Przejdź do treści

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

 

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!

Kalendarz2023


THIRD SKIN

17/09/2023 - 14/01/2024

OP ENHEIM: Od 17 września zapraszamy do galerii OP ENHEIM na wystawę zatytułowaną THIRD SKIN, w ramach której zaprezentowane zostaną prace pochodzące z uznanej na arenie międzynarodowej kolekcji Sammlung Hoffmann z siedzibą w Berlinie oraz Darowizny Sammlung Hoffmann dla Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie. Prace zostały wybrane przez kuratorki Dorothée Brill i Luise Richter. Wystawa „Third Skin” w OP ENHEIM nawiązuje do wypowiedzi kolekcjonerki Eriki Hoffmann, która kiedyś opisała ubrania jako drugą skórę, a swoją kolekcję sztuki, z którą żyje od lat 60-tych, jako „trzecią skórę”.

OP ENHEIM, Wrocław
WARSZAWA W BUDOWIE 15. Zimno już było | wystawa

22/09/2023 - 24/03/2024

Muzeum Woli: Już 22 września w Muzeum Woli rozpocznie się 15. edycja WARSZAWY W BUDOWIE, po raz pierwszy w nowej formule: wystawa i festiwal organizowane są w tym roku przez Muzeum Warszawy. Jak przetrwać w mieście dotkniętym upałem? Tegoroczna edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: Zimno już było przyjrzy się rozwojowi warszawskiej świadomości temperatury i naszej dotychczasowej relacji ze Słońcem – od fascynacji jego promieniami i prób leczenia słońcem po strach przed dziurą ozonową i kryzysem klimatycznym. Zaprezentuje różnorodne narzędzia przystosowywania Warszawy, innych miast i ich społeczności do zmieniających się warunków i zapobiegania wzrostowi skali kryzysu klimatycznego i termicznego. Przedstawi dawne i nowe sposoby radzenia sobie z wysokimi temperaturami.

Muzeum Woli, Warszawa
Home movies: Niechciane archiwa

12/10/2023 - 07/12/2023

Dom Spotkań z Historią: Zobacz nieznane świadectwa filmowe z pierwszych miesięcy okupacji niemieckiej nagrywane przez stacjonujących w Polsce niemieckich żołnierzy i przedsiębiorców. Zapraszamy na nasz nowy cykl spotkań. Amatorskie nagrania filmowe z czasów II wojny światowej to nieodkryty świat, ukazujący wojenną rzeczywistość w nieco innym świetle.

,
Filozofia w ogrodzie - edycja specjalna

08/11/2023 - 20/12/2023

Strefa WolnoSłowa: Fake newsy i teorie spiskowe? Globalna apokalipsa klimatyczna? Nowe wędrówki ludów? Trzecia, tym razem atomowa, wojna światowa? A może sztuczna inteligencja? Co jest największym współczesnym zagrożeniem? Czy to zagrożenie jest realne? Jak sobie z nim radzić – i czy w ogóle się da? Jak przetrwać w epoce chaosu i dezinformacji? O tym między innymi będziemy rozmawiać podczas pięciu spotkań w specjalnej, jesienno-zimowej’ 2023 edycji „Filozofii w ogrodzie”, którą poprowadzą Paweł Boguszewski i Tomasz Stawiszyński.

Teatr Powszechny, Warszawa
JAZDA! Polsko-niemieckie-francuskie spotkanie w trzech etapach

25/11/2023 - 30/06/2024

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau: Masz od 18 do 25 lat? Chcesz jeszcze w tym roku wziąć udział w trójnarodowym spotkaniu z innymi młodymi osobami z Francji i Niemiec? Trzej partnerzy: Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego z Polski, Muzeum Friedland z Niemiec i le FIEF z Francji zapraszają młodzież w wieku od 18 do 25 lat na trzyczęściową wymianę międzynarodową JAZDA!, która daje zaangażowanym, młodym ludziom możliwość wymiany pomysłów na ekscytujące tematy tożsamości, granic i migracji.

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa, Wałbrzych
Jan Wagner w Warszawie

30/11/2023

Goethe-Institut Warschau: Jan Wagner, jeden z najbardziej uznanych poetów obszaru niemieckojęzycznego, przyjeżdża do Polski i spotka się z miłośnikami i miłośniczkami poezji we Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi i Warszawie z okazji premiery „Eseju o komarach” – pierwszego przetłumaczonego na język polski, przez Tomasza Ososińskiego, wyboru jego wierszy (wydawnictwo Papierwdole, Oleśnica 2023). Wstęp wolny; z polsko-niemieckim tłumaczeniem symultanicznym; prowadzenie spotkania Tomasz Ososiński.

Goethe-Institut Warschau, Warszawa
Robert Konieczny w Krakowie! Spotkanie z najbardziej rozpoznawalnym polskim architektem na świecie

30/11/2023

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Architektura to nie tylko planowanie i realizacja projektów kolejnych budynków. To coś więcej. Dobrze o tym wiedzą Piotr Kozanecki oraz Bartosz Paturej, autorzy książki ,,Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze”, poświęconej Robertowi Koniecznemu, wybitnemu współczesnemu architektowi. Co sprawiło, że ten najbardziej rozpoznawalny polski projektant wybrał architekturę właśnie? Dlaczego zdobywając najwyższe światowe nagrody, wciąż pracował w nieogrzewanym biurze? Zapraszamy 30 listopada o godz. 18:00 do MCK na spotkanie z Robertem Koniecznym, z którym będą rozmawiać autorzy wspomnianej publikacji. Wydarzenie tłumaczone na PJM będzie transmitowane na facebookowym profilu MCK. Do zobaczenia off/on-line!

,
W ułamku sekundy | Migracje we współczesnym kinie niemieckim | seans i dyskusja

04/12/2023

Pracownia Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Centrum im. W. Brandta, Instytut Sztuki PAN: Od 23 października do 4 grudnia, w każdy poniedziałek o godz. 17, zapraszamy do Centrum im. W. Brandta UWr na spotkania w cyklu “Migracje we współczesnym kinie niemieckim”.  Spotkanie 7: Migranci i neonaziści “W ułamku sekundy” (Aus dem Nichts), reż. Fatih Akin, Niemcy 2017 (106 min.).

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, Wrocław
Zrozumieć pamięć - Między reportażem a nauką

05/12/2023

European Network Remembrance and Solidarity, Center for Research on Social Memory/Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną i Dom Spotkań z Historią: Zapraszamy udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu dyskusyjnego „Zrozumieć pamięć – Między reportażem a nauką”. Wystąpią: Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka publikacji „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”; Ewelina Szpak, autorka publikacji „Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian”. Prowadzenie: Dr. Małgorzata Pakier

Dom Spotkań z Historią, Warszawa
Wim Wenders – Mistrz Kina Drogi

06/12/2023 - 13/12/2023

Kino CAMERIMAGE, Goethe-Institut Warschau i Stowarzyszenie Kin Studyjnych: Zapraszamy na przegląd filmów Wima Wendersa do Kina CAMERIMAGE! W ramach retrospektywy “Wim Wenders – Mistrz Kina Drogi” już w grudniu na naszym ekranie pojawi się pięć filmów niemieckiego ulubieńca festiwalowych selekcjonerów i publiczności na całym świecie!

Kino CAMERIMAGE, Toruń
Stocznia Gdańska w filmie | Rekonesans

07/12/2023

Europejskie Centrum Solidarności: Pod hasłem DŹWIGAMY HISTORIĘ, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na cykl comiesięcznych wykładów popularnonaukowych, których głównymi bohaterami są Stocznia Gdańska oraz jej pracowniczki i pracownicy. 7 grudnia zapraszamy na wykład Arkadiusza Bileckiego pt. „Stocznia Gdańska w filmie. Rekonesans”.  Tematem prelekcji są związki pomiędzy Stocznią Gdańską i światem filmu. Główny nacisk zostanie położony na zakład, jako temat wielu filmów fabularnych i dokumentalnych.

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
Płeć a konflikty

08/12/2023

Institut français de Pologne à Cracovie: 16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji, 25 listopada to dzień walki z przemocą wobec kobiet i dziewcząt, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W ramach corocznej międzynarodowej kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, Ambasada Francji w Polsce, Konsulat Generalny Francji w Krakowie i Instytut Francuski w Polsce organizują na konferencję-debatę „Płeć a konflikty”: Jakie nowe pytania dotyczące praw kobiet pojawiają się w okresach konfliktów zbrojnych? Zapraszamy studentów, organizacje pozarządowe, ekspertów i wszystkich zainteresowanych kwestiami związanymi z poszanowaniem praw kobiet w kontekście konfliktów do udziału w konferencji w Instytucie Francuskim w Krakowie. Rozmowy będą kontynuowane podczas koktajlu.

Institut français de Pologne à Cracovie, Warszawa
𝐑𝐨𝐬́𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐞 𝐦𝐧𝐢𝐞 𝐭𝐨 𝐬𝐚𝐦𝐨, 𝐜𝐨 𝐰𝐞 𝐦𝐧𝐢𝐞 𝐦𝐚𝐥𝐞𝐣𝐞 | Wystawa podsumowująca cykl rezydencji twórczych w Tarczynie – WE/LAB RESIDENCY

08/12/2023 - 21/12/2023

OP ENHEIM: W dniu 09.12.2023 o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z artystami i artystkami połączone z oprowadzaniem po wystawie,, na którym obecna będzie również kuratorka, Jagna Domżalska. Już 8 grudnia, o godzinie 18:00 zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”. W przestrzeni włocławskich BULVARÓW swoje prace zaprezentują uczestniczki i uczestnicy rezydencji twórczych WE/LAB RESIDENCY w Tarczynie. Jest to ostatnie z działań zaplanowanych na tę część roku, z których wcześniejsze zostały zrealizowane w Legnicy, Tarczynie oraz Görlitz. W dniu 09.12.2023 o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z artystami i artystkami połączone z oprowadzaniem po wystawie,, na którym obecna będzie również kuratorka, Jagna Domżalska.

BULVARY, Wrocław
Pamięć o narodowym socjalizmie w filmie austriackim | spotkanie z dr. Jakubem Gortatem

12/12/2023

Pracownia Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Centrum im. W. Brandta, Instytut Filologii Germańskiej UŁ i Austriackie Forum Kultury: Zapraszamy na spotkanie z dr. Jakubem Gortatem, redaktorem książki „PAMIĘĆ O NARODOWYM SOCJALIZMIE W FILMIE AUSTRIACKIM (1945-2020). ANTOLOGIA TEKSTÓW” (Wydawnictwo Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr: Wrocław 2023). Rozmowę poprowadzi prof. Krzysztof Tkaczyk.

,
Spotkanie wokół książki Swietłany Aleksijewicz ,,Cynkowi chłopcy"

12/12/2023

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: ,Zapraszamy we wtorek 12 grudnia o godz. 18:00 do rozmowy wokół książki Swietłany Aleksijewicz ,,Cynkowi chłopcy”. Spotkajmy się we wspólnej przestrzeni lektury i rozmowy. Spotkajmy się w MCK.  Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji na spotkanie pod adresem mailowym: j.burnatowski@mck.krakow.pl. Kontakt z nami umożliwi Państwu uzyskanie pomocy w dostępie do tekstu (lub ich fragmentów), będących podstawą do dyskusji.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków


News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.