Przejdź do treści
Wschód vs. Zachód. Orientalizacja we współczesnej Polsce | spotkanie off/on-line
Data/Czas: 23/05/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Orientalizacja to dyskurs negatywnie „definiujący” kultury, religie, narody i grupy społeczne uznane za orientalne/wschodnie w opozycji do Zachodu. Dzisiaj orientalizacja występuje na dużą skalę w przestrzeni publicznej w Polsce, szczególnie w kontekście rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Polska wersja orientalizacji dotyczy przede wszystkim, choć w różnym stopniu, muzułmanów, nie-rosyjskich narodów Rosji, Rosjan, Ukraińców, Żydów i mieszkańców Bałkanów. Ma ona istotny wpływ na polskie społeczeństwo i elity. Niestety dyskusja na ten temat odbywa się na wąskich polach.


Zapraszamy 23 maja o godz. 18:00 na spotkanie z Adamem Balcerem, autorem raportu „Na Wschodzie bez zmian? Orientalizacja we współczesnej Polsce”, z którym rozmawiać będzie dr Paulina Małochleb. Raport wydało Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego przy wsparciu Heinrich Boell Stiftung (biuro w Warszawie).
Spotkanie z tłumaczeniem na PJM będzie transmitowane na naszym facebookowym profilu. Do zobaczenia off/on-line w MCK!

INFORMACJE:
Kiedy? 23 maja, godz. 18:00.
Gdzie? Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala „Pod Kruki”.
Spotkanie z tłumaczeniem na PJM będzie transmitowane na profilu FB MCK.
MCK jest dostępne dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 784 032 228.
MCK realizuje przedsięwzięcie grantowe „Usłysz MCK. Dostosowanie siedziby i oferty instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu”. Jest ono finansowane ze środków projektu PFRON „Kultura bez barier”.
________
Adam Balcer – dyrektor programowy w Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz ekspert krajowy Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). Prowadzi podcast Babel w radiu TOK FM poświęcony wielokulturowemu dziedzictwu Polski. Jest autorem trzech książek oraz licznych artykułów i raportów po polsku, angielsku i niemiecku poświęconych min. polskiej polityce zagranicznej, Bałkanom, Turcji, Europie Środkowo-Wschodniej, Kaukazowi i Azji Centralnej.

dr Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii” oraz bloga ksiazkinaostro.pl.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.