Przejdź do treści
Wykład prof. Árona Petnekiego
Data/Czas: 15/10/2018 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na spotkanie z węgierskim historykiem i kulturoznawcą Aronem Petnekim, autorem książki „Ach, jakże wielkim mówcą jest pędzel! Jan Matejko a Węgrzy”. „Zajmowałem i zajmuję się już prawie 30 lat kontaktami węgiersko-krakowskimi, również artystycznymi, więc w sposób naturalny Matejko od razu wyłonił się jako bohater, bo odgrywał bardzo ważną rolę w tych kontaktach” – powiedział prof. Petneki podczas premiery książki w Budapeszcie w maju 2018 roku. Jana Matejkę wiązały z Węgrami okoliczność, których nie ujawniał za często. Jego starsi bracia, Zygmunt i Edmund, walczyli na Węgrzech w powstaniu 1848-49 roku. Przekroczyli granicę w maju 1849, gdy Matejko miał nieco ponad 10 lat. Jeden z braci poległ podczas bitwy pod Turocszentmartonem, a drugi uciekł po klęsce powstania do Francji, przybierając imię swojego zmarłego brata.

Po zawarciu ugody austriacko-węgierskiej w 1867 roku obrazy Matejki zaczęły być wystawiane na Węgrzech, a w 1873 malarz odwiedził Budapeszt. Miał tam wielkiego wielbiciela w osobie biskupa Arnolda Ipolyiego, który był nie tylko duchownym, ale też aktywnie działał na polu sztuk pięknych jako krytyk i kolekcjoner.

 

Więcej o związkach polskiego malarza z Węgrami dowiemy się podczas spotkania.

 

Wstęp wolny. Spotkanie w języku polskim.

 

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.