Przejdź do treści
V Międzynarodowy Kongres Lituanistów
Data/Czas: 16/05/2019 - 17/05/2019 | 00:00-23:59
Lokalizacja: | |

W dniach 16-17 maja 2019 roku po raz piąty odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim Międzynarodowy Kongres Lituanistów. Mamy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych Litwą, jej językiem, kulturą, historią, polityką, społeczeństwem i stosunkami z sąsiadami do udziału w tym wydarzeniu. W roku 2019 obchodzimy dwie ważne rocznice związane z dziejami litewskiej i polskiej państwowości – 450 lat od zawarcia Unii Lubelskiej przez Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie, a także piętnastą rocznicę przystąpienia naszych krajów – Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej – do Unii Europejskiej. Z tego powodu tegoroczny Kongres odbędzie się pod hasłem Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej, które bezpośrednio nawiązuje do naszej współpracy i wspólnej historii.

 

Akt Unii Lubelskiej zawarty w 1569 roku połączył Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie w jeden organizm państwowy, nazywany od tej pory Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Ten umocniony sojusz polityczny pomiędzy Polakami i Litwinami przez ponad dwa wieki odgrywał istotną rolę na mapach Europy, a także pozostawił ważny ślad w historii i pamięci kulturowej zarówno Polski, jak i Litwy, tworząc przy tym wzorzec dla procesów integracyjnych w ramach Unii Europejskiej.

 

Dzieje i rozwój lituanistyki przez cztery i pół wieku, wątki wspólnej historii (w tym historii wspólnego państwa) i dążenia obu narodów do niepodległości oraz litewsko-polska współpraca na arenie międzynarodowej – to wszystko znajdzie się w centrum uwagi jubileuszowego Kongresu. Chcemy spojrzeć na te 450 lat z szerokiej perspektywy obejmującej język, literaturę i kulturę, a także politykę i prawo.

 

Tak jak w latach poprzednich pozostajemy otwarci na wszelkie tematy ważne dla uczestników – ideą Kongresu jest bowiem interdyscyplinarna dyskusja o Litwie. Zapraszamy naukowców, działaczy społecznych i kulturalnych do udziału w sekcjach:

językoznawstwo litewskie i porównawcze;
kultura, literatura i folklor;
historia Litwy i stosunki polsko-litewskie;
system prawny, polityka i społeczeństwo.
Wzorując się na latach ubiegłych, panelom akademickim towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne oraz debaty eksperckie poświęcone wyborom prezydenckim na Litwie oraz wyborom do Parlamentu Europejskiego.

 

Dla prelegentów udział w Kongresie jest bezpłatny. Uczestnicy będą mieli możliwość wystąpienia w języku polskim, litewskim i angielskim. Najlepsze referaty zostaną opublikowane w recenzowanym tomie pokonferencyjnym.

Więcej szczegółów i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na www.labas.uni.wroc.pl. Czas przeznaczony na aplikowanie upływa 7 kwietnia 2019 roku.

 

Źródło: Nowa Europa Wschodnia

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.