Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


Wystawa pt. "Stalag XX B - historia nieopowiedziana"

20/08/2021 - 31/12/2021

Od 20 sierpnia w Muzeum Miasta Malborka będzie można oglądać wystawę pt. “Stalag XX B – historia nieopowiedziana”. Stalag XX B to obóz jeniecki, który funkcjonował do 1945 r. w miejscu, które dziś jest dzielnicą Malborka. “Historia nieopowiedziana” rzeczywiście taką jest. Dotychczas nie powstała żadna monografia Stalagu XX B i nikt nie podjął tego tematu na taką skalę. Dlatego do organizacji wystawy Muzeum zaprosiło naukowców, pasjonatów i instytucje, które merytorycznie związane są z tematyką wojennych obozów jenieckich. Na wystawie będzie można zobaczyć niepublikowane dotąd fotografie – głównie ze zbiorów prywatnych rodzin jeńców brytyjskich, francuskich i włoskich, pamiątki osobiste, korespondencję, fragmenty pamiętników pisanych przez jeńców w czasie pobytu w Stalagu XX B, podczas Długiego Marszu i po powrocie do domu.

Muzeum Miasta Malborka, Malbork
Buch, czyli książka

07/09/2021 - 23/11/2021

Projekt „Buch, czyli książka” jest dyskusyjnym klubem książkowym online skupionym wokół literatury niemieckojęzycznej.

Już we wrześniu wyruszamy w fascynującą podróż po literaturze niemieckojęzycznej, zatrzymując się zarówno przy nowościach jak i sięgając po klasyków. Spotkania odbędą się online (ZOOM), więc nie ograniczają nas odległości – do dyskusji zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanych książek lub posłuchać, co mówią o nich inni.

Terminy spotkań: 7 i 21 września; 12 i 19 października; 9 i 23 listopada.

,
„MINIspotkania ze sztuką” | Wystawa „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

19/09/2021 - 09/01/2022

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: „MINIspotkania ze sztuką” to zajęcia organizowane w zabytkowych przestrzeniach MCK. Cykl kreatywnych i pełnych pomysłów niedzielnych warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Warsztaty plastyczne skoncentrowane są na jednym pojęciu charakterystycznym dla aktualnej ekspozycji – szukaniu dla niego znaczeń i tworzeniu wiążącego się z nimi obiektu.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
Slavs and Tatars. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA

16/10/2021 - 30/01/2022

OP ENHEIM, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem: Niewątpliwie losy Lwowa i Wrocławia są ze sobą splecione. Nie tylko dlatego, że obydwa miasta mają niełatwą, przesiedleńczą historię, ale również dlatego, że dla wielu stały się domami utraconymi i na nowo odnalezionymi. Przeszłość ta, która poprzez aktualne ruchy migracyjne, ma de facto swoją kontynuację w teraźniejszości, leży u podstaw koncepcji wystawy pt. „LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВА”. Krzywdzącym jednak byłoby stwierdzenie, że jedynie przeszłość repatriacyjna stanowi tu klucz do zrozumienia intencji artystów – jest nim także, a może i przede wszystkim, bogata spuścizna naukowa przedwojennej szkoły lwowskiej, w tym – w szczególności – wyjątkowej i wiodącej w ówczesnej Europie Wschodniej, Katedry Orientalistyki.

OP ENHEIM, Wrocław
Sytuacja polskiej mniejszości na Litwie i Białorusi

25/10/2021

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie: Jak wygląda sytuacja polskiej mniejszości na Litwie i Białorusi. Co zmieniły wybory prezydenckie na Białorusi w 2020 roku? Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowie znamienity ekspert! Start transmisji już w poniedziałek 25 października 2021 roku o godz. 18:00 na profilu Facebook #RODMRzeszów.

,
CZY POLSKI SYSTEM OCHRONY ZDROWIA DA SIĘ UZDROWIĆ?

26/10/2021

KLUB MYŚLI OBYWATELSKIEJ IM. TADEUSZA MAZOWIECKIEGO
CZY POLSKI SYSTEM OCHRONY ZDROWIA DA SIĘ UZDROWIĆ?
termin | 26 października 2021, godz. 18
transmisja | facebook.com/ecsgdansk, gdansk.pl, ecs.gda.pl

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
Z Widokiem na cyberhigienę

27/10/2021

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa #CyberSecMonth 2021. Z tej okazji Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na debatę poświęconą cyberhiginie, czyli naszemu zwykłemu, codziennemu działaniu, które podniesie nasze poczucie bezpieczeństwa podczas wszelkich działań online. Webinar odbędzie się 27.10.2021 o godz. 11:00 na Facebooku oraz YouTubie Komisji Europejskiej w Polsce.

,
XXVI Seminarium Śląskiego Polsko-niemieckie zmagania o Górny Śląsk (1918-1922) - Online

27/10/2021 - 29/10/2021

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej: Serdecznie zapraszamy na część naukową XXVI Seminarium Śląskiego, która odbędzie się w całości online. Tegoroczne Seminarium Śląskie poświęcone jest plebiscytowi na Górnym Śląsku i powstaniom śląskim. Chcemy porozmawiać z naukowcami z Niemiec i Polski o różnych aspektach tego tematu. Panele będziemy transmitować na żywo w języku polskim na stronie DWPN na Facebooku oraz w języku niemieckim na profilu Archiwum Historii Mówionej – na obu stronach panele będą również dostępne do późniejszego obejrzenia.

,
Düreriozum - Wystawa wokół twórczości Albrechta Dürera

28/10/2021 - 18/11/2021

Dom Norymberski w Krakowie: Grafik, rysownik, malarz i teoretyk sztuki z Norymbergi, czyli Albrecht Dürer to jeden z najistotniejszych twórców w historii sztuk pięknych. Znany jest przede wszystkim ze swych drzeworytów, rysunków i akwarel oraz z malarskich portretów i własnych wizerunków. W odniesieniu do epoki renesansu, w której żył i tworzył, Albrecht Dürer jawi się jako postać będąca pomostem pomiędzy północą a południem Europy, głównie za sprawą podróży jakie odbywał. Ich celem była przede wszystkim Italia, w jego czasach kolebka i centrum myśli, architektury, rzeźby i malarstwa.

Dom Norymberski w Krakowie, Kraków
Debata młodzieżowa: „Czy trudna historia pozwala na budowanie przyszłości?”

28/10/2021

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Uotwarty Ślůnsk: W roku 2021 obchodzimy 100. rocznicę III Powstania Śląskiego – wydarzenia, które do dzisiaj stanowi niezwykle ciekawy element dyskusji historyków, a przede wszystkim mieszkańców regionu, którego dotyczyło – Śląska. Ponadto niosło za sobą wiele skutków politycznych, społecznych oraz ekonomicznych. W ramach XXVI Seminarium Śląskiego zaplanowana została debata młodzieżowa.
Do dyskusji nad tezą: „Czy trudna historia pozwala na budowanie przyszłości?” zaproszono młodych_e przedstawicieli_ki organizacji działający w województwach opolskich i śląskich.

Opolski Urząd Wojewódzki, Opole
1 2