Przejdź do treści

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

 

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!

Kalendarz2024


JAZDA! Polsko-niemieckie-francuskie spotkanie w trzech etapach

01/01/2024 - 30/06/2024

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau: Masz od 18 do 25 lat? Chcesz jeszcze w tym roku wziąć udział w trójnarodowym spotkaniu z innymi młodymi osobami z Francji i Niemiec? Trzej partnerzy: Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego z Polski, Muzeum Friedland z Niemiec i le FIEF z Francji zapraszają młodzież w wieku od 18 do 25 lat na trzyczęściową wymianę międzynarodową JAZDA!, która daje zaangażowanym, młodym ludziom możliwość wymiany pomysłów na ekscytujące tematy tożsamości, granic i migracji.

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa, Wałbrzych
Młodzież lokalnie: genialnie!

20/03/2024 - 15/09/2024

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży: Tego jeszcze nie było! Rozpoczynamy VIII edycję Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży 2024-2026 „Młodzież lokalnie: genialnie!” Tym razem to młodzi ludzie z własnymi projektami ubiegają się o udział w konkursie! Chcecie umożliwić swoim podopiecznym samodzielne rozwijanie, planowanie i wdrażanie pomysłów na projekty od A do Z? Czekamy na zgłoszenia do 15 września. Młodzi ludzie sami decydują o miejscu, temacie i formie polsko-niemieckiego spotkania. Dorośli mogą ich wspierać, ale to młodzi ludzie przejmują inicjatywę!

,
Sztuka i dialog między Berlinem a Warszawą: Stwórz platformę dla swojej wypowiedzi

12/04/2024 - 30/09/2024

W Warszawie zanurzymy się w historii Powstania Warszawskiego, posłuchamy relacji świadków czasu i podążymy śladami Powstania. Ten warsztat to Twoja szansa, by zrozumieć kontekst historyczny i wymienić opinie z innymi twórcami. W Berlinie zastanowimy się razem z Dariuszem Paczkowskim jak podejść artystycznie do tak ważnego tematu, i będziemy pracować w zespołach
nad projektami murali, które wyrażą nasze wspólne refleksje i wizje.

,
BECKETTS BEINE, spektakl

25/04/2024 - 29/06/2024

Jak żyć i po co? Sentymentalna groteska z połączenia Beckettowskiego absurdu z Czechowską melancholią. O samotności, miłości do życia i beznadziejnym pragnieniu szczęścia.

Scenariusz i reżyseria; Katarzyna Makowska-Schumacher. Występują: Bożena Baranowska, Justyna Pawlicka, Jacek Głaszcz

ACUD THEATER, BERLIN
Rainer Werner Fassbinder | Retrospektywa | w kinie Iluzjon

26/04/2024 - 29/05/2024

Wiosną 2024 organizujemy w kinie Iluzjon największą w Polsce od 2002 roku retrospektywę jednego z najbardziej intrygujących reżyserów w historii kina – Rainera Wernera Fassbindera (1945-1982). Choć większość dorobku Fassbindera zamyka się w dekadzie lat 70., to jednak dzieła twórcy „Małżeństwa Marii Braun” (1979) wciąż zachwycają przenikliwością społecznych analiz, obyczajową odwagą i formalnym nowatorstwem. Fassbinder dokonał rzeczy, wydawałoby się, niemożliwej – w ciągu 13 lat zrealizował aż 39 filmów kinowych oraz 2 seriale.

Kino Iluzjon, Warszawa
Radek Knapp & Olga Wróbel

25/05/2024

Austriackie Forum Kultury: W swoim niepowtarzalnym stylu Radek Knapp opowiada o niechcianej emigracji dwunastoletniego Waleriana z Polski do Wiednia. Jego edukacja jest krótka i uwieńczona wydaleniem ze szkoły. Kiedy matka również wyrzuca go na ulicę, ma w swoim nowym życiu okazję posmakować i wolności, i – dosłownie – pleśni. Żyje od fuchy do fuchy i spada coraz niżej w hierarchii wiedeńskiego życia. Spotyka się tam z brakiem sympatii do ludzi z zagranicy i poznaje lepiej granice dobrego smaku i granice prawa. W końcu, kiedy udaje mu się znaleźć własną drogę, zaczyna rozumieć, że „dom” może być wszędzie.

Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
Zachować autentyczność

26/05/2024

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w sesji edukacyjnej „Zachować autentyzm” poświęconej problemom konserwatorskim w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Sesja odbędzie się online, na platformie Zoom, 28 maja 2024 r. i będzie tłumaczona na język angielski. Podczas sesji konserwatorzy Muzeum przedstawią prezentacje dotyczące m.in. konserwacji ruin komór gazowych i krematoriów, a także więźniarskich baraków murowanych i drewnianych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, konserwacji malarstwa ściennego i innych śladów historycznych w budynkach byłego obozu Auschwitz I oraz o konserwacji zieleni.

,
Konferencja wokół projektu badawczego „Encyklopedia getta warszawskiego”

28/05/2024 - 29/05/2024

Żydowski Instytut Historyczny: W dniach 28-29 maja w Żydowskim Instytucie Historycznym odbędzie się konferencja wieńcząca trwający kilka lat projekt badawczy pt. „Encyklopedia getta warszawskiego” (realizowany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki). Celem grona kilkunastu badaczek i badaczy było opracowanie całościowego kompendium wiedzy o getcie warszawskim, uwzględniającego wątki rozproszone w rozmaitych źródłach archiwalnych i publikacjach.

Żydowski Instytut Historyczny, Warsawa
Spotkanie wokół książki "Pod słońcem" | Klub Książki Środkowoeuropejskiej

18/06/2024

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: We wtorek 18 czerwca o godz. 18:00 do Sali Panoramicznej (V piętro MCK) przy Rynku Głównym 25 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Klubu Książki Środkowoeuropejskiej. Tym razem porozmawiamy o książce Julii Fiedorczuk „Pod słońcem”, a wydarzenie poprowadzi dr Anna Marchewka. Spotkajmy się we wspólnej przestrzeni lektury i rozmowy. Spotkajmy się w MCK.

,
Thomas Bernhard „Opowiadania“ - premiera

18/06/2024

Austriackie Forum Kultury: Trzydzieści osiem opowiadań. Czy to wszystkie? Nie, brak przynajmniej dwóch dłuższych, “Der Kulterer” i “Der Italiener” (Włoch), które pierwotnie były zamieszczone w tomie “An der Baumgrenze” (Na granicy lasów), a które w edycji “Gesammelte Werke” (Dzieła wszystkie) wydawnictwa Suhrkamp znajdują się w osobnym tomie, tak zwanym filmowym, i w takiej też postaci ukażą się w następnej kolejności w Polsce. Otrzymujemy prozy pisane przez Bernharda w różnych etapach życia, dzięki czemu mamy z jednej strony wgląd w coraz to bogatszą tematykę zajmującą autora, z drugiej zaś możemy obserwować, jak zmieniają się jego techniki narracyjne.

Austriackie Forum Kultury, Warszawa
Summer Guitar Festival Krzyżowa 2024

14/07/2024 - 21/07/2024

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego: Zanurz się w magicznej atmosferze muzyki, spotkaj utalentowanych artystów, i przeżyj niezapomniane chwile w malowniczej scenerii Krzyżowej podczas Summer Guitar Festival Krzyżowa 2024!

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa, Wałbrzych
ŚwiatłoSiła Festiwal

06/09/2024 - 07/09/2024

Cyfrowe.pl i Europejskie Centrum Solidarności: Zapraszamy na trzecią edycję festiwalu ŚwiatłoSiła w Gdańsku!  Jak zawsze świetna atmosfera, 2 dni wykładów i warsztatów od rana do wieczora, strefy studyjne, konkurs oraz rabaty na tysiące produktów, a do tego kilka oszałamiających niespodzianek. W 2024 roku jeszcze więcej atrakcji i długo oczekiwany weekendowy termin. 6-7 września 2024 – 3. edycja nadchodzi. Zarejestruj się bezpłatnie już dziś!

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk


News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.