Przejdź do treści

Zapraszamy do odkrycia ciekawych wydarzeń związanych ze środkiem Europy. W naszym kalendarzu uwzględniamy wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne, organizowane przez Towarzystwa Niemiecko-Polskie lub naszych partnerów. Rozmowy, konferencje, festiwale, wydarzenia online i na żywo – nasz kalendarz odzwierciedla całą gamę europejskich wydarzeń!

 

Dodaj wydarzenie do naszego kalendarza: Korzystając z naszego formularza możesz dodać własne wydarzenie do naszego kalendarza i rozbudować grupę odbiorców – bez rejestracji!

Kalendarz2024


Młodzież lokalnie: genialnie!

20/03/2024 - 15/09/2024

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży: Tego jeszcze nie było! Rozpoczynamy VIII edycję Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży 2024-2026 „Młodzież lokalnie: genialnie!” Tym razem to młodzi ludzie z własnymi projektami ubiegają się o udział w konkursie! Chcecie umożliwić swoim podopiecznym samodzielne rozwijanie, planowanie i wdrażanie pomysłów na projekty od A do Z? Czekamy na zgłoszenia do 15 września. Młodzi ludzie sami decydują o miejscu, temacie i formie polsko-niemieckiego spotkania. Dorośli mogą ich wspierać, ale to młodzi ludzie przejmują inicjatywę!

,
Sztuka i dialog między Berlinem a Warszawą: Stwórz platformę dla swojej wypowiedzi

12/04/2024 - 30/09/2024

W Warszawie zanurzymy się w historii Powstania Warszawskiego, posłuchamy relacji świadków czasu i podążymy śladami Powstania. Ten warsztat to Twoja szansa, by zrozumieć kontekst historyczny i wymienić opinie z innymi twórcami. W Berlinie zastanowimy się razem z Dariuszem Paczkowskim jak podejść artystycznie do tak ważnego tematu, i będziemy pracować w zespołach
nad projektami murali, które wyrażą nasze wspólne refleksje i wizje.

,
Letnie tanie kinobranie 2024

28/06/2024 - 29/08/2024

Kino Pod Baranami: 18. wakacyjny festiwal filmowy. TEMATYCZNE TYGODNIE: ponad 150 tytułów; KULTOWE KINOBRANIE: ponadczasowe, uwielbiane przez widzów klasyki; REKOMENDACJE MŁODYCH AMBASADORÓW: filmy polecane przez Młodych Ambasadorów Kina; PLAKATOBRANIE: otwarte kinowe archiwum plakatów filmowych; FILMY POD GWIAZDAMI: klimatyczne, plenerowe projekcje w ogrodzie Muzuem Manggha; ZBIERAJ KINO: każdy obejrzany film w ramach festiwalu to jeden stempel 6 stempli to 1 bilet gratis na film festiwalu.

Kino Pod Baranami, Kraków
"Utracone / Odzyskane". Z kolekcji warszawskich

28/06/2024 - 28/07/2024

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury: Poznaj wciągające historie zabytków należących do polskich strat wojennych, które udało się odnaleźć i przywrócić do macierzystych zbiorów. W 80. rocznicę powstania warszawskiego pokażemy wybrane obiekty utracone z warszawskich kolekcji publicznych i prywatnych w czasie II wojny światowej, a odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury, Warszawa
After The Great War

19/07/2024 - 20/08/2024

European Network Remembrance and Solidarity: We invite you to visit our outdoor exhibition “After The Great War”, on its 26th stop, now in Bad Ischl! You’ll find the display at the the Bertha-von-Suttner Platz. The outdoor display will be in Bad Ischl from 19 July until 20 August 2024, and admission is free of charge.

BAD ISCHL, Salzburg
Baltic Opera Festival 2024

20/07/2024 - 25/07/2024

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Baltic Opera Festival i Opera Bałtycka w Gdańsku: Baltic Opera Festival 2024 to pięć dni, trzy opery oraz koncert w 3 niezwykłych lokalizacjach. Baltic Opera Festival łączy to co najlepsze w Trójmieście: duch Wolności i Solidarności, wyjątkowe miejsca takie jak zachwycająca Opera Leśna w Sopocie, utrzymana w historycznej zabudowie modernistycznego Wrzeszcza – Opera Bałtycka, a także hala Stoczni CRIST w Gdyni, która po raz pierwszy posłuży jako miejsce koncertu.

Opera Leśna, Opera Bałtycka i Stocznia, Gdańsk i Sopot
Dwa Brzegi. Festiwal Filmu i Sztuki

27/07/2024 - 02/08/2024

Parlament Europejski – Biuro w Polsce: Już od 27 lipca wspólnie z BNP Paribas Dwa Brzegi. Festiwal Filmu i Sztuki zapraszamy na pokazy filmów nominowanych do tegorocznej nagrody LUX Audience Award w Kazimierzu Dolnym. To obrazy, które zwracają uwagę na ważne kwestie społeczne, polityczne i kulturalne w Europie. Jesteśmy pewni, że Was również poruszą oraz skłonią do dyskusji. Wszystkie projekcje są bezpłatne.

Kazimierz Dolny, Kraków
Festiwal Warszawa Singera

24/08/2024 - 01/09/2024

Festiwal Warszawa Singera i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: To już 21. edycja Festiwalu Warszawa Singera! Festiwal to miejsce spotkań wszystkich tych, dla których świat jidysz to ważny element polsko-żydowskiego dziedzictwa. Jak co roku zapraszamy naszych widzów na spotkania ze znakomitymi artystami, pisarzami, naukowcami, umożliwiamy wspólną dyskusję, wymianę poglądów i wiedzy. Przede wszystkim jednak prezentujemy innowacyjne projekty z dziedziny muzyki i teatru.

Teatr Żydowski, Warszawa
Odpowiedzialność i odnowa - Forum Dziedzictwa Europy Środkowej

04/09/2024 - 05/09/2024

MCK: “Odpowiedzialność i odnowa” to hasło przewodnie tegorocznego Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Nawiązujemy w nim do aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz obchodów rocznic Konwencji Haskiej o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 1954 roku i Karty Weneckiej z 1964 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, która odbędzie się w dniach 4-5 września 2024 roku stacjonarnie w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
𝗢𝗱𝗽𝗼𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗮𝗹𝗻𝗼𝘀́𝗰́ 𝗶 𝗼𝗱𝗻𝗼𝘄𝗮

04/09/2024 - 05/09/2024

MCK: “𝗢𝗱𝗽𝗼𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗮𝗹𝗻𝗼𝘀́𝗰́ 𝗶 𝗼𝗱𝗻𝗼𝘄𝗮” to hasło przewodnie tegorocznego Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Nawiązujemy w nim do aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz obchodów rocznic Konwencji Haskiej o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 1954 roku i Karty Weneckiej z 1964 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, która odbędzie się w dniach 4-5 września 2024 roku stacjonarnie w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
ŚwiatłoSiła Festiwal

06/09/2024 - 07/09/2024

Cyfrowe.pl i Europejskie Centrum Solidarności: Zapraszamy na trzecią edycję festiwalu ŚwiatłoSiła w Gdańsku!  Jak zawsze świetna atmosfera, 2 dni wykładów i warsztatów od rana do wieczora, strefy studyjne, konkurs oraz rabaty na tysiące produktów, a do tego kilka oszałamiających niespodzianek. W 2024 roku jeszcze więcej atrakcji i długo oczekiwany weekendowy termin. 6-7 września 2024 – 3. edycja nadchodzi. Zarejestruj się bezpłatnie już dziś!

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
Konferencja "Ikonografia protestu"

30/09/2024

Europejskie Centrum Solidarności: Zapraszamy do zgłaszania referatów na konferencję naukową IKONOGRAFIA PROTESTU. WIZUALNE EMANACJE SPRZECIWU OD XIX WIEKU DO DZISIAJ. Nabór tematów wystąpień trwa do 30 września 2024. Protest, bunt, sprzeciw. W polskiej historii najnowszej nie brakowało okoliczności do manifestowania oporu wobec sytuacji politycznej, społecznej czy gospodarczej. Choć charakter i skala protestów zmieniały się na przestrzeni dekad, to zwykle wykształcały one własny język i sferę wizualną. Celem konferencji jest przyjrzenie się ikonografii protestów na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Pragniemy zwrócić uwagę nie tylko na wizualną stronę poszczególnych protestów, ale również rozpoznać, w jaki sposób ich specyfika determinowała wybór określonych środków plastycznych.

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
Conrad Festival 2024 | Autentyczność

21/10/2024 - 27/10/2024

Conrad Festival: W dniach 21–27 października pisarki i pisarze z całego świata spotkają się z publicznością na 16. Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie. Wspólnie będziemy dyskutować o tym, czym jest autentyczność i w jakiej literaturze możemy ją znaleźć.

Conrad Festival, Kraków


News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.