Przejdź do treści
Spowiedź subwersywna: Pan Karl - Buras Wąsik Tkaczyk
Data/Czas: 29/03/2021 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Austriackie Forum Kultury: Konieczna REJESTRACJA: ernestine.baig@bmeia.gv.at Pierwsze seminarium z cyklu: Pracownia teatru austriackiego: nie/pamięć Helmut Qualtinger i Carl Merz “Pan Karl”. Prowadzenie: Jacek St. Buras; Monika Wąsik (Uniwersytet Łódzki), Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski). Lektura: Helmut Qualtinger i Carl Merz, Pan Karl, przeł. Jacek St. Buras, “Dialog” Nr. 4/2019, str. 120-135. Wieczorem 15 listopada 1961 roku w publicznej telewizji austriackiej ORF rozdzwoniły się telefony. Dzwonili oburzeni telewidzowie. Niejaki Pan Karl — archetyp drobnomieszczańskiego wiedeńczyka, odgrywany przez popularnego Helmuta Qualtingera — przypomniał im o czymś, o czym z pewnością nie chcieli pamiętać: o ich niechlubnej nazistowskiej karcie, o przywitanym z radością Anschlussie i prześladowaniach Żydów.


Karl w swoim monologu kreuje się na ofiarę wielkiej historii, człowieka apolitycznego, wręcz idealistę, z każdym kolejnym słowem udowadnia jednak, że był nie tylko świadkiem, ale i aktywnym współuczestnikiem wydarzeń. A z tego wypadałoby się przynajmniej wyspowiadać.
Podczas spotkania zastanowimy się nad mechanizmami wikłania się jednostki w wielką politykę i zapytamy, na czym polega niezwykły potencjał krytyczny tekstu pomyślanego jako prowokacja i impuls do debaty nie tylko o przeszłości.

29.03.2021 (pon.), 19:00
online, zoom
Konieczna REJESTRACJA: ernestine.baig@bmeia.gv.at
Link do wydarzenia zostanie przesłany po rejestracji.
Po polsku
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski
Na zdjęciu: Helmut Qualtinger jako “Pan Karl”

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.