Przejdź do treści

Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | wystawa

30/09/2021 - 13/11/2022

Dom Spotkań z Historią: Fotografki, których zdjęcia możecie zobaczyć na naszej wystawie, często były 𝗷𝗲𝗱𝘆𝗻𝘆𝗺𝗶 kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę w latach 70.–90. Wspólnie z Moniką Szewczyk-Wittek przypominamy ich historie oraz prezentujemy zdjęcia ich autorstwa. Ekspozycja towarzyszy książce pod tym samym tytułem i jest jednocześnie jej uzupełnieniem. Tworzy ją niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek, w tym wszystkich bohaterek książki: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.

Dom Spotkań z Historią, Warszawa

2022


Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości

17/01/2022 - 14/08/2022

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Muzeum Friedland w Niemczech i Camp des Milles we Francji zapraszają aktywną społecznie młodzież, w wieku 18-23 lat, do udziału w pierwszej edycji kursu „Pamiętać razem – dla kształtowania przyszłości”. Tegoroczny program będzie skupiony na zjawisku migracji. Uczestnicy poznają historię Europy poprzez historię migracji, przeanalizują wpływ migracji na nasze społeczeństwa.

,
Niechciana stołeczność | wystawa w MCK

05/03/2022 - 05/06/2022

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Na mocy decyzji Adolfa Hitlera Kraków w 1939 r. został wyznaczony na stolicę Generalnego Gubernatorstwa i kreowany na prastare niemieckie miasto. W procesie przejmowania go przez Niemców kluczowym narzędziem była architektura i urbanistyka. Okupanci zarówno odpolszczali Kraków, m.in. likwidując pomniki i symbole narodowe, jak również realizowali wizję uczynienia miasta „Norymbergą Wschodu”. Podobnie jak Berlin, Monachium czy Norymberga, Kraków miał otrzymać nowy szlif urbanistyczny.

,
Zdzisław Jurkiewicz. Die Sonne in der Küche

26/05/2022 - 07/06/2022

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS): Zdzisław Jurkiewicz od 1964 r. mieszkał i pracował w niewielkim mieszkaniu przy ul. Łaciarskiej we Wrocławiu i to właśnie ono było figurą łączącą ze sobą poszczególne aspekty twórczości artysty, a nawet czymś więcej: centralnym punktem, w którym przecinały się liczne, zajmujące go i inspirujące sprawy i wątki. To tam powstały wszystkie prace, które można zobaczyć na wystawie: obiekty i zdjęcia, ale mowa tu oczywiście o czymś znacznie więcej niż tylko tradycyjnie rozumiana rola i funkcja pracowni artystycznej, nie chodzi także o genius loci.

,
Kobiety. Wieś. Klimat i Środowisko Jak uwzględnić perspektywę kobiet w zielonej transformacji?

30/05/2022

Instytut Spraw Publicznych oraz Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie serdecznie zapraszają na debatę online “Kobiety. Wieś. Klimat i Środowisko Jak uwzględnić perspektywę kobiet w zielonej transformacji? Nowy model rozwoju wsi i rolnictwa, który będzie w stanie sprostać licznym wyzwaniom współczesności, w tym związanym z globalnym ociepleniem, kryzysem bioróżnorodności, ale także kryzysem żywnościowym i energetycznym, powinien mieć charakter zrównoważony. Sprawiedliwa transformacja wsi i rolnictwa w duchu Europejskiego Zielonego Ładu wymaga uwzględnienia perspektywy kobiet.

,
Entdecke Bayern! Odkrywaj Bawarię!

30/05/2022

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej: Bawaria jest największym z niemieckich landów. W tym regionie każdy znajdzie coś dla siebie – od zwiedzania metropolii po górskie szlaki w Bawarskich Alpach. Wykład będzie praktycznym przewodnikiem po najpiękniejszych częściach Bawarii, które można zwiedzić podczas dłuższego weekendu. Poznacie Państwo nieoczywiste miejsca, tradycyjne restauracje, budki z regionalnym jedzeniem oraz jak poruszać się po Bawarii bez auta i aktywnie spędzać czas.

,
Egon Franke - spotkanie wspomnieniowe

02/06/2022

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej: Serdecznie zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe poświęcone wybitnemu szermierzowi, złotemu medaliście olimpijskiemu
i gliwiczaninowi – Egonowi Franke. Egon Franke urodził się w 1935 roku w Gliwicach. To właśnie tutaj stawiał swoje pierwsze kroki na szermierczej planszy. Pasją do tej dyscypliny sportu zaraził go fechmistrz Antoni Franz, który był pierwszym trenerem Egona. W latach późniejszych, już pod skrzydłami profesora Zbigniewa Czajkowskiego, Franke odnosił sukcesy w polskiej kadrze narodowej. Największym osiągnięciem Egona Franke był występ na Igrzyskach Olimpijskich w 1964 roku w Tokio, gdzie został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w szermierce.

Willa Caro, Gliwice
Spotkanie przyjaciół Krzyżowej

03/06/2022 - 06/06/2022

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: Zapraszamy na coroczne spotkanie przyjaciół Krzyżowej! Podobnie jak w ubiegłych latach, zapraszamy wszystkich, którzy czują się związani z Krzyżową poprzez odbywające się tam wymiany, wydarzenia czy historię tego miejsca, jak i tych, którzy chcą je dopiero odkryć. Zachęcamy do przyjazdu z rodziną i znajomymi! Tegoroczne spotkanie odbędzie się od 3 do 6 czerwca 2022 roku.

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa, Wałbrzych
Music for Future - warsztat dla młodych artystów

04/06/2022 - 11/06/2022

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza młodych muzyków z Polski, Niemiec i Francji do wzięcia udziału w Międzynarodowym Spotkaniu Muzyczno-Kulturalnym “Music for Future”. Uczestnicy: 20 osób z Polski, 20 osób z Niemiec, 20 osób z Francji, w wieku 15-20 lat. Orkiestra: Zapraszamy do uczestnictwa uczniów i uczennice szkół muzycznych z Polski i Niemiec oraz Francji. Orkiestra będzie realizowana w pełnym składzie symfonicznym. Zależy nam, by każdy uczestnik i uczestniczka mogli oświadczyć procesu uczenia się i wyjątkowej integracji, jaką daje granie w międzynarodowej orkiestrze, poznanie rówieśników o tych samych pasjach, którzy pochodzą z innego kraju.

,
Wybraliśmy wolność 4.06.1989 | Ми обрали свободу || Piknik wolności | пікнік свободи

04/06/2022

Jak co roku Dom Spotkań z Historią przypomina o rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989. W związku z trwającą wojną w Ukrainie trudno o radosny nastrój świętowania, dlatego aby stworzyć okazję do chwili wytchnienia zapraszamy na polsko-ukraiński piknik wolności. Będą wspólne warsztaty, koncerty, rozmowy o wolności – w kontekście wydarzeń 1989 i w kontekście współczesnych wydarzeń. Tradycyjnie już odbędzie się też toast pod Niespodzianką. Dodatkowo w ramach pikniku otworzymy wystawę plenerową o Bronisławie Geremku. To wszystko już 4 czerwca na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Szczegóły wkrótce!

Skwer ks. Jana Twardowskiego, Warszawa
1 2 3


News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.