Przejdź do treści
Data/Czas: 29/01/2020 | 18:00-21:00
Lokalizacja: Dom Spotkań z Historią | Karowa 20 | Warszawa

Dlaczego przedstawiciel niemieckiego koncernu Drägerwerk z Lubeki wykonał w grudniu 1939 roku serię zdjęć przedstawiających głównie zrujnowane przedmieścia Warszawy i dzielnicę północną? Dlaczego podpisał je nie tylko swoim nazwiskiem, ale także nazwą firmy, i zrobił z nich serię widokówek, które po latach odnalazły się w prywatnej kolekcji w Polsce? Wilhelm Haase-Lampe, bo o nim mowa, był niemieckim dziennikarzem i dyrektorem działu współczesnego public relations firmy Drägerwerk, produkującej sprzęt medyczny i ratowniczy, także na potrzeby wojska.

W zniszczonej Warszawie wykonał przynajmniej sześćdziesiąt fotografii. Zostały one odnalezione po 1945 roku na terenie Ziem Zachodnich, ale przez kolejne kilkadziesiąt lat pozostawały praktycznie nieznane. Kurator wystawy „Wiosna, lato, WOJNA… Warszawa 1939” – varsavianista Ryszard Mączewski, zaprezentuje po raz pierwszy cały zbiór fotografii, znany dotychczas jedynie z kilku zdjęć.

 

Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.