Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


IV edycja Konkursu Reporterskiego

01/03/2021 - 24/04/2021

Wydawnictwo Poznańskie: Uwielbiasz reportaże i zastanawiałeś się nad wydaniem własnej książki? A może jesteś już w trakcie pisania albo masz autorski pomysł? Jeśli tak, to świetnie się składa – ruszamy z IV edycją Konkursu Reporterskiego! Zgłoś się, wygraj i napisz własny reportaż. NAGRODA: Stypendium reporterskie w wysokości 15 000 zł na cele zrealizowania projektu oraz wydanie reportażu nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.
ZGŁOSZENIA: Przesłanie projektu reporterskiego w formie konspektu, opracowania tekstowego i/lub fragmentów przyjmujemy do 1 marca 2021 r. na adres: reportaz@wydawnictwopoznanskie.com

,
Zaniechanie. Czy minimalizm uratuje świat? Kuratorski projekt Filipa Springera

15/04/2021 - 29/04/2021

Instytut Goethego w Krakowie oraz Instytut Reportażu zapraszają na kuratorski cykl Filipa Springera organizowany przez Instytut Goethego w Krakowie we współpracy z Instytutem Reportażu. Wykłady i rozmowy będą odbywały się co czwartek, od 15.04, o godzinie 18 na fb Instytutu Reportażu oraz YT Faktycznego Domu Kultury.
Zaniechanie. Czy minimalizm uratuje świat? Minimalizm jako indywidualna postawa stał się jedną z Tych Rzeczy, które zrobiły w ostatnich latach spektakularną karierę. Przede wszystkim komercyjną. Doskonale rymuje się z innymi hasłami ery indywidualizmu takimi jak mindfulness czy rozwój osobisty.

,
Akcja Żonkile - 78. rocznica powstania w getcie warszawskim

19/04/2021

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: Zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile! Podczas tegorocznej edycji, ze względu na pandemiczne okoliczności, będziemy działać zarówno w terenie, jak i w Internecie. Dołączcie do wydarzenia – 19 kwietnia pokażmy, że #ŁączyNasPamięć. Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł. Tym razem pragniemy upamiętnić nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, ale także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

,
Polska i Rumunia – państwa średniej potęgi?

20/04/2021

Konrad Adenauer Stiftung in Polen: Kwestie do dyskusji: w jaki sposób Polska i Rumunia definiują swój interes narodowy oraz cele swojej polityki zagranicznej w odniesieniu do regionu Europy Środkowej; czy chcą podejmować zadania w szerszym wymiarze niż wąsko ujmowany interes narodowy; jaką rolę w regionie oba państwa chcą odgrywać, jaką deklarują, a jaka jest im przypisana i jakie sobie nawzajem przypisują; w jaki sposób Polska i Rumunia wykorzystują instytucje i organizacje międzynarodowe (UE, NATO, Trójmorze, V4, 9B) do prowadzenia swej polityki zagranicznej w Europie Środkowej; jaką strategię przyjmuje Polska i Rumunia wobec znaczących aktorów stosunków międzynarodowych (tj. wobec USA, Rosji, Chin, Niemiec i UE); jakimi motywami/celami kierują się w tym zakresie; jakie instrumenty znane z realistycznej teorii stosunków międzynarodowych i w jaki sposób Polska i Rumunia wykorzystują, podejmując działania w regionie Europy Środkowej?

,
Mazowiecki. Lekcje demokracji | debata online

20/04/2021

W imieniu Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, autor niniejszego wprowadzenia: Mazowiecki. Lekcje demokracji – przylgnął do niego przydomek „Żółw”, bo w programie satyrycznym „Polskie zoo”, emitowanym na początku lat 90. XX wieku na antenie telewizji publicznej, symbolizowała go kukiełka żółwia. Satyrycy punktowali niespieszność reakcji i wypowiadanych słów. Mazowiecki nie obrażał się. W domu miał kolekcję żółwików, a startując do parlamentu promował się plakatem z żółwiem. O ironio, urzędowanie Mazowieckiego w roli ostatniego premiera PRL i pierwszego premiera III Rzeczypospolitej, przypadło na niezwykle dynamiczne i kosztowne społecznie czasy wprowadzania tzw. planu Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

,
Wykład online || Przywrócona niepodległość Litwy. Wyzwania, przed którymi stanął kraj

20/04/2021

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe. Rok 1990 był również początkiem nowej ery dla krajów bałtyckich, takich jak Litwa, która jako pierwsza w tym regionie ogłosiła swoją niepodległość po 50. latach podległości wobec władzy sowieckiej. Jak wyglądała sytuacja na Litwie w roku 1990? Przed jakimi wyzwaniami stanął kraj, który formalnie był republiką radziecką i częścią ZSRR? Jaką cenę przyszło zapłacić Litwinom za wolność?

,
Oddziaływanie dezinformacji na stosunki międzynarodowe

20/04/2021

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie: W jaki sposób dezinformacja oddziałuje na stosunki międzynarodowe? Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowie znamienity ekspert! Paweł Pawłowski – wiceprezes zarządu Fundacji Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego. Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Entrepreneurship Program na Babson College w Wellesley, Massachusetts. Odbył staż naukowy w Institute of World Politics w Waszyngtonie D.C. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk o Państwie i Prawie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i obecnie prowadzi prace nad doktoratem. Doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych bankach w Polsce, był także doradcą prezesa zarządu dużej grupy kapitałowej i prowadził własną działalność gospodarczą.

,
Czy Europejska Unia Zdrowotna wyjdzie Europie na zdrowie?

22/04/2021

Fundacja Global.Lab oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce mają zaszczyt zaprosić na debatę „Czy Europejska Unia Zdrowotna wyjdzie Europie na zdrowie?”, która odbędzie się 22 kwietnia 2021 r. w godz. 17.00-18.30. Debata transmitowana będzie na Facebooku na profilach Fundacji Global.Lab oraz Przedstawicielstwa KE w Polsce. Pytania do ekspertów będzie można zadawać w komentarzach do transmisji.

,
Ulica jednokierunkowa. Podróż przez fotografię Republiki Weimarskiej

22/04/2021

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Trudno sobie wyobrazić kształt dzisiejszej kultury wizualnej bez sposobów widzenia wypracowanych przez fotografów i fotografki epoki weimarskich Niemiec. Wykład Adama Mazura, który odbędzie się w cyklu spotkań „Złap dystans”, będzie poświęcony najważniejszym nazwiskom od Johna Heartfielda, Hannah Höchi Raoula Hausmanna, przez László Moholy-Nagy’a i Alberta Rengera-Patzscha, po Augusta Sandera, Karla Blossfeldta i Lotte Jacobi. Stanie się okazją do spojrzenia na kanoniczne zdjęcia z nieco innej perspektywy, którą dobrze oddają słowa Waltera Benjamina: Dla wielkich skończone dzieła ważą mniej niż fragmenty, nad którymi pracują przez całe życie.

,
Zawód: tłumacz literacki. Spotkanie z Ewą Nicewicz-Staszowską

23/04/2021

Wydawnictwo RM: Jak zostać tłumaczem literackim? Co trzeba zrobić, aby przetłumaczyć pierwszą książkę? Gdzie szukać zleceń? Co różni pracę nad przekładem literatury dziecięcej od tej dla dorosłych czytelników? Na te i inne pytania dotyczące praktycznych aspektów zawodu tłumacza literackiego odpowie dr Ewa Nicewicz-Staszowska podczas spotkania online organizowanego przez Wydawnictwo RM i Katedrę Italianistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ewa Nicewicz-Staszowska to tłumaczka z języka włoskiego, doktor nauk humanistycznych wykładająca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Należy do kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Jej tłumaczenia obejmują zarówno teksty dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. W 2020 roku w jej przekładzie ukazała się książka „Igor” nakładem Wydawnictwa RM.

,
1 2