Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy

08/05/2021 - 01/08/2021

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Wystawa prezentuje burzliwe lata Republiki Weimarskiej oraz fotografię, debiutującą wtedy jako medium. Gdy powojenny świat wymyślał się na nowo, fotografia stała się nowoczesnym środkiem wyrazu artystycznego, komunikacji i dokumentacji. Towarzyszyła swojej epoce w jej rozwoju, ukazując ją z różnorodnych perspektyw. Przechodziła liczne przemiany tematyczne i estetyczne, wspierana nowatorskimi technikami filmowymi i drukarskimi zyskała wyjątkową jakość i siłę oddziaływania. Obraz fotograficzny wybił się na niezależność, a jednocześnie zyskał masowego odbiorcę.

,
Wirtualna galeria „Zrozumieć Beuysa”

12/05/2021 - 26/05/2021

Goethe-Institut Warschau: „Zrozumieć Beuysa” to tytuł wirtualnej galerii Instytutów Goethego w Warszawie i Pradze, powstałej w kooperacji z zespołem kuratorów projektu beuys2021, zrealizowanej przez berlińską firmę XR ZAUBAR. Rozszerzona koncepcja sztuki Josepha Beuysa wpisuje się w zamysł działalności kulturalnej Instytutów Goethego na całym świecie i stała się inspiracją do stworzenia wirtualnej wystawy, która w roku jubileuszu artysty ma pomóc w zrozumieniu stawianych przez niego pytań oraz zawartych w jego dziełach treści politycznych, społecznych i ekologicznych. Rok 2021 jest rokiem Beuysa, ale pandemia uniemożliwia aktualnie bezpośredni dostęp do prac artysty w muzeach i galeriach. Dlatego też wirtualne zwiedzanie galerii „Zrozumieć Beuysa” umożliwia bezpośrednie spotkanie z jego najbardziej znanymi dziełami, takimi jak „Rzeźba społeczna” [Soziale Plastik] (1969), „Sanki” [Schlitten] (1969); „Das Kapital Raum 1970-1977” (1980), „7000 dębów” [7000 Eichen] (1982), „Capri-Batterie” (1985).

,
Domowe Targi Książki: Zaczytana podróż

13/05/2021 - 16/05/2021

Wydawnictwo Poznańskie: Domowe Targi Książki to wyjątkowy czas spędzony w towarzystwie ludzi kochających książki oraz niekończące się rozmowy o pisarzach, fabułach, bohaterach i okładkach. Przez cztery dni będziemy przemierzać Krainę Wyobraźni, poznawać nowe książki, rozmawiać z pisarzami i wyczekiwać niespodzianek od magów. Tę edycję organizujemy w temacie „zaczytana podróż”. Mimo ograniczeń, w których żyjemy, chcemy pokazać Wam, że można wyrwać się z czterech ścian i podróżować nawet z kanapy. Wystarczy mieć pod ręką odpowiednią książkę.

,
Weekend Muzeów 2021

15/05/2021 - 16/05/2021

Noc Muzeów: Jeżeli chcesz odwiedzić kilka interesujących instytucji kultury jedna noc może okazać się za krótka!
Zwłaszcza mając na uwadze wytyczne dot. maksymalnej liczby osób przebywających w środku. W trosce o zdrowie nas wszystkich i by dać możliwość skorzystania z tegorocznej oferty jak największej liczbie zainteresowanych ogłaszamy Weekend Muzeów. Muzea będą otwarte 15 i 16 maja 2021, w normalnych godzinach funkcjonowania.

,
75 LAT DEFY: HISTORIA I DZIEDZICTWO

17/05/2021 - 07/06/2021

Pracownia Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Centrum im. W. Brandta i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta: Dyskusja z udziałem dr Ewy Fiuk, prof. Andrzeja Gwoździa, dr. hab. Konrada Klejsy, prof. Piotra Zwierzchowskiego – prowadzenie: dr. hab. Andrzej Dębski. 17 maja 1946 roku w sowieckiej strefie okupacyjnej powstała Defa, państwowa wytwórnia filmowa późniejszej NRD. Zrealizowano w niej 700 filmów fabularnych, 750 animowanych oraz 2250 dokumentalnych i krótkometrażowych. Po zjednoczeniu Niemiec Defę rozwiązano (1992). W 1998 roku utworzono fundację Defa-Stiftung, której zadaniem jest ochrona i upowszechnianie dziedzictwa filmowego Defy. W ostatnich latach zainteresowanie kinematografią NRD wyraźnie wzrosło, inspirując liczne festiwale i przeglądy filmowe, książki i wystawy. W jednej z publikacji (“Re-Imagining DEFA”, eds. S. Allan i S. Heiduschke, 2016) autorzy zwracają uwagę nie tylko na historię Defy, ale i jej „życie po życiu”.

,
Czy tradycyjne księgarnie odejdą do lamusa?

18/05/2021

Goethe-Institut Warschau: Czy tradycyjne księgarnie pójdą do lamusa? Przykłady perspektywicznych rozwiązań dla lokalnych księgarń w Polsce i Niemczech. Prelegenci: Tobias Proksch, prezes sieci księgarni Osiander, Tybinga; Łukasz Kierus, prezes księgarni internetowej taniaksiazka.pl. Prowadzenie: Ewa Tenderenda-Ożóg, prezeska zarządu spółki Biblioteka Analiz, redaktorka, członkini Rady Polskiej Izby Książki. Obydwaj prelegenci są zawodowo związani z rynkiem księgarskim. Rozmawiać będą o nowoczesnych, przyszłościowych rozwiązaniach, jakie stosują w swoich biznesach – w księgarniach tradycyjnych z jednej strony i księgarni internetowej z drugiej.

,
Co z tą gospodarką? | debata online

18/05/2021

W imieniu Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, autor poniższego wprowadzenia. CO Z TĄ GOSPODARKĄ? Kryzys, jaki wywołała pandemia COVID-19, stanowi wyzwanie dla całej gospodarki – globalnej, regionalnej, gminnej, krajowej. A w konsekwencji dla gospodarek domowych milionów ludzi. Skutki tego kryzysu są w poszczególnych sektorach czy przedsiębiorstwach różne, zależą od wielu czynników, m.in. od tego, czy jest możliwe dostosowanie produkcji do zakłóceń w łańcuchach dostaw, czy wytwarzane usługi i produkty mają zbyt w trakcie pandemii, czy praca może przejść w tryb zdalny… W tak głębokim kryzysie bardzo ważne jest, aby wsparcie otrzymały nie tylko sektory o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, lecz – co jeszcze ważniejsze – aby chronić miejsca pracy i pracowników.

,
Zimowy umysł – spotkanie z Karoliną Gembarą

19/05/2021

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta: Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Karoliną Gembarą, artystką, autorką projektów fotograficznych i performatywnych, doktorantką na Uniwersytecie SWPS. Motywem przewodnim spotkania będzie projekt „Zimowy umysł”, dotyczący powojennych migracji na Ziemie Zachodnie, widzianych oczami II i III pokolenia osób urodzonych już na terenach przyłączonych do Polski. Autorka, bazując na doświadczeniach swoich oraz swojej rodziny, stawia pytanie o traumę migracji, poczucie tymczasowości, a także uczucia zadomowienia, bycia „u siebie”. Czy trauma migracji przechodzi na kolejne pokolenia? W czym się objawia? Jak uczucie tymczasowości przechodzi w zakorzenienie? I czy dla każdego zakorzenienie w nowej rzeczywistości jest możliwe? Jaką rolę w tych procesach odgrywają przedmioty?

,
STOCZNIA MATKA I JEJ DZIECI | WYKŁAD ONLINE

19/05/2021

Europejskie Centrum Solidarności: Przyuczy do zawodu, da dach nad głową i nakarmi. W razie potrzeby zaopiekuje się dziećmi na czas pracy, pomoże wyleczyć zęby i ułatwi zrobienie kursu na prawo jazdy. Po pracy zaprosi na premierę sztuki teatralnej, koncert lub spotkanie ze znanym aktorem. Oferta socjalna największego zakładu produkcyjnego Wybrzeża nie należała do niewielkich. Bycie pracownikiem Stoczni Gdańskiej nie sprowadzało się wyłącznie do uczestniczenia w procesie budowy statków. Stocznia, jako przedsiębiorstwo o znaczeniu kluczowym dla rodzimej gospodarki, była nie tylko miejscem pracy. Pracodawca dążył także do otoczenia społeczności pracowników szczególną opieką. Ta relacja znajdowała odbicie w indywidualnym stosunku części zatrudnionych, nazywających swój zakład „matką” bądź „mateczką”.

,
BLISKI NAM ŚWIAT | Coraz bliższy Daleki Wschód

20/05/2021

Dom Spotkań z Historią: Chiny intensywnie zabiegają o zmianę układu sił politycznych i gospodarczych. Nie oznacza to zbrojnej konfrontacji, a raczej ekonomiczną rywalizację z innymi krajami. Zarówno z zachodnimi potęgami, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, jak i z państwami regionu — głównie Indiami. Czy Chińska Republika Ludowa ma długofalową strategię na podtrzymanie swojej dominacji? Czy będzie to powiązane z wewnętrznymi zmianami politycznymi? Jaki wpływ ma to państwo na mieszkanki i mieszkańców Polski? Gościem Pawła Średzińskiego będzie dr. hab. Michał Lubin — podróżnik i politolog zajmujący się stosunkami rosyjsko-chińskimi.

,
1 2 3