Kalendarz

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

Znajdź wydarzenie:

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!2021


Artystka. Anna Bilińska 1854–1893

26/06/2021 - 10/10/2021

Muzeum Narodowe w Warszawie: Zapraszamy na wystawę poświęconą Annie Bilińskiej-Bohdanowiczowej (1854–1893), pierwszej polskiej artystce, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Także dziś obrazy i fascynujące losy malarki wzbudzają duże zainteresowanie publiczności, a wiele dzieł Bilińskiej trafiło do kanonu polskiej sztuki. Jednak całokształt twórczości i biografia artystki wciąż czekają na opracowanie.

Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
Wystawa pt. "Stalag XX B - historia nieopowiedziana"

20/08/2021 - 31/12/2021

Od 20 sierpnia w Muzeum Miasta Malborka będzie można oglądać wystawę pt. “Stalag XX B – historia nieopowiedziana”. Stalag XX B to obóz jeniecki, który funkcjonował do 1945 r. w miejscu, które dziś jest dzielnicą Malborka. “Historia nieopowiedziana” rzeczywiście taką jest. Dotychczas nie powstała żadna monografia Stalagu XX B i nikt nie podjął tego tematu na taką skalę. Dlatego do organizacji wystawy Muzeum zaprosiło naukowców, pasjonatów i instytucje, które merytorycznie związane są z tematyką wojennych obozów jenieckich. Na wystawie będzie można zobaczyć niepublikowane dotąd fotografie – głównie ze zbiorów prywatnych rodzin jeńców brytyjskich, francuskich i włoskich, pamiątki osobiste, korespondencję, fragmenty pamiętników pisanych przez jeńców w czasie pobytu w Stalagu XX B, podczas Długiego Marszu i po powrocie do domu.

Muzeum Miasta Malborka, Malbork
Buch, czyli książka

07/09/2021 - 23/11/2021

Projekt „Buch, czyli książka” jest dyskusyjnym klubem książkowym online skupionym wokół literatury niemieckojęzycznej.

Już we wrześniu wyruszamy w fascynującą podróż po literaturze niemieckojęzycznej, zatrzymując się zarówno przy nowościach jak i sięgając po klasyków. Spotkania odbędą się online (ZOOM), więc nie ograniczają nas odległości – do dyskusji zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanych książek lub posłuchać, co mówią o nich inni.

Terminy spotkań: 7 i 21 września; 12 i 19 października; 9 i 23 listopada.

,
Ukraina. Wzajemne spojrzenia

17/09/2021 - 16/10/2021

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Ukraina już od 30 lat jest niepodległa. Jest państwem- sąsiadem, bliskim i jednocześnie mało znanym. Najnowsza wystawa w MCK: „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” pozwoli na nowo spojrzeć na ustalone o niej wyobrażenia. Na wystawie dochodzi do zetknięcia przeszłości z teraźniejszością. Wspólna polsko-ukraińska analiza kulturowych i historycznych narracji określanych jako „ukraińskie mity” zachęca do refleksji nad bliskością Ukrainy i Polski, ich historii i współczesności w perspektywie sąsiedztwa oraz dzisiejszych możliwości komunikacji.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
„MINIspotkania ze sztuką” | Wystawa „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

19/09/2021 - 09/01/2022

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: „MINIspotkania ze sztuką” to zajęcia organizowane w zabytkowych przestrzeniach MCK. Cykl kreatywnych i pełnych pomysłów niedzielnych warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Warsztaty plastyczne skoncentrowane są na jednym pojęciu charakterystycznym dla aktualnej ekspozycji – szukaniu dla niego znaczeń i tworzeniu wiążącego się z nimi obiektu.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
Mein Haus - mein Wohnblock. Die Montwiłł-Mirecki Wohnsiedlung in Lodz

24/09/2021 - 08/10/2021

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Urban Forms: Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen, jedno z pierwszych, największych modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce (1928-1931), którego budowę zainicjowały władze miasta w celu walki z głodem mieszkaniowym. Nowe osiedle przyczyniać się miało do poprawy warunków życia w mieście. Tworzyło kompleksowo rozwiązaną, dobrą do życia przestrzeń – zdrową, bezpieczną (zwłaszcza dla dzieci), wygodną (wyposażoną w niezbędną infrastrukturę jak sklepy, szkoła, przedszkole). Oferowało małe, ale jasne, przestronne, funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania z własną kuchnią oraz łazienką, w skąpanych w słońcu blokach otoczonych zielenią inspirowane nowoczesnymi koncepcjami, zwłaszcza frankfurckimi.

Haus am Dom, Frankfurt am Main
OP ENHEIM i Goethe-Institut Krakau

25/09/2021 - 26/09/2021

OP ENHEIM i Goethe-Institut Krakau: Czy sztuka może uratować planetę? Zapraszamy do OP ENHEIM na konferencję poświęconą ekologii i sztuce. Zainauguruje ona kilkumiesięczny projekt, dzięki któremu dowiemy się, w jaki sposób działania aktywistów, managerów i instytucji kultury czy artystów mogą w wartościowy sposób wpłynąć na społeczeństwo w dobie postępujących zmian klimatycznych. Wspólnie sprawdzimy, czy sztuka i kultura mają moc uleczania.

OP ENHEIM, Wrocław
Początek nowej ery? Niemcy po wyborach

27/09/2021

Fundacja Global.Lab oraz Fundacja im. Friedricha Eberta Przedstawicielstwo w Polsce mają zaszczyt zaprosić na debatę: „Początek nowej ery? Niemcy po wyborach”. Tegoroczne wybory do Bundestagu kończą 16-letnie rządy Angeli Merkel. Dzień po nich na gorąco przyjrzymy się ich wynikom, podsumujemy kampanię wyborczą, przeanalizujemy możliwe układy koalicyjne i weźmiemy pod lupę największe wyzwania, przed którymi stoją Niemcy u zarania nowej politycznej ery.

,
Tydzień niemiecki w GTS

28/09/2021 - 04/10/2021

Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku: To już niedługo! W dniach 28 września – 4 października, wraz z Teatrem Szekspirowskim, będziemy zapraszać na różne wydarzenia kulturalne w ramach Tygodnia Niemieckiego 2021. Aktualna wersja programu jest na naszej stronie internetowej, więcej szczegółów już wkrótce!

GTS, Gdańsk
Niemcy pod lupą - edycja specjalna konferencji "Świat pod lupą"

28/09/2021 - 29/09/2021

Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa i ECFR Warsaw: W imieniu warszawskich biur European Council on Foreign Relations i Fundacji im. Heinricha Bölla oraz patrona medialnego TOK FM mamy przyjemność zaprosić Was na „Niemcy pod lupą”, edycję specjalną konferencji „Świat pod lupą”, wydarzenie poświęcone wyborom do Bundestagu, przyszłości niemieckiej polityki oraz jej znaczeniu dla Europy i Polski.

,
1 2 3