Przejdź do treści
Znak Dziedzictwa Europejskiego: zmiany, wyzwania i perspektywy
Data/Czas: 17/09/2018 - 19/09/2018 | 09:00-17:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie | Rynek Główny 25 | Kraków

Trzydniowa konferencja zgromadzi w Krakowie specjalistów z zakresu dziedzictwa, marketingu miejsc, naukowców, badaczy, przedstawicieli władz, urzędników i praktyków związanych z promocją i ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego. Znak Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) to inicjatywa Unii Europejskiej ustanowiona w 2011 roku wyróżniająca obiekty posiadające wartość europejskiego symbolu i odgrywające ważną rolę w historii i kulturze Europy lub budowaniu UE. Obecnie na liście figuruje 38 obiektów z 18 krajów. W Polsce za Znak Dziedzictwa Europejskiego uznano Unię Lubelską, historyczną Stocznię Gdańską, Konstytucję 3 Maja oraz cmentarz wojenny Łużna–Pustki.

 

Chociaż ZDE to młoda inicjatywa, warto już dzisiaj podjąć dyskusję nad znaczeniem i rolą „znaku” w wymiarze lokalnym, regionalnym i europejskim – podkreśla Agata Wąsowska-Pawlik, dyr. MCK i narodowa koordynatorka Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Swój udział w konferencji potwierdzili już znakomici eksperci, m.in. Michel Magnier – Dyrektor ds. Kultury i Kreatywności Komisji Europejskiej, Bénédicte Selfslagh – Prezes Belgijskiego Komitetu ICOMOS i członkini Panelu Ekspertów ZDE, Beatrice Kelly – kierowniczka działu badań irlandzkiej Rady Dziedzictwa i członkini Panelu Ekspertów ZDE, Csilla Hegedüs – była minister ds. kultury Rumunii i członkini Panelu Ekspertów ZDE i Jean-Louis Luxen – Sekretarz Generalny ICOMOS w latach 1993-2002.

 

W konferencji wezmą też członkowie panelu oceniającego kandydatury do ZDE oraz zarządcy miejsc opatrzonych znakiem. Celem spotkania będzie debata nad kształtem ZDE oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Podjęta zostanie także kwestia wykorzystania potencjału drzemiącego w tytule ZDE. Nie zabraknie odniesień do innych inicjatyw promujących dziedzictwo, w tym do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Opłata za udział w konferencji wynosi 200 zł. W celu rejestracji na konferencję należy pisać na adres m.swidrak@mck.krakow.pl. Konferencja odbywa się w j. angielskim.

 

Więcej informacji: m.wisniewski@mck.krakow.pl, m.swidrak@mck.krakow.pl.

 

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.