Przejdź do treści
Wykład online || Prof. A. Dudek - Pierwsze lata wolnej Polski (1989-1993)
Data/Czas: 31/03/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Fundacja “Krzyżowa”: Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe. Jak wyglądała sytuacja panująca w Polsce po wyborach czerwcowych (’89)? Przed jakimi trudnościami stanął rząd Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera po 1945 roku? Jak poradzili sobie jego następcy? I dlaczego w wyborach 1993 roku Polacy zagłosowali na postkomunistów?


Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na wykład prof. dr. hab. Antoniego Dudka pod tytułem: „Pierwsze lata wolnej Polski (1989-1993)”, który odbędzie się 31 marca (środa), o godzinie 18:00 na platformie Zoom (więcej). Wykład w języku polskim.

Antoni Dudek, prof. zw., dr hab., historyk i politolog. Pracownik naukowy w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2011-2016 członek i przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Autor licznych publikacji o najnowszej historii Polski, m.in. „Reglamentowana rewolucja, „Historia polityczna Polski 1989-2015” oraz „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski”.

Wykład organizowany jest w ramach projektu „1990 / Year One. The democratic transformation in former Eastern Bloc countries”. Jest on realizowany w Polsce, Niemczech Czechach i Litwie, w ramach programu Europa dla Obywateli – Pamięć o przeszłości Europy i jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.

Fundacja “Krzyżowa”

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.