Przejdź do treści
Wieczór autorski Jaroslava Rudiša
Data/Czas: 23/03/2022 | 19:00-19:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Podgórska 34 | Kraków

Wydawnictwo Książkowe Klimaty i Goethe-Institut Krakau: Pierwsze spotkanie literackie na żywo w nowej siedzibie Goethe-Institut Krakau przy ul. Podgórskiej 34! Wieczór autorski Jaroslava Rudiša, prozaika, autora scenariuszy i dramatopisarza. Z autorem o jego powieści „Ostatnia podróż Winterberga”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty w polskim przekładzie autorstwa Małgorzaty Gralińskiej, rozmawiać będą Anastasia Telaak i Nick Meister, lektorzy DAAD w Krakowie. Wieczór literacki organizowany przez DAAD przy współpracy z Goethe-Institut w Krakowie odbędzie się w języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.


Jaroslav Rudiš (ur. 1972) – kultowy autor młodego pokolenia, laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk. Debiutował w 2002 r. powieścią Nebe pod Berlínem (pol. Niebo pod Berlinem, Prószyński i S-ka, 2007). Następnie pojawiły się powieści: Grandhotel (2006, pol. wyd. Good Books, 2011), Potichu (Po cichu, 2007) i Konec punku v Helsinkách (Koniec punku w Helsinkach, 2010 – pol. Czeskie Klimaty 2013). Znany jest również jako dramatopisarz oraz twórca słuchowisk radiowych, jego sztuki były realizowane zarówno w Czechach, jak i za granicą (Niemcy, Finlandia). Wspólnie z rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla – kolejarza z czesko-polsko-niemieckiego pogranicza, którego czytelnicy mieli szansę poznać dzięki powieści graficznej (pol. Alois Nebel, Zin Zin Press, 2007) oraz cyklowi komiksów w prasie. Na podstawie scenariusza Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99 reżyser Tomáš Luňák zrealizował pełnometrażowy film animowany Alois Nebel (2011).

Autentyczne zainteresowanie historią, miłość do piwa i podróży koleją, sympatia do osobliwych typów, melancholia zabarwiona leciutkim humorem, a przede wszystkim niezwykle trafne passusy w mowie niezależnej – to rozpoznawalne komponenty prozy Rudiša, obecne również w jego ostatniej, tragikomicznej powieści.
„Winterbergs letzte Reise” to powieść napisana w języku niemieckim, nominowana do Niemieckiej Nagrody Literackiej Lipskich Targów Książki w 2019 r.
Europa to niekończąca się podróż koleją. W pociągu przecinającym prawie całą Europę autor “Ostatniej podróży Winterberga” każe zasiąść parze dwóch zupełnie różnych bohaterów: jeden z nich to gadatliwy, stuletni prawie starzec, drugi to jego młody opiekun, którego zadaniem jest towarzyszyć śmiertelnie choremu klientowi nie tylko z Berlina do Sarajewa, lecz do końca, „na drugi brzeg”. Wenzel Winterberg, wybitny znawca historii Europy południowo-wschodniej, podejmuje właśnie swą ostatnią w życiu podróż – pragnie odnaleźć groby przodków poległych w bitwie pod Königgrätz i pójść po śladach dawno zgasłej, zdradzonej przed laty miłości. Towarzyszy mu w tym jego młody, czeski opiekun, Jan Kraus, który tym samym wraca – wbrew własnej woli – do ojczyzny, z której kiedyś uciekł, i do swojej ciemnej przeszłości.

 

Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.