Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | wystawa

30/09/2021 - 13/11/2022

Dom Spotkań z Historią: Fotografki, których zdjęcia możecie zobaczyć na naszej wystawie, często były 𝗷𝗲𝗱𝘆𝗻𝘆𝗺𝗶 kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę w latach 70.–90. Wspólnie z Moniką Szewczyk-Wittek przypominamy ich historie oraz prezentujemy zdjęcia ich autorstwa. Ekspozycja towarzyszy książce pod tym samym tytułem i jest jednocześnie jej uzupełnieniem. Tworzy ją niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek, w tym wszystkich bohaterek książki: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.

Dom Spotkań z Historią, Warszawa
Slavs and Tatars. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA

16/10/2021 - 30/01/2022

OP ENHEIM, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem: Niewątpliwie losy Lwowa i Wrocławia są ze sobą splecione. Nie tylko dlatego, że obydwa miasta mają niełatwą, przesiedleńczą historię, ale również dlatego, że dla wielu stały się domami utraconymi i na nowo odnalezionymi. Przeszłość ta, która poprzez aktualne ruchy migracyjne, ma de facto swoją kontynuację w teraźniejszości, leży u podstaw koncepcji wystawy pt. „LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВА”. Krzywdzącym jednak byłoby stwierdzenie, że jedynie przeszłość repatriacyjna stanowi tu klucz do zrozumienia intencji artystów – jest nim także, a może i przede wszystkim, bogata spuścizna naukowa przedwojennej szkoły lwowskiej, w tym – w szczególności – wyjątkowej i wiodącej w ówczesnej Europie Wschodniej, Katedry Orientalistyki.

OP ENHEIM, Wrocław
Splendor władzy: Wettynowie na tronie Rzeczpospolitej

05/11/2021 - 30/01/2022

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie: Dzieła sztuki zgromadzone w Dreźnie przez Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów polskich, złożyły się na jedną z najwspanialszych kolekcji XVIII-wiecznej Europy. Na wystawie „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”, zorganizowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, można będzie obejrzeć 200 arcydzieł ze zbiorów drezdeńskich oraz polskich muzeów. Wystawa potrwa od 5 października 2021 r. do 30 stycznia 2022 r. August II i August III byli nie tylko zapalonymi kolekcjonerami i prawdziwymi koneserami sztuki – wykorzystywali ją także umiejętnie do celów politycznych. Wystawność, przepych i tytułowy „splendor” saskiego dworu zaprzęgnięte były w służbę propagandy. Wystawa kładzie nacisk na ten właśnie aspekt kolekcjonerstwa i artystycznych przedsięwzięć Sasów.

Łazienki Królewskie, Warszawa

2022


Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości

17/01/2022 - 14/08/2022

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Muzeum Friedland w Niemczech i Camp des Milles we Francji zapraszają aktywną społecznie młodzież, w wieku 18-23 lat, do udziału w pierwszej edycji kursu „Pamiętać razem – dla kształtowania przyszłości”. Tegoroczny program będzie skupiony na zjawisku migracji. Uczestnicy poznają historię Europy poprzez historię migracji, przeanalizują wpływ migracji na nasze społeczeństwa.

,
Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa

17/01/2022 - 20/02/2022

Instytut Pileckiego: Wystawa złożona z fotografii ofiar Obławy Augustowskiej – mężczyzn, kobiet i dzieci, zamordowanych przez Sowietów w nieznanej do dziś lokalizacji – po raz pierwszy w Suwałkach! Miejsce: Plac Marii Konopnickiej w Suwałkach Czas: od 17 stycznia do 20 lutego 2022 r. Na Suwalszczyźnie określa się ich mianem „Lipcowych”. Przez dekady ich losy były nieznane. Zdjęcia – nawet jeśli są zniszczone lub w niskiej jakości – stanowią dziś jedyny nośnik, dzięki któremu wizerunki ofiar zachowały się do naszych czasów.

Plac Marii Konopnickiej, Suwałki
Tydzień Filmu Niemieckiego 2022

21/01/2022 - 10/02/2022

Goethe-Institut Warschau: Widzowie Tygodnia Filmu Niemieckiego 2022 będą mogli obejrzeć najciekawsze produkcje, które pojawiły się w ubiegłym roku na ekranach kin zachodnich sąsiadów, a także na międzynarodowych festiwalach. Kolejne tytuły z programu podejmują ważne, dla reżyserów i reżyserek tworzących w Niemczech, tematy. Ci bardzo często szybko reagują na aktualne problemy dotyczące nie tylko społeczeństwa, w którym żyją, ale też kwestii globalnych, mających wpływ na naszą codzienną egzystencję. Najnowsza edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego odbędzie się w formie hybrydowej. Po projekcjach kinowych w terminie od 21 stycznia do 3 lutego 2022 r. pełen program przeglądu pokażemy od 4 do 10 lutego 2022 r. na platformie Mojeekino.

,
Od Świtu do Zmierzchu

23/01/2022

Taube Center for Jewish Life & Learning i Żydowski Instytut Historyczny: Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Centrum Kultury Primo Leviego i Palazzo Ducale Fondazione per la Cultura w Genui po raz jedenasty organizuje wydarzenie “Dall’ alba al tramonto” (“Od świtu do zmierzchu”). Ten wyjątkowy projekt, polegający na wspólnym czytaniu świadectw Zagłady, trwa przez cały dzień. Stąd właśnie pochodzi jego nazwa; od wczesnych godzin porannych kolejne osoby czytają na głos wybraną książkę. Zeszłoroczna edycja po raz pierwszy nie odbyła się, jak zazwyczaj, w Pałacu Dożów w Genui, lecz zdalnie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Uczestnicy przesłali nagrania, w których czytali fragmenty książki Marka Edelmana “Getto Walczy”, połączone następnie w jeden film.

,
Z Widokiem na Kreatywną Europę

24/01/2022

Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu wraz z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej zapraszają na transmisję debaty online “Z widokiem na Kreatywną Europę”. Tym razem nasi goście i gościnie będą rozmawiać o możliwościach uzyskania wsparcia finansowego w gramach grantu Kreatywna Europa, finansowanego przez Unię Europejską. Program oferuje wsparcie dla europejskiej kultury, kina, telewizji, muzyki, literatury, sztuk widowiskowych, dziedzictwa kultury oraz dziedzin pokrewnych. Na program Kreatywna Europa składają się podprogramy MEDIA i Kultura oraz tzw. komponent międzysektorowy, w skład którego wchodzi m.in. instrument finansowy.

,
Wolność słowa w Internecie. Monopol korporacji, kontrola państwowa czy trzecia droga?

24/01/2022

Fundacja Batorego: Niedawne usunięcie z Facebooka profilu Konfederacji czy wcześniejsze usunięcie profilu organizacji prowadzącej edukację antynarkotykową czy skasowanie profilu Donalda Trumpa z Twittera to tylko kilka przykładów ograniczeń nakładanych przez platformy internetowe. A przecież dziennie usuwanych jest tysiące treści i profili użytkowników. Największe platformy, które stały się globalnymi agorami debaty publicznej, postawiły się przed ogromnym dylematem. Z jednej strony za ich pośrednictwem wybrzmiewają głosy pełne nienawiści, zagrażające zdrowiu i życiu ludzi, rozprzestrzeniane są kłamstwa i manipulacje, z drugiej zaś nakładane przez nie ograniczenia odbierane są jako zamach na wolność słowa.

,
Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?

24/01/2022

Redakcja EURACTIV.pl ma zaszczyt zaprosić Państwa na webinarium pt. “Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?”, które odbędzie się 24 stycznia w godzinach 16:00-17:30. Głównym celem wydarzenia jest ukazanie zarówno polskiej, jak i europejskiej perspektywy wobec pakietu “Fit for 55” oraz wniosków ustawodawczych wchodzących w jego skład. Ponadto ukazany zostanie szereg wyzwań ekonomicznych i społecznych, przed którymi stoi Polska i kraje członkowskie Unii Europejskiej w świetle transformacji klimatycznej.

,
1 2