Przejdź do treści

Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | wystawa

30/09/2021 - 13/11/2022

Dom Spotkań z Historią: Fotografki, których zdjęcia możecie zobaczyć na naszej wystawie, często były 𝗷𝗲𝗱𝘆𝗻𝘆𝗺𝗶 kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę w latach 70.–90. Wspólnie z Moniką Szewczyk-Wittek przypominamy ich historie oraz prezentujemy zdjęcia ich autorstwa. Ekspozycja towarzyszy książce pod tym samym tytułem i jest jednocześnie jej uzupełnieniem. Tworzy ją niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek, w tym wszystkich bohaterek książki: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.

Dom Spotkań z Historią, Warszawa

2022


Pamiętać razem - dla kształtowania przyszłości

17/01/2022 - 14/08/2022

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Muzeum Friedland w Niemczech i Camp des Milles we Francji zapraszają aktywną społecznie młodzież, w wieku 18-23 lat, do udziału w pierwszej edycji kursu „Pamiętać razem – dla kształtowania przyszłości”. Tegoroczny program będzie skupiony na zjawisku migracji. Uczestnicy poznają historię Europy poprzez historię migracji, przeanalizują wpływ migracji na nasze społeczeństwa.

,
BLISKI NAM ŚWIAT | Białoruś po polsku 16.06

16/06/2022 - 25/08/2022

Dom Spotkań z Historią i Bliski nam świat: W czerwcowym odcinku cyklu „Bliski nam świat” gościem Pawła Średzińskiego będzie Tomasz Sulima – dziennikarz, etnograf, działacz białoruskiej mniejszości i radny w Bielsku Podlaskim. Opowie o życiu społeczności, dla której polską ojczyzną od wieków jest Białostocczyzna. Mimo że w białoruskich wsiach zostają głównie starsi mieszkańcy i mieszkanki, przez co te miejsca mogą wydawać się porzucone, to wśród młodego pokolenia pojawiają się aktywnie działające osoby, które dbają o umacnianie tożsamości swojego narodu.

,
Ballady i dysonanse | Dziedziniec Kultury

01/07/2022 - 26/08/2022

Narodowe Centrum Kultury: Zapraszamy na Dziedziniec Kultury – letni cykl koncertów. Będziemy grać dla Was w każdy piątek lipca i sierpnia, o godzinie 20 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy Krakowskim Przedmieściu. Pierwszy koncert już 1 lipca! Piątą edycję Dziedzińca otworzą Hatti Vatti oraz gość specjalny: ukraiński zespół Probass and Hardi! Jak co roku wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji. Liczba miejsc jest ograniczona.

MKiDN, Warszawa
Domowroty. Włodzimierz Puchalski | wystawa w MCK

22/07/2022 - 06/09/2022

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Kim dla Brytyjczyków od dekad jest sir David Attenborough, tym dla Polaków był Włodzimierz Puchalski. Nasza najnowsza wystawa „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” przypomina jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, fotografa, artystę i edukatora. Podczas konkursu fotograficznego w Kairze w 1949 roku prasa nadała Włodzimierzowi Puchalskiemu przydomek „Colosse” — olbrzym. Niebezpodstawnie.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
Konkurs na motyw graficzny festiwalu filmowego | nabór do 16/08/2022

27/07/2022 - 16/08/2022

Europejskie Centrum Solidarności: Grafików, ilustratorów i artystów wizualnych, pracujących samodzielnie i w zespołach, również studentów – zapraszamy do udziału w konkursie na opracowanie motywu graficznego 16 edycji filmowego ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. Zwycięzca otrzyma 5 tys. zł, a jego koncepcja artystyczna zostanie wykorzystana w materiałach promocyjnych. Na projekty czekamy do 16 sierpnia 2022. Praca ma twórczo interpretować pojęcie wolności. Warunek – projekt nie może być publikowany wcześniej. Wyboru najlepszego z projektów dokona komisja konkursowa w składzie: Adam Ignaciuk – grafik, projektant znaków graficznych, książek i publikacji. Aneta Lehmann – architektka wnętrz, kulturoznawczyni (Europejskie Centrum Solidarności), dr Anna Witkowska – artystka sztuk wizualnych, graficzka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuki w Szczecinie), prof. Sławomir Witkowski – malarz, grafik, pedagog, dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

,
Програма для українців | Oferta dla osób z Ukrainy

28/07/2022 - 29/08/2022

Międzynarodowe Centrum Kultury: Jak się masz? Zapraszamy wszystkich gości z Ukrainy do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25), gdzie w miłej i bezpieczniej atmosferze możecie wziąć udział w naszych spotkaniach. Nie ważne czy masz 5 czy 55 lat – przyjdź! To właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy spacery ukraińskimi śladami w mieście oraz po krakowskim Kazimierzu, różne warsztaty dla dzieci czy „Zapytaj Nastii” – krakowski know-how, gdzie odpowiadamy na Twoje pytanie związane z życiem w Krakowie.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
||Lato w Krzyżowej|| "Sztuka bez granic" - międzynarodowe warsztaty

13/08/2022 - 20/08/2022

Fundacja Krzyżowa: „Sztuka bez granic” to międzynarodowe spotkanie dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat. Aktualnie prowadzimy rekrutację do grupy wiekowej 12-16 lat. Sztuka i różnorodność stanowią centralne elementy tego projektu. Naszym celem jest stworzenie międzydyscyplinarnej przestrzeni dla kształcenia i doświadczania. Oprócz sesji integracyjnych oraz animacji językowych oferujemy szereg warsztatów i zajęć artystycznych, które pozwolą młodzieży odkryć posiadane talenty, rozwijać swoją kreatywność oraz nabywać umiejętności pracy zespołowej. W programie projektu znalazła się również jednodniowa wycieczka do wrocławskiego „Kolejkowa” oraz rafting przez Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy.

,
Anna - prapremiera spektaklu

14/08/2022

Europejskie Centrum Solidarności i S6 – Dok Kultury: “Anna” to prapremierowy spektakl teatralny w postindustrialnej przestrzeni dawnej gdańskiej hali stoczniowej S6 na terenie Stoczni Cesarskiej, oparty na książce “Walentynowicz. Anna szuka raju” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Twórcy spektaklu chcą zbadać i zbliżyć się do osobowości bohaterki. Spróbować odpowiedzieć na pytanie, z czego wynikała jej tak nieugięta, niedialogująca postawa. Co może czuć człowiek, który przez całe życie ukrywa swoje pochodzenie. Czego się obawiała, jakich reakcji? Czy jej sposób na życie miał źródło w tęsknocie i odrzuceniu, z którym musiała się tyle razy mierzyć? Jaki wpływ na jej osobowość miał brak wykształcenia? Jak kompleks braku wykształcenia wpływał na jej decyzję?

Dok Kultury – Stocznia cesarska, Gdańsk
KOOPERATYWA. Czy spółdzielczość pozwoli nam zbudować odporność w czasach kryzysu? | seminarium

17/08/2022

Europejskie Centrum Solidarności: Żyjemy w czasach kryzysu: klimatycznego i społeczno-ekonomicznego. Neoliberalny model rozwoju, która Polska testowała przez ostatnie trzydzieści lat, wyczerpuje się. Nie tylko u nas w kraju zresztą, ale i na całym świecie. Wyraźnie widzimy już, że dominująca przez ostatni czas wizja nieograniczonego wzrostu ma swój kres, a opieranie się na idei rozwoju gospodarczego kosztem środowiska jest prostą drogą do katastrofy klimatycznej. Musimy więc zrewidować poglądy i zmierzyć się z wysiłkiem kolejnej transformacji społeczno-ekonomicznej.

,
1 2 3


News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.