Przejdź do treści

Piszą dla nas

Autorki i autorzy piszący dla FORUM DIALOGU to znakomici eksperci z zakresu polityki, kultury i gospodarki, skupiający się szczególnie na Polsce, Niemczech i Europie Środkowej.

Anna Wolff-Powęska

Author

historyk idei, profesor nauk humanistycznych, specjalistka w zakresie stosunków polsko-niemieckich, w latach 1990–2004 dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu

Pierre-Frédéric Weber

Author

Dr hab. Pierre-Frédéric Weber jest historykiem i politologiem, wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim. W swojej najnowszej publikacji rozprawia się z fenomenem strachu przed Niemcami w Europie po 1945 r. ("Timor Teutonorum")

Albrecht von Lucke

Author

Albrecht von Lucke, ur. 1967, jest z wykształcenia prawnikiem i politologiem, a obecnie redaktorem "Blätter für deutsche und internationale Politik", największego polityczno-naukowego miesięcznika niemieckiego obszaru językowego (www.blaetter.de). W 2015 r. ukazała się jego książka "Die schwarze Republik und das Versagen der deutschen Linken" (wydawnictwo Droemer, Monachium 2015). (Czarna Republika i porażka niemieckiej lewicy)

Nedim Useinow

Author

Nedim Useinow jest członkiem Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krysmkich w Polsce. Absolwent studiów w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2003 roku związany z sektorem pozarządowym w Polsce i na Ukrainie.

Wolfgang Templin

Author

Filozof i publicysta, były NRD-owski opozycjonista.

Joanna Stolarek

Author

Joanna Maria Stolarek, redaktor, dziennikarka, dyrektor Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie

Natalia Staszczak-Prüfer

Author

Natalia Staszczak-Prüfer, teatrolożka, dziennikarka i tłumaczka.

Małgorzata Solecka

Author

Małgorzata Solecka, dziennikarka portalu Medycyna Praktyczna i miesięcznika Służba Zdrowia, w latach 1998-2007 dziennikarka i redaktor w dzienniku Rzeczpospolita, pracowała również w Życiu, Polskiej Agencji Prasowej oraz tygodniku Newsweek Polska.

Krzysztof Ruchniewicz

Author

historyk, niemcoznawca, profesor tytularny, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta.

Zbigniew Rokita

Author

Zbigniew Rokita jest reporterem i dziennikarzem, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej.

Iwona Reichardt

Author

jest zastępczynią redaktora naczelnego New Eastern Europe oraz wykładowczynią uniwersytecką. Od kilku lat aktywnie działa na rzecz kobiet zajmujących się polityką międzynarodową.

Wacław Radziwinowicz

Author

Absolwent filologii polskiej i dziennikarstwa. Od 1997 r. korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji, Białorusi i Ukrainy. Autor książek o Rosji. W 2016 wydalony z Federacji Rosyjskiej. Dziś publicysta "Gazety Wyborczej"

Kaja Puto

Author

Kaja Puto - publicystka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej oraz migracji. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost - The Network for Reporting on Eastern Europe. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.

Karina Obara

Author

Karina Obara ukończyła politologię na UMK w Toruniu oraz Studium dziennikarstwa europejskiego w Centrum Europejskim Natolin w Warszawie. Dziennikarka, pisarka, poetka, eseistka, malarka.

Lisa Müller

Author

Lisa Müller jest korespondentką eurotopics ds. Francji oraz francuskojęzycznych obszarów Luksemburga, Belgii i Szwajcarii. Studiowała nauki o komunikacji i dziennikarstwo niemiecko-francuskie we Freiburgu i Strasburgu.

Leo Mausbach

Author

Leo Mausbach jest współzałożycielem organizacji Osteuropa-Netzwerk, powstałej w ramach stowarzyszenia byłych stypendystów Fundacji Konrada Adenauera. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Klaus-Rüdiger Mai

Author

Klaus-Rüdiger Mai, doktor filozofii, pisarz i publicysta. Studiował germanistykę, historię i filozofię, autor licznych biografii, książek popularnonaukowych z zakresu historii, esejów, recenzji, felietonów politycznych i powieści.

Detlev Lutz

Author

Detlev Lutz, publicysta, zajmuje się tematyką polsko-niemiecką, m. in. kulturą i turystyką.

Peter Oliver Loew

Author

dr Peter Oliver Loew, historyk, dyrektor Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej

Jacek Lepiarz

Author

Jacek Lepiarz jest germanistą, historykiem i dziennikarzem. Współpracuje Deutsche Welle. Był korespondentem PAP w Berlinie i DPA w Warszawie

Marcel Krueger

Author

Marcel Krueger - pisarz i tłumacz. W 2019 r. przebywał w Olsztynie w ramach stypendium Niemieckiego Forum Kultury Europy Wschodniej, pisząc o życiu w Warmii i Mazurach.

Piotr Kosiewski

Author

Piotr Kosiewski – historyk i krytyk sztuki, publicysta. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i magazynu „Szum”. Publikował m.in. na łamach „Kresów”, „Odry”, „Przeglądu Politycznego” i „Znaku”.

Alexander Kissler

Author

Alexander Kissler, literaturoznawca i historyk. Pracuje w berlińskim biurze Neue Züricher Zeitung i jest autorem licznych publikacji.

Basil Kerski

Author

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, redaktor naczelny dwujęzycznego Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG, członek zarządu Polskiego PEN-Clubu, mieszka w Gdańsku i Berlinie.

Rafał Kalukin

Author

Rafał Kalukin jest publicystą politycznym tygodnika "Polityka".

Aleksander Kaczorowski

Author

Aleksander Kaczorowski jest redaktorem naczelnym wydawanego w Pradze kwartalnika Aspen Review Central Europe, autorem biografii Václava Havla („Havel. Zemsta bezsilnych”, Czarne 2014).

Witold Jurasz

Author

Witold Jurasz, dziennikarz Onetu i Dziennika Gazety Prawnej, Prezes Ośrodka Analiz Strategicznych. Były pracownik Zakładu Inwestycji NATO, dyplomata w Moskwie oraz chargé d’affaires RP na Białorusi. W przeszłości był też gospodarzem talk-show w Polsat News, gdzie przeprowadził ponad 700 wywiadów. Pracował też w spółce zajmującej się międzynarodowym handlem bronią.

Nina Henkelmann

Author

Nina Henkelmann jest korespondentką euro|topics ds. Francji, Luksemburgu, Belgii i Szwajcarii. Studiowała romanistykę, kulturoznawstwo i komunikację w Niemczech i Francji.

Jacek Hajduk

Author

Pisarz, tłumacz, filolog klasyczny, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bogdan Góralczyk

Author

Profesor Bogdan Góralczyk jest politologiem, sinologiem, byłym ambasadorem i byłym dyrektorem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Łukasz Gadzała

Author

Łukasz Gadzała, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i University of Birmingham. Zajmuje się analizą polityki wielkomocarstwowej oraz teoriami stosunków międzynarodowych.

Roland Freudenstein

Author

Dyrektor polityczny Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa

Iza Chruślińska

Author

Iza Chruślińska – publicystka, działaczka społeczna na rzecz Ukrainy, ostatnio opublikowała: „Ukraiński palimpsest. Rozmowy z Oksaną Zabużko” (2013).

Adam Balcer

Author

Politolog, dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej, wykładowca w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Piotr Augustyniak

Author

Piotr Augustyniak - filozof, eseista, dramaturg. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Opublikował m.in.: „Jezus Niechrystus” (2021), „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019), „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego” (2017) , „Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem” (2013). Członek redakcji „Przeglądu Politycznego” i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Współpracownik Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie prowadzi cykle spotkań teatralno-filozoficznych („Sztuka Myślenia”, „Myślnik. Jazz-filozofia-stand up”, „Bezradność filozofa”). Autor dramaturgii do „Hamleta” (reż. B. Szydłowski), nagrodzonego w 2021 roku Złotym Yorickiem. Fot. Dawid Linkowski

Katharina Abels

Author

Katharina Abels jest kulturoznawczynią, studiowała w Marburgu, Frankfurcie nad Odrą i Warszawie. Pracuje jako asystentka naukowa w Bundestagu. Interesuje się szczególnie stosunkami polsko-niemieckimi i Izraelem.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.