Przejdź do treści
TOMASZ ZARYCKI: KU TEORII PERYFERYJNEGO POLA WŁADZY
Data/Czas: 27/10/2022 | 17:00-17:00
Lokalizacja: | |

Ośrodek Kultury Francuskiej UW: W wystąpieniu przedstawiona zostanie w sposób syntetyczny propozycja teoretyczna autora rozwinięta w jego niedawno wydanej pracy “The Polish Elite and Language Sciences: A Perspective of Global Historical Sociology” (Palgrave, 2022). Jej kluczowym elementem jest rozwój teoretycznej ramy jaką, jest pojęcie “pola władzy” zaproponowane przez Pierre’a Bourdieu. W szczególności chodzi o kontekstualizację tej koncepcji odniesieniu do widzianych w perspektywie długiego trwania społeczeństw środkowo i wschodnioeuropejskich, które za Immanuelem Wallersteinem można nazywać (pół)-peryferyjnymi. Innymi ujęciami wykorzystanymi w tym celu są ramy teoretyczne zaproponowane przez Steina Rokkana, na czele z jego pojęciem „peryferii stykowych”, a także model zastosowana pojęcia pola władzy w analizach obszarów kolonialnych rozwijany w ramach paradygmatu globalnej socjologii historycznej przez George’a Steinmetza.


Prof. Tomasz Zarycki jest socjologiem i geografem społecznym, zastępcą dyrektora Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami z zakresu socjologii nauki, inteligencji, teorią zależności i systemu światowego. Ostatnio opublikował m.in. książki “The Polish Elite and Language Sciences” (2022), “Totem Inteligencki” (napisaną wspólnie z Rafałem Smoczyńskim, 2017) oraz zredagowaną przez siebie pracę zbiorową “Polskie nauki społeczne w kontekście relacji władzy i zależności międzynarodowych” (2022).
Komentował będzie MICHAŁ KACZMARCZYK
Spotkanie odbędzie się 27 października 2022 r. o godz. 17.00 w sali 3.012 Ośrodka Kultury Francuskiej UW, ul. Dobra 55 w Warszawie. Możliwe będzie uczestnictwo zdalne na platformie Zoom. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z Anną Sosnowską (aksosnow1@uw.edu.pl) lub Jarosławem Kiliasem (j.kilias@uw.edu.pl) do 27 października do godz. 14.00. Łącza do seminarium wyślemy drogą mailową.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.