Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wykład prof. Andrzeja Chwalby, który opowie o Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „1918. Kultura nowej Europy” towarzyszącego wystawie „Architektura Europie Środkowej” w Galerii MCK. W trakcie wykładu będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania o miejsce kultury wysokiej, nauki i edukacji w dziejach Polski międzywojennej. Jaki wpływ na rolę i pozycję twórców oraz ludzi nauki w społeczeństwie miały niedogodne sąsiedztwo, napięcia międzynarodowe, trudności ekonomiczne czy wielki kryzys gospodarczy. Zastanowimy się, jaka była pozycja polskich twórców za granicą, poruszona również zostanie kwestia tzw. propagandy kulturalnej w kształtowaniu wizerunku Polski – kraju o bogatych tradycjach i atrakcyjnych współczesnych realizacjach.
Prof. dr hab. Andrzej Chwalba – profesor historii, badacz historii społecznej, kulturowej i politycznej XIX-XXI wieku, relacji polsko-rosyjskich, dziejów Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1977 roku pracownik UJ. Członek kilkunastu rad naukowych komitetów naukowych, instytucji społecznych i kulturalnych, rad muzealnych, krajowych i zagranicznych. Obecnie m.in. przewodniczący Rady Programowej MCK, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Tow. Historycznego, wiceprezes Komitetu Kopca Kościuszki, członek Rady Muzeum Historii Polski, członek SKOZK; członek kilku rad naukowych i redakcji czasopism. Autor ponad 20 książek (m.in. „Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918″, „Wielka Wojna Polaków 1914-1918″, „Legiony Polskie 1914-1918″) i podręczników akademickich w języku polskim oraz 8 książek w językach obcych.
„1918. Kultura nowej Europy”
Cykl wykładów „1918. Kultura nowej” Europy stanowi rodzaj wprowadzenia do historii i kultury krajów Europy Środkowej w okresie międzywojennym. Choć traktat wersalski przyniósł Europie upragniony pokój, a wielu narodom wolność, to jego postanowienia stanowiły także przyczynę rozczarowań. Kolejne wykłady nakreślają różnorodność sytuacji politycznej i społecznej w poszczególnych państwach po I wojnie światowej oraz ukazują jak nowe realia odcisnęły się w kulturze i sztuce. Cykl towarzyszy nowej wystawie „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” w Galerii MCK.