Przejdź do treści

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

 

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!

Kalendarz



2023


Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy

01/01/2023 - 14/05/2023

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Trwa konkurs „Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy” z ułatwioną ścieżką finansowania na realizację polsko-niemiecko-ukraińskich inicjatyw ze wsparciem niemieckiego MSZ. Konkurs skierowany jest do polskich i niemieckich instytucji społeczeństwa obywatelskiego, które wspólnie z ukraińską organizacją partnerską i/lub obywatelami Ukrainy (na emigracji) zrealizują projekt na rzecz wsparcia Ukrainy. Możliwe jest także, w zależności od potrzeb, włączenie partnerów białoruskich.

,
NIEDENTHAL | wystawa

01/01/2023 - 07/04/2023

Dom Spotkań z Historią: Zapraszamy na wystawę zdjęć Chrisa Niedenthala – tworzą ją zdjęcia zarówno mniej znane, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie. Wystawa wzbogacona jest o liczne artefakty: oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się Chris Niedenthal.

Dom Spotkań z Historią, Warszawa
Pocztówki z Ukrainy - wystawa Aliny Potemskiej

28/01/2023 - 25/03/2023

SprachCafé Polnisch e.V. – Polska Kafejka Językowa: Pocztówki z Ukrainy — to najnowsza historia Ukrainy opowiedziana obrazami. Każda pocztówka — to osobna opowieść o tym, co Ukraińcy przeżywają teraz każdego dnia. Nie tylko Ukraińcy, którzy pozostali w Ukrainie, ale także Ci, którzy są teraz za granicą tak jak Alina Potemska. “Czujemy radość i cierpienie przy każdym zwycięstwie i każdym przegranej jakbyśmy byli w kraju. Nie ważne gdzie jesteśmy, wszyscy wierzymy, że będziemy znowu cieszyć się kwiatami, kiedy Ukraina zwycięży.” — We will enjoy the flowers again. Wir werden die Blumen wieder genießen.”

SprachCafé Polnisch e.V. – Polska Kafejka Językowa, Berlin 13187
Stypendia Dziennikarskie

25/03/2023

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Ogłaszamy konkurs na Stypendia Dziennikarskie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej! Termin nadsyłania zgłoszeń: 25 marca 2023 r.
O stypendium mogą ubiegać się dziennikarze i dziennikarki (z dorobkiem zawodowym) mieszkający/ mieszkające na stałe w Polsce lub w Niemczech. Stypendium wynosi maksymalnie 2500 Euro (jego wysokość zależy od charakteru kwerendy). Więcej informacji na fwpn.org.pl

,
Raport z oblężonego Miasta Czernihowa

27/03/2023 - 26/04/2023

SGH Warsaw School of Economics i DHI Warschau – NIH Warszawa: Kiedy 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, wśród pierwszych poszkodowanych byli mieszkańcy Czernihowa. To staroruskie miasto nad Desną położone blisko granicy białoruskiej i rosyjskiej odgrywa kluczową rolę w obronie Kijowa, ponieważ od wschodu i północnego wschodu blokuje dostęp do stolicy. Chcąc zająć Kijów, Rosjanie nie mogli ominąć Czernihowa. Innej drogi w tym kierunku nie ma. Przez 38 dni żołnierze rosyjscy nie potrafili przebić się przez obronę wokół miasta. Bombardowali je, próbowali wywołać w mieście katastrofę humanitarną, ale nie byli w stanie pokonać oporu Ukraińców. Trzon obrony militarnej Czernihowa i okolic stanowiła elitarna 1. Samodzielna „Siwerska” Brygada Pancerna. Ludność cywilna, która pozostała na miejscu, nieustannie pomagała sobie nawzajem i wojsku. Ci, którzy wyjechali, organizowali transporty humanitarne z różnych regionów Ukrainy i z zagranicy.

SGH, budynek C, Warszawa
Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop

28/03/2023

Europejskie Centrum Solidarności: Książka „Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop“ – właśnie trafia do rąk polskich czytelników. W gdańskiej prezentacji wezmą udział redaktorzy książki – Dieter Bingen, Andrzej Kaluza, Basil Kerski i Peter Oliver Loew. Udział w spotkaniu zapowiedzieli również: Cornelia Pieper – konsul generalna RFN w Gdańsku i Benjamin Weiss z Federalnej Centrali Kształcenia Obywatelskiego z Bonn.

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
Spotkanie wokół powieści Viktora Horvatha „Tureckie lustro” | Klub Książki Środkowoeuropejskiej

28/03/2023

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Czy można przejść przez lustro? Co widać, gdy patrzy się z drugiej strony? Takie ćwiczenie z wyobraźni proponuje węgierski pisarz Viktor Horvath. W powieści „Tureckie lustro”, uhonorowanej Nagrodą Literacką Unii Europejskiej w 2012, na kulturę europejską XVI w. spoglądamy oczami Isy – tureckiego szlachcica, muzułmanina przeżywającego przygody na południu Węgier rządzonym przez osmańską Turcję. Czy perspektywa przyjęta przez Horvatha pokazuje tylko trudny moment historii Węgier? Zapraszamy we wtorek 28 marca o godz. 18:00 na kolejne spotkanie Klubu Książki Środkowoeuropejskiej. Będziemy rozmawiać o powieści Viktora Horvatha „Tureckie lustro”.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
Woda łęgi zabrała

29/03/2023

Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie: Do czego potrzebujemy czytanej z mokradeł wiedzy o przeszłości? Jak daleko wstecz mogą nas zabrać? Co do tej pory opowiedziały nam poleskie jeziora? Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Suchorą i Michałem Pospiszylem, którzy zabiorą nas w niezwykłą podróż w przeszłość i przyszłość. Pokażemy też krótki film o nadbużańskich rytmach i przepływach, będący efektem audiowizualnych poszukiwań prowadzonych przez ostatnie dwa lata w rejonie Sławatycz: “Woda łęgi zabrała”, reż. Olga Roszkowska

Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, Włodawa
„Lewicowo-liberalne” – razem czy osobno?

30/03/2023

Europejskie Centrum Solidarności: („Lewicowo-liberalne” – razem czy osobno? – debata, audytorium, wstęp wolny, 30/03/2023, 18.00). „Środowiska lewicowo-liberalne” to łatka swobodnie przyklejana w debacie publicznej ostatnich lat. „Środowiska lewicowo-liberalne rozpoczynają kolejny atak na polską szkołę” – o kampanii Wolna Szkoła informuje radio katolickie. „Faszyzacja życia publicznego jest w Polsce faktem. […] w III RP najbardziej toksyczne i agresywne są środowiska lewicowo-liberalne” – donosi konserwatywny portal internetowy. „Nie ma zgody na dyktaturę lewicowo-liberalną w szkołach” – przekonuje jeden z ministrów.

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
Polityka zagraniczna II RP w ujęciu regionalnym i globalnym

03/04/2023

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie: Jaką politykę prowadziły władze II RP w ujęciu regionalnym i globalnym? Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowie znamienity ekspert! Tomasz Sumara – pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Absolwent, a obecnie doktorant historii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Absolwent studiów podyplomowych z przygotowania pedagogicznego. Przygotowuję rozprawę doktorską pt. Działalność posłów z zachodniej części województwa lwowskiego na forum parlamentów II Rzeczypospolitej Polskiej (1919-1935).

,
Stany Zjednoczone wobec rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie

18/04/2023

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie: Jaki jest stosunek Stanów Zjednoczonych wobec rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie? Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowie znamienity ekspert! Jakub Graca – magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskich w Krakowie; studiował także filologię orientalną (specjalność: arabistyka). Działał w kilku organizacjach studenckich, odbył praktykę w ambasadzie RP w Ottawie, pracował w kilku międzynarodowych firmach. Analityk Centrum Inicjatyw Międzynarodowych (Warszawa) oraz Instytutu Nowej Europy. Zainteresowania badawcze: Stany Zjednoczone (z naciskiem na politykę zagraniczną), relacje transatlantyckie.

,

26/05/2023 - 29/05/2023

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: Zapraszamy na Zielone Świątki do Krzyżowej! Podobnie jak w ubiegłych latach, spotkanie jest otwarte dla wszystkich, którzy czują się związani z Krzyżową poprzez odbywające się tam projekty czy historię tego miejsca, ale także dla osób, które chcą je dopiero odkryć. Zachęcamy do przyjazdu z rodziną i znajomymi!
Krzyżowa (leżąca ok. 70 km od Wrocławia) znakomicie nadaje się na kilkudniowy wiosenny wypoczynek – można spędzać dużo czasu na zewnątrz, chodzić na spacery, wybrać się na przejażdżkę rowerową do Świdnicy, wieczorem posiedzieć przy ognisku, zapoznać się z historią miejsca i porozmawiać o aktualnych działaniach w Krzyżowej.

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa, Wałbrzych
Polsko-Niemieckie Dni Mediów 2023

15/06/2023

Polsko-Niemieckie Dni Mediow / Deutsch-Polnische Medientage: Startuje kolejna edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Prasa, Radio, Telewizja, Nowe formy dziennikarskie i „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu” to nazwy kategorii w tegorocznym konkursie. Kategoria “Nowe formy dziennikarskie” obejmuje nie tylko multimedialne projekty dziennikarskie, ale też podcasty oraz materiały wideo o tematyce polsko-niemieckiej. Jury przyzna nagrody pieniężne w łącznej wysokości 25 000 euro. Zwycięzcy i zwyciężczynie zostaną nagrodzeni podczas gali w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów w województwie lubuskim 15 czerwca 2023 roku.

,


News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.