Przejdź do treści
Solidarity of Arts | Przyszłość
Data/Czas: 27/08/2021 - 29/08/2021 | 17:00-21:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Solidarity of Arts: W trosce o przyszłość musimy przeciwstawić się temu, co złego przynosi teraźniejszość. Pandemia uwypukliła deficyty cywilizacji. Jednym z większych wyzwań współczesności jest wykluczenie. Jesteśmy świadkami i uczestnikami różnych segregacji – płeć, orientacja seksualna, pochodzenie, wiara, status materialny … SOLIDARITY OF ARTS 2021 pod hasłem PRZYSZŁOŚĆ jest artystycznym komentarzem do tej rzeczywistości, ale też niesie nadzieję na lepszą przyszłość. Jednoczy ludzi, którzy mają siłę i determinację, aby zamanifestować swoją wolność, solidarność i zaangażowanie na rzecz wspólnego dobra.

Diagnoza, której dokonują autorzy spektaklu „Śnieg” mówi o tym, że niezależnie od szerokości geograficznej dążymy do wolności, do niezależności, do ochrony tego, co jest dla nas najważniejsze – do ochrony nas, takimi jakimi jesteśmy i jakimi chcemy być. Marzenia o lepszej przyszłości są uniwersalne. Chloe Zhao idzie dalej – nie tylko portretuje amerykańskich wykluczonych, ale na ich losie buduje nowy mit założycielski Sanów Zjednoczonych – wielkie przestrzenie prerii zestawia z indywidualnym losem człowieka – jego upadkiem i wielkością. Jego podniesienie się jest punktem, w którym rodzi się nowy amerykański sen. Joanna Gierak-Onoszko oddaje głos ofiarom systemowej przemocy, skazanym na ciągłe wykluczanie i wyrzucanie poza nawias społeczny, bo za ciężko jest im pomóc. Diagnozuje, jak nieuleczona trauma, brak przeprosin i pojednania niszczy najbardziej otwarte społeczeństwo świata i daje nam lekcję, że jeśli zostawimy kogoś za sobą, jeśli pominiemy słabszego nie pójdziemy dalej. Muzycznie oddajemy scenę artystom z dwóch różnych pokoleń – twórcom muzyki niezależnej lat 80 i młodym niepokornym, stającym dziś w obronie swoich wartości. Wreszcie spotkamy artystów i aktywistów, którzy są zmianą, ucieleśnieniem tego, jacy możemy być i jakie efekty osiągać: odważnie, bezkompromisowo, z szacunkiem, razem.
Solidarność sztuk i solidarność artystów.

Magdalena Sroka, kuratorka festiwalu Solidarity of Arts
organizatorzy | Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Europejskie Centrum Solidarności
partnerzy | Klub B90, Teatr Łaźnia Nowa / Kraków, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza / Warszawa, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego / Katowice
Gdański Teatr Szekspirowski, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Platforma kulturalna PAST / FUTURE / ART, Instytut Ukraiński
patronaty medialne | Gdansk.pl, Wyborcza.pl Trójmiasto, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, TOK FM, Onet

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.