Przejdź do treści
Data/Czas: 22/01/2018 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Austriackie Forum Kultury | Próżna 7/9 | Warszawa

Między Google i McKinseyem. Życie w sieci, globalna digitalizacja i zanik osobowości 

Kathrin Röggla (ur. 1971 w Salzburgu, mieszka w Berlinie) nazywana jest córką Elfriede Jelinek. Porównanie to jest trafne, jeśli założymy, że wyróżnikami twórczości obu autorek są krytyka języka i gra językowa, obnażające słabości i patologie współczesnych społeczeństw, oraz bezwzględna krytyka zniewolenia jednostki poprzez pozornie demokratyczne, w istocie zaś ograniczające indywidualność mechanizmy władzy. 

O ile jednak Jelinek interesuje się nie tylko problemami globalnymi (na przykład wojną w Iraku czy terroryzmem), przede wszystkim koncentrując się na krytyce współczesnej Austrii i na jej braku rozliczenia z przeszłością, to Röggla deklaruje otwarcie, że ojczyzna nie jest jej tematem, wypaliłaby się, zajmując się Austrią.
Obserwuje społeczności świata, młodych ludzi, nowe rynki pracy, kontakty między Europą i tak zwanymi krajami rozwijającymi się. Opisuje zagrożenia, patologie, niebezpieczeństwa groźniejsze niż wojna, bo niewidoczne, ładnie opakowane, stanowiące pozór życia w luksusie i w wolności. W rzeczywistości, zdaniem pisarki, żyjemy w korporacyjnym porządku i ograniczamy nasz język do ogólnie zrozumiałych, odartych z własnego znaczenia słów: monitoring, good governance, consultancy, benchmarks, assessement…

Prowadzenie:
Prof. JOANNA JABŁKOWSKA (Uniwersytet Łódzki – Wydział Filologiczny)
Fragmenty prozy Kathrin Röggli przeczyta ALEKSANDRA JUSTA

Spotkanie po polsku oraz niemiecku, z tłumaczeniem konsekutywnym na polski
tłum. MACIEJ ZGONDEK

wstęp wolny

Organizator: Austriackie Forum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.