Przejdź do treści

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

 

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!

Kalendarz2022


Obwarzanek uzbrojony, czyli jak powstrzymać wszystkie katastrofy naraz

29/11/2022

Krytyka Polityczna i Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa: Wojna u granic kieruje naszą i polityków uwagę na sprawy “twardego” bezpieczeństwa – trudno się myśli i mówi o emisjach CO2, gdy nieopodal spadają rakiety. Zanim wojna wybuchła, to napięcia społeczne i stan gospodarki wydawały się mieć pierwszeństwo – koniec miesiąca był zawsze ważniejszy niż ocieplenie Ziemi. A jednak kwestie dobrobytu społecznego i ekologicznych możliwości planety – jak w obwarzanku Kate Raworth – są ściśle połączone. Dziś też rozumiemy, że to samo dotyczy odporności na zagrożenia geopolityczne. O związki przyczynowe między spalaniem paliw kopalnych, nierównościami i kryzysami społecznymi oraz wojną od dawna spierają się aktywiści i naukowcy; dyskutują też o globalnych środkach zaradczych.

Świetlica Krytyki Politycznej, Warszawa
Warszawa przeciwko Moskwie. GASIMOV / BRYC / JURASZ / GRALA

29/11/2022

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: WARSZAWA PRZECIWKO MOSKWIE. CZY PROMETEIZM MOŻE BYĆ SPOSOBEM NA ROSJĘ W 2022 ROKU? wokół książki Zaura Gasimova „Warschau gegen Moskau. Prometheistische Aktivitäten zwischen Polen, Frankreich und der Türkei 1918-1939”. Punktem wyjścia do debaty będzie książka Zaura Gasimova „Warschau gegen Moskau. Prometheistische Aktivitäten zwischen Polen, Frankreich und der Türkei 1918-1939” (Steiner Verlag, Stuttgart 2022) – pierwsza publikacja, do tego powstała w języku niemieckim, która w kompleksowy sposób omawia powstanie i rozwój ruchu prometejskiego na ziemiach polskich i nie tylko.
Wobec napaści Rosji na Ukrainę dyskusja o polityce wobec państwa rosyjskiego zyskuje nowy, aktualny rys.

,
Gruzja w drodze do UE

29/11/2022

Kolegium Europy Wschodniej: Zapraszamy do Fundacji Energia dla Europy (ul. Flory 5 w Warszawie) na prezentację raportu prof. Pawła Kowala. Na Facebooku i kanale You Tube Kolegium Europy Wschodniej będzie dostępna transmisja na żywo.

Fundacji Energia dla Europy, Warszawa
Pod batutą kobiecego wdzięku. Alma Mahler-Werfel gospodyni salonu i wiedeńska femme fatale ...

30/11/2022

Biblioteka Austriacka w Opolu, Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau i Wojewódzka Biblioteka Publiczna: Pod batutą kobiecego wdzięku. Alma Mahler-Werfel gospodyni salonu i wiedeńska femme fatale przełomu wieków wykład wygłosi dr Borek Agata (Uniwersytet Ślaski); wstęp wolny. TRANSMISJA spotkania odbędzie się na profilu Facebooka Biblioteki Austriackiej we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie w ramach Kalliope Austria II.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu, Opole
Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918 | nowa wystawa w MCK

04/12/2022

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Głównym celem wystawy jest ukazanie dorobku twórców zgrupowanych w Oddziale Grobów Wojennych w Krakowie (Kriegsgräberabteilung Krakau). Oddział funkcjonował w latach 1915–1918 i zajmował się między innymi porządkowaniem pól bitewnych oraz budową cmentarzy na obszarze – przede wszystkim – Galicji Zachodniej. Współpracowało z nim ponad 40 artystów – architektów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografów z różnych krajów monarchii.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
Studia w Niemczech - warsztaty dla początkujących

05/12/2022 - 11/12/2022

DAAD Polska: Chcesz studiować w Niemczech, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może masz konkretne pytanie, na które nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zapraszamy na nasze warsztaty online! Wyjaśnimy, jak wygląda aplikacja i studia na niemieckiej uczelni i postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania. Warsztaty skierowane są przede wszystkim do osób, które chcą podjąć studia I stopnia lub 5-letnie studia magisterskie w Niemczech.

,
Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast | spotkanie off/on-line

05/12/2022

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Życie ludzkości będzie się toczyć w miastach. Nie jest to wniosek podsunięty przez magiczną kulę, a perspektywa wyznaczana przez badania i statystyki. Podobną refleksję dyktują dzieje ludzkości: rytm rozwoju cywilizacji od zawsze współgra z dynamiką ewolucji miast. Jeśli przyszłość rozegra się w mieście, to trzeba je wymyślić tak, aby było przyjazne i życzliwe, wzmagało nasz dobrostan i było mniej uciążliwe. Jak zatem innowacyjnie projektować przestrzeń publiczną? Czy można o niej myśleć jako o harmonijnym połączeniu różnych elementów?

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
Goethe-Kino: Aus dem Nichts

08/12/2022

Goethe-Institut Krakau: Życie Katji nagle rozpada się na kawałki, gdy jej mąż Nuri i mały syn Rocco giną w zamachu bombowym. Jej przyjaciele i rodzina starają się dać jej wsparcie, którego potrzebuje, a Katja radzi sobie z pogrzebem ukochanych bliskich. Jednak żmudne poszukiwania sprawców i przyczyn bezsensownego zabójstwa komplikują bolesną żałobę Katji, otwierając świeże rany i wątpliwości. Danilo, prawnik i najlepszy przyjaciel Nuriego, reprezentuje Katję w procesie przeciwko dwóm podejrzanym: młodej parze ze środowiska neonazistowskiego. Proces doprowadza Katję na skraj wytrzymałości, ale nie ma dla niej alternatywy: chce sprawiedliwości.

Goethe-Institut Krakau, Kraków
Cała nadzieja w Ukrainie | spotkanie off/on-line

13/12/2022

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Jak zmienia się nowoczesna tożsamość Ukrainców w dobie konfliktu? W jaki sposób w czasie zagrożenia może się formować poczucie wspólnotowości? Czy w takim czasie jest w ogóle przestrzeń na sztukę? A może właśnie wtedy jest ona najbardziej potrzebna? Jaki wpływ na ukraińską wspólnotę narodową mają artyści i czego moglibyśmy się od niej nauczyć? Szukamy napięć między polityką i społeczeństwem a sztuką. Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 13 stycznia 2022 r. na spotkanie „Cała nadzieja w Ukrainie”, podczas którego udział w dyskusji wezmą Wiktoria Kudela-Świątek i Myroslava Keryk. Wydarzenie poprowadzi Anna Łazar.

,
Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec

16/12/2022

Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu i Germanistyka UMK zapraszają na spotkanie z red. Jerzym Haszczyńskim dziennikarzem “Rzeczpospolitej” i dyskusję o książce “Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec”. Dyskusję poprzedzi pokaz filmu niemieckiego “Jedenaste znaj sąsiada swego”.

Kino Centrum (CSW), Toruń


News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.