Przejdź do treści
Sound of Europe - koncert na 20-lecie Polski w UE
Data/Czas: 11/05/2024 | 17:00-18:00
Lokalizacja: Teatr Powszechny | Zamoyskiego 12 | Warszawa

Koncert na motywach „Ody do radości” w wykonaniu połączonych zespołów Warsaw Improvisers Orchestra oraz Sound in Space Orchestra pod batutą Raya Dickaty’ego. Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Sound in Space Orchestra to kolektyw performerów dźwięku, którzy uczestniczyli w warsztatach muzycznych „Sound in Space” pod egidą Ray’a Dickaty, odbywających się dzięki Fundacji Strefa Wolnosłowa od 2017 r. w Teatrze Powszechnym.

Celem tych warsztatów jest tworzenie brzmienia przez profesjonalnych muzyków i nie-muzyków, pochodzących z różnych kultur i mających za sobą różne doświadczenia, poprzez grupową, wolną improwizację.
kiedy: 11 maja 2024 r. (sobota), godz. 17.00
gdzie: przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie (ul. Zamoyskiego 20)
wstęp: 1 zł

Twórczość grupy opiera się na praktyce „głębokiego słuchania” (Deep Listening Excercise). Wydobywając dźwięk z przedmiotów, które zazwyczaj nie pełnią roli instrumentów, i komponując go z własnymi głosami, grupa kreuje abstrakcyjną przestrzeń polifoniczną i potęguje doznania słuchowe gości koncertu – pod czujną dyrygenturą Ray’a Dickaty.
Warsaw Improvisers Orchestra to zespół oddający się spontanicznemu tworzeniu muzyki opartej o zasady wolnej improwizacji – na wielką skalę. Projekt powstał, aby umożliwić muzykom z Warszawy i okolic granie w dużym improwizującym zespole, choć w trakcie występów formują się również mniejsze składy – duety, tercety, kwartety. Na jednej scenie grają ze sobą zarówno doświadczeni, utytułowani muzycy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z improwizacją na żywo. Wszyscy wynoszą z tych spotkań bardzo wiele, a obecność dyrygenta, który kieruje poczynaniami orkiestry i w większym lub mniejszym stopniu kontroluje przebieg koncertu, pilnując, by grupa nie zatraciła się w improwizacji, gwarantuje rezultaty, które są wartościowe również dla słuchaczy.
Założycielem orkiestry, jej głównym koordynatorem i dyrygentem jest saksofonista Ray Dicaty.
***
Wydarzenie organizowane dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.