Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy

08/05/2021 - 01/08/2021

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Wystawa prezentuje burzliwe lata Republiki Weimarskiej oraz fotografię, debiutującą wtedy jako medium. Gdy powojenny świat wymyślał się na nowo, fotografia stała się nowoczesnym środkiem wyrazu artystycznego, komunikacji i dokumentacji. Towarzyszyła swojej epoce w jej rozwoju, ukazując ją z różnorodnych perspektyw. Przechodziła liczne przemiany tematyczne i estetyczne, wspierana nowatorskimi technikami filmowymi i drukarskimi zyskała wyjątkową jakość i siłę oddziaływania. Obraz fotograficzny wybił się na niezależność, a jednocześnie zyskał masowego odbiorcę.

,
Music Beyond Borders – wystawa plakatów Maxa Skorwidera

10/06/2021 - 03/09/2021

10 czerwca w Deutsches Polen-Institut w Darmstadzie otwarta zostanie wystawa plakatów Music Beyond Borders autorstwa Maxa Skorwidera. Wystawa odbędzie się w ramach działań kampanii społecznej Save the Music, której celem jest propagowanie wartościowej muzyki i mówienie o jej wpływie na ludzi i historię świata. Inicjatorem kampanii jest Fundacja MEAKULTURA – ekspercka organizacja pozarządowa. Polski plakat artystyczny od dawna cieszy się szczególną sławą ze względu na swoją niezwykłą umiejętność łączenia w graficzną formę zjawisk zachodzących w świecie kultury i polityki. Wystawa 25 prac autorstwa Maxa Skorwidera wpisuje się w tradycję symbolizującego komentowania polskiej rzeczywistości.

Deutsches Polen-Institut, Residenzschloss Darmstadt, wejście od strony Karolinenplatz, Darmstadt
Artystka. Anna Bilińska 1854–1893

26/06/2021 - 10/10/2021

Muzeum Narodowe w Warszawie: Zapraszamy na wystawę poświęconą Annie Bilińskiej-Bohdanowiczowej (1854–1893), pierwszej polskiej artystce, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Także dziś obrazy i fascynujące losy malarki wzbudzają duże zainteresowanie publiczności, a wiele dzieł Bilińskiej trafiło do kanonu polskiej sztuki. Jednak całokształt twórczości i biografia artystki wciąż czekają na opracowanie.

Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
Tydzień Filmu Niemieckiego w Kinie Muza

23/07/2021 - 30/07/2021

Kino Muza w Poznaniu i Goethe-Institut Warschau: Tydzień Filmu Niemieckiego jest największym w Polsce przeglądem najnowszego kina zza zachodniej granicy i obejmuje rożne gatunki i tematy, które interesują niemieckich filmowców, a dotyczą m.in. ważnych problemów społecznych, radzenia sobie z trudną dalszą i bliższą niemiecką historią, ale też bazują na osobistych doświadczeniach twórców, którzy bardzo często wywodzą się z rożnych kultur i odmiennych systemów społecznych.

Kino Muza, Poznań
Polityki (nie)dostępności / The Politics of (In)Accessibility

24/07/2021 - 31/07/2021

Galeria Miejska Arsenał i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Dostępność to ostatnio słowo klucz w polskim świecie sztuki i administracji. Instytucje zmuszone ustawą umieszczają naprędce deklaracje dostępności i modernizują strony. Można powiedzieć: lepiej późno niż wcale. Ale o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi? Czy jest to kolejny odgórny wymóg do spełnienia, czy może jest w tym coś więcej? Podczas lockdownów związanych z pandemią koronawirusa instytucje kultury musiały przejść ze swoim programem na tryb zdalny. Przestrzeń wirtualną wypełniły spotkania dyskusyjne, wystawy w 3D i performansy dokamerowe.  Jednak bardzo niewielka ilość wydarzeń była dostępna dla osób o zróżnicowanych potrzebach: osób niedowidzących lub niedosłyszących, osób starszych, dzieci. Zwykłe przeniesienie spotkania z offline do online nie załatwiło sprawy, odwrotnie, niedostępność stała się jeszcze bardziej widoczna.

Galeria Miejska Arsenał, Poznań
The Republic of Dreams - podróż po światach Brunona Schulza

25/07/2021 - 29/08/2021

Goethe-Institut Warschau, Dom Spotkań z Historią i Instytut Adama Mickiewicza: The Republic of Dreams to projekt eksplorujący twórczość Brunona Schulza, nasyconą symbolami i metaforycznymi obrazami z pogranicza jawy i snu. Pomysłodawca i twórca projektu, Mika Johnson, wraz z artystami z Polski, USA, Czech i Ukrainy, zabiera odbiorców w podróż po uniwersum Schulza za pośrednictwem immersyjnej instalacji. Schulz stworzył odporną na upływ czasu przestrzeń, która po dziś dzień kształtuje i angażuje odbiorców. Autorzy projektu nazywają ją Republiką Marzeń. I to właśnie do niej zapraszają szeroką publiczność, również osoby niezaznajomione do tej pory z twórczością autora.

,
Polsko-Niemiecki Festiwal Sztuki. Biegun Ciepła

26/07/2021 - 30/07/2021

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej: Biegun ciepła. Rezydencje artystyczne, warsztaty i spotkania w Prószkowie! 29.07.1921 w Prószkowie (Opolszczyzna, Polska) zanotowano najwyższą temperaturę na terenie dzisiejszych ziem polskich. Termometr na wówczas niemieckiej stacji meteorologicznej pokazał + 40,2 st. Do dziś rekord ten nie został pobity.

Ośrodek Kultury i Sportu, Prószków
Czwartki z Wimem Wendersem

29/07/2021 - 26/08/2021

Kino Muranów i Goethe-Institut Warschau: Zapraszamy na filmowe czwartki z Wimem Wendersem – jednym z najbardziej znanych niemieckich reżyserów, wielokrotnie nagradzanym m.in na Festiwalu w Cannes, czy nominowanym do Oscara. W ramach cyklu pokażemy Wam 3 wyjątkowe dzieła tego twórcy.

,
23. Kino na Granicy/Hranici - Cieszyn/Český Těšín

30/07/2021 - 04/08/2021

Kino na Granicy: Kochani widzowie Kina na Granicy! Drodzy stali bywalcy i ci, którzy dołączyliście do nas niedawno! W tym roku spotykamy się już oficjalnie w nowym terminie. Rezerwujcie sobie datę: 30 lipca – 4 sierpnia 2021 i zapiszcie się na wydarzenie, by nic Wam nie umknęło. A my już rozmyślamy i planujemy, jakimi filmowymi pysznościami Was uraczymy. Bądźcie z nami. Będzie pięknie! Uwaga, uwaga, sprzedaż akredytacji na tegoroczne Kino na Granicy JUŻ TRWA! Wszystkich stęsknionych za Cieszynem i dobrym kinem serdecznie zapraszamy do zakupu oraz planowania już tego lipcowo-sierpniowego przedłużonego weekendu. Przydatne informacje i regulamin sprzedaży znajdziecie u nas na stronie.

,
Endlich bergab// Wreszcie z górki

30/07/2021

Kulturzug / Pociąg do kultury: Optymistyczny program muzyczny w wykonaniu Heike Milder i Claudii Wołoszyn. Artystki opowiadają w swoich autorskich, niemieckojęzycznych piosenkach o sprawach mniejszej i wielkiej wagi. Claudia Wołoszyn pisze, śpiewa i gra o ślimakach i wilkach, o poszukiwaniu i znajdowaniu, o życiu i miłości. Z wdziękiem, wielkim zaangażowaniem i zawsze z przymrużeniem oka, jej piosenki opowiadają o tym, co wyjątkowe w codziennym życiu. Przez jej koncerty prowadzi ciepły głos, plastyczny język i odrobina ironii. Muzycznie artystka porusza się w klimatach od chanson, przez ballady aż do bossa novy.

VBB Verkehrsbund Berlin-Brandenburg GmbH, Berlin
1 2