Przejdź do treści
Ukraina. Wzajemne spojrzenia
Data/Czas: 17/09/2021 - 16/10/2021 | 10:00-10:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Ukraina już od 30 lat jest niepodległa. Jest państwem- sąsiadem, bliskim i jednocześnie mało znanym. Najnowsza wystawa w MCK: „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” pozwoli na nowo spojrzeć na ustalone o niej wyobrażenia. Na wystawie dochodzi do zetknięcia przeszłości z teraźniejszością. Wspólna polsko-ukraińska analiza kulturowych i historycznych narracji określanych jako „ukraińskie mity” zachęca do refleksji nad bliskością Ukrainy i Polski, ich historii i współczesności w perspektywie sąsiedztwa oraz dzisiejszych możliwości komunikacji.

Ekspozycję zbudowano na konstruowaniu zestawień dzieł sztuki, których zadaniem jest wywołanie i tworzenie nowych kontekstów. Dają one wyobrażenie o żywotności mitów i ich współczesnych wcieleniach. Opowieść ta zilustrowana jest dziełami sztuki ukraińskiej i polskiej; prawosławnej, unickiej i katolickiej; dawnej, dwudziestowiecznej i współczesnej.

Wystawa ma charakter edukacyjny, a zarazem popularyzuje kulturę i artystów Ukrainy, którzy są w Polsce praktycznie nieznani. Zobaczymy na niej dzieła najwybitniejszych twórców od końca XVII wieku do współczesności: dzieła wieszcza Ukrainy Tarasa Szewczenki, polskiego batalisty Józefa Brandta czy rosyjskiego realisty Ilii Riepina sąsiadują tu z obrazami Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. XIX-wieczne płótna zestawione są z pracami awangardystów początku XX wieku – Heorhija Narbuta, Wiktora Palmowa, Łwa Kramarenki oraz artystów, którzy w swojej twórczości nawiązują do szerokiego wachlarza historycznych i społecznych tematów – do tych ostatnich należą Ołeh Tistoł, Roman Minin, Włada Rałko czy Kolektyw Open Group. Tak reprezentatywny wybór sztuki ukraińskiej pojawia się w Polsce po raz pierwszy.

Wystawa powstała we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie (NAMU)
Wystawa otwarta od wtorku do niedzieli.
W każdą środę o 11:00 zapraszamy opiekunów z dziećmi na godzinę przyjazną najmłodszym.
W każdą środę w godzinach 17:00-18:00 zapraszamy na wystawę osoby wysoce wrażliwe oraz osoby ze spectrum autyzmu. W tym czasie ograniczymy bodźce sensualne.
Więcej szczegółów

Wsparcie finansowe:
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Ukrainian Cultural Foundation
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
Sponsor:
Sphinx
Patronat Medialny:
TVP Kultura
Dziennik Polski
New Eastern Europe

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.