Warszawskie Biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) serdecznie zaprasza na debatę publiczną pt. “Z kim budować świat? Unia Europejska i kryzys multilateralizmu”. Dyskusję przeprowadzimy z: Sebastianem Dullienem, Senior Policy Fellow w ECFR, ekspertem ds. handlu; Bogdanem Góralczykiem, dyrektorem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, politologiem, sinologiem, dyplomatą, publicystą; Maaike Okano-Heijmans – Senior Research Fellow w Instytucie Clingendael, ekspertka ds. Japonii i Chin; Shujiro Uratą, wykładowcą Waseda University, ekspertem ds. handlu. Debata będzie moderowana przez Lykke Friis, korespondentkę Berlingske w Berlinie i szefową Duńskiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej.
Udział w debacie jest bezpłatny, ale uprzejmie prosimy o rejestrację
Bezpieczeństwo i dobrobyt Unii Europejskiej, w tym i Polski, zależy od funkcjonowania liberalnego porządku międzynarodowego opartego instytucjach multilateralnych, regulujących bezpieczeństwo międzynarodowe, reguły handlu, politykę klimatyczną, kierunki pomocy rozwojowej i wiele innych. Jednak prezydentura Donalda Trumpa i towarzysząca jej doktryna „America First” pozbawiła ten porządek gwarancji wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych w czasie, gdy mnożą się wobec niego wyzwanie, w tym ze strony Chin.
Wobec ryzyka, że na miejsce liberalnego porządku międzynarodowego „wróci dżungla” i prawo silniejszego, jak pisze Robert Kagan, Unia Europejska szuka partnerów, którzy podobnie postrzegają świat i mogą być sojusznikami w obronie i reformie multilateralizmu. Przykładem tego jest funkcjonująca od 1 lutego umowa handlowa UE-Japonia, która ma dać nowy impuls handlowi międzynarodowego pomimo coraz większego paraliżu w ramach Światowej Organizacji Handlu. Obszarów, w których kraje przywiązane do porządku liberalnego powinny ze sobą bliżej współpracować, jest oczywiście więcej: bezpieczeństwo międzynarodowe, prawa człowieka, pomoc rozwojowa, nowe technologie.
Podczas tej debaty zastanowimy się, jakie możliwości stoją przed Unią Europejską, by odpowiedzieć to wyzwanie. Jak zabezpieczyć żywotne interesy Unii? Z kim możemy budować koalicje i w jakich obszarach? Jak na nowe inicjatywy zareagują Chiny? Jaki wyglądać może nowy porządek międzynarodowy i w jakim stopniu Stany Zjednoczone pozostaną jego filarem?
Dyskusja odbędzie się w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.
W razie problemów z rejestracją prosimy o kontakt:
Warszawskie Biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR)
Ul. Sapieżyńska 10a
00-215 Warszawa
T.: +48 22 536 02 35, 22 536 02 38
E.: warsaw@ecfr.eu
Źródło: ECFR Warsaw