Przejdź do treści
Sól ziemi. Obywatele 1918. Widowisko narracyjne
Data/Czas: 18/10/2018 | 19:30-21:00
Lokalizacja: Austriackie Forum Kultury | Próżna 7/9 | Warszawa

Małgorzata Litwinowicz i Jarek Kaczmarek: Osią naszej opowieści jest zaczerpnięta z “Soli ziemi” Józefa Wittlina historia Piotra Niewiadomskiego, Hucuła, który stał się żołnierzem I wojny światowej. Włączamy w nią – na zasadzie konstrukcji szkatułkowej – kilka mniejszych opowieści, w centrum których jest „chłopskie ciało w podróży”: wywożone na wojnę, zmagające się z pieszą i kolejową trasą do Bremy czy Hamburga, ściśnięte między pokładami w morskiej podróży do Stanów Zjednoczonych, wiezione do Brazylii, uciekające przed frontem na wschód w roku 1915. Wykorzystujemy fragmenty listów polskich migrantów do USA i Brazylii, fragmenty książki Martina Pollacka “Cesarz Ameryki”, fragmenty książki Anety Prymaki “Zapomniani uchodźcy. Bieżeństwo 1915″(obydwie książki – wydawnictwo “Czarne”) i fragmenty pamiętników chłopskich wydanych przez Instytut Gospodarstwa Społecznego w latach 30.

Wszędzie tam szukamy odpowiedzi na pytanie, jak zwykły człowiek może prowadzić życie, gdy ciągle w paradę wchodzi mu wielka historia i jej wielka maszyneria. Wydarzenie odbywa się w ramach „Warszawskiej Sceny Opowieści” (Stowarzyszenie Grupa Studnia O.) oraz międzynarodowej konferencji naukowej „Drugie Rzeczypospolitej” (Uniwersytet Warszawski, Instytut Kultury Polskiej oraz Instytut Historyczny).
Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

 

Wykonawczynie:
Małgorzata Litwinowicz: opowiadaczka, naukowczyni, animatorka kultury. Współzałożycielka Stowarzyszenia Grupa Studnia O. (1997), kuratorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie (od 2006). Współutorka scenariuszy i wykonawczyni widowisk narracyjnych odwołujących się tekstów literackich o charakterze partyturowym takich jak: epika Homera, ballady Adama Mickiewicza, Rękopis znaleziony w Saragossie Jana Potockiego, teksty Mirona Białoszewskiego, baśnie Hansa Christiana Andersena, twórczość Miguela Cervantesa. Jako opowiadaczka występowała na międzynarodowych festiwalach w Szkocji, Turcji, Niemczech i Włoszech.
www.opowiadam.org

 

Jolanta Kossakowska: wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych (fidel, skrzypce, gęśle). Frontmenka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z Orientem. Tworzyła i wykonywała muzykę z femi-folk-punkową grupą Pochwalone. Brała udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A. i nagrała z nim 2 albumy. Jest laureatką Złotych Gęśli, nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Autorka muzyki teatralnej, filmowej i piosenek.
https://jolakossa.wordpress.com/
t. 501 165 207, gosia.litwinowicz@gmail.com

 

Źródło: Austriackie Forum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.