Przejdź do treści

Piszą dla nas

Autorki i autorzy piszący dla FORUM DIALOGU to znakomici eksperci z zakresu polityki, kultury i gospodarki, skupiający się szczególnie na Polsce, Niemczech i Europie Środkowej.

Avatar photo

Pierre-Frédéric Weber

Author

Historyk i politolog, wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim. W swojej najnowszej publikacji rozprawia się z fenomenem strachu przed Niemcami w Europie po 1945 r. ("Timor Teutonorum").

Avatar photo

Albrecht von Lucke

Author

Prawnik, politolog oraz redaktor "Blätter für deutsche und internationale Politik". W 2015 r. ukazała się jego książka "Die schwarze Republik und das Versagen der deutschen Linken" ("Czarna Republika i porażka niemieckiej lewicy").

Avatar photo

Nedim Useinow

Author

Członek Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce. Absolwent studiów w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2003 roku związany z sektorem pozarządowym w Polsce i na Ukrainie.

Avatar photo

Andreas Umland

Author

Dr Andreas Umland studiował nauki polityczne i historię w Berlinie, Oxfordzie, w Stanford i Cambridge. Od 2010 roku jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Kijowsko-Mohylańskiej (NaUKMA), a od 2021 roku analitykiem Sztokholmskiego Centrum Studiów nad Europą Wschodnią (SCEEUS) Szwedzkiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (UI).

Avatar photo

Wolfgang Templin

Author

Filozof i publicysta, były NRD-owski opozycjonista.

Avatar photo

Joanna Stolarek

Author

Redaktorka, dziennikarka oraz dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Avatar photo

Natalia Staszczak-Prüfer

Author

Teatrolożka, dziennikarka i tłumaczka.

Avatar photo

Małgorzata Solecka

Author

Dziennikarka portalu Medycyna Praktyczna i miesięcznika Służba Zdrowia, w latach 1998-2007 dziennikarka i redaktor w "Rzeczpospolitej", pracowała również w "Życiu", PAP oraz tygodniku "Newsweek".

Avatar photo

Krzysztof Ruchniewicz

Author

historyk, niemcoznawca, profesor tytularny, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta.

Avatar photo

Zbigniew Rokita

Author

Reporter i dziennikarz, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej. Laureat Nagrody Nike w 2021 roku za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".

Avatar photo

Iwona Reichardt

Author

Zastępczyni redaktora naczelnego New Eastern Europe oraz wykładowczyni uniwersytecka. Od kilku lat aktywnie działa na rzecz kobiet zajmujących się polityką międzynarodową.

Avatar photo

Wacław Radziwinowicz

Author

Absolwent filologii polskiej i dziennikarstwa. Od 1997 r. korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji, Białorusi i Ukrainy. Autor książek o Rosji. W 2016 wydalony z Federacji Rosyjskiej. Dziś publicysta "Gazety Wyborczej"

Avatar photo

Kaja Puto

Author

Publicystka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej oraz migracji. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost - The Network for Reporting on Eastern Europe. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.

Avatar photo

Karina Obara

Author

Ukończyła politologię na UMK w Toruniu oraz Studium dziennikarstwa europejskiego w Centrum Europejskim Natolin w Warszawie. Dziennikarka, pisarka, poetka, eseistka, malarka.

Avatar photo

Lisa Müller

Author

Korespondentka eurotopics ds. Francji oraz francuskojęzycznych obszarów Luksemburga, Belgii i Szwajcarii. Studiowała nauki o komunikacji i dziennikarstwo niemiecko-francuskie we Freiburgu i Strasburgu.

Avatar photo

Leo Mausbach

Author

Współzałożyciel organizacji Osteuropa-Netzwerk, powstałej w ramach stowarzyszenia byłych stypendystów Fundacji Konrada Adenauera. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Avatar photo

Klaus-Rüdiger Mai

Author

Pisarz i publicysta. Studiował germanistykę, historię i filozofię, autor licznych biografii, książek popularnonaukowych z zakresu historii, esejów, recenzji, felietonów politycznych i powieści.

Avatar photo

Detlev Lutz

Author

Publicysta, zajmuje się tematyką polsko-niemiecką, m. in. kulturą i turystyką.

Avatar photo

Peter Oliver Loew

Author

Historyk, dyrektor Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej

Avatar photo

Jacek Lepiarz

Author

Germanista, historyk i dziennikarz. Współpracuje z "Deutsche Welle". Był korespondentem PAP w Berlinie i DPA w Warszawie.

Avatar photo

Marcel Krueger

Author

Pisarz i tłumacz. W 2019 r. przebywał w Olsztynie w ramach stypendium Niemieckiego Forum Kultury Europy Wschodniej, pisząc o życiu w Warmii i Mazurach.

Avatar photo

Piotr Kosiewski

Author

Historyk i krytyk sztuki, publicysta. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i magazynu „Szum”. Publikował m.in. na łamach „Kresów”, „Odry”, „Przeglądu Politycznego” i „Znaku”.

Avatar photo

Alexander Kissler

Author

Literaturoznawca i historyk. Pracuje w berlińskim biurze Neue Züricher Zeitung i jest autorem licznych publikacji.

Avatar photo

Basil Kerski

Author

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, redaktor naczelny dwujęzycznego Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG, członek zarządu Polskiego PEN-Clubu, mieszka w Gdańsku i Berlinie.

Avatar photo

Tomasz Kamusella

Author

Tomasz Kamusella jest wykładowcą (profesorem nadzwyczajnym) historii nowożytnej Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie St Andrews w Szkocji.

Avatar photo

Rafał Kalukin

Author

Publicysta polityczny tygodnika "Polityka".

Avatar photo

Aleksander Kaczorowski

Author

Redaktor naczelny wydawanego w Pradze kwartalnika "Aspen Review Central Europe", autor biografii Václava Havla („Havel. Zemsta bezsilnych”, Czarne 2014).

Avatar photo

Witold Jurasz

Author

Dziennikarz Onetu i Dziennika Gazety Prawnej, Prezes Ośrodka Analiz Strategicznych. Były pracownik Zakładu Inwestycji NATO, b. dyplomata w Moskwie oraz b. chargé d’affaires RP na Białorusi.

Avatar photo

Nina Henkelmann

Author

Korespondentka euro|topics ds. Francji, Luksemburgu, Belgii i Szwajcarii. Studiowała romanistykę, kulturoznawstwo i komunikację w Niemczech i Francji.

Avatar photo

Jacek Hajduk

Author

Pisarz, tłumacz, filolog klasyczny, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Avatar photo

Bogdan Góralczyk

Author

Profesor, politolog i sinolog. Pełnił funkcję ambasadora oraz był dyrektorem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Avatar photo

Łukasz Gadzała

Author

redaktor portalu Onet.pl, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i University of Birmingham. Zajmuje się analizą polityki wielkomocarstwowej oraz teoriami stosunków międzynarodowych.

Avatar photo

Roland Freudenstein

Author

Dyrektor polityczny Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa

Avatar photo

Iza Chruślińska

Author

Publicystka, działaczka społeczna na rzecz Ukrainy, ostatnio opublikowała: „Ukraiński palimpsest. Rozmowy z Oksaną Zabużko” (2013).

Avatar photo

Adam Balcer

Author

Politolog, dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej, wykładowca w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Avatar photo

Piotr Augustyniak

Author

Filozof, eseista, dramaturg. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek redakcji „Przeglądu Politycznego” i zespołu redakcyjnego „Liberte!”.

Avatar photo

Katharina Abels

Author

Kulturoznawczyni, studiowała w Marburgu, Frankfurcie nad Odrą i Warszawie. Pracuje jako asystentka naukowa w Bundestagu. Interesuje się szczególnie stosunkami polsko-niemieckimi i Izraelem.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.