Przejdź do treści
Sabine Scholl DE/PL Lesung / sptk. autorskie, Kraków & Streaming
Data/Czas: 27/10/2022 | 11:30-11:30
Lokalizacja: Collegium Paderevianum | Al. Mickiewicza 9b | Kraków

Austriackie Forum Kultury: Sabine Scholl przeczyta fragment powieści „Die im Schatten, die im Licht / Te w cieniu, te w świetle”. Ta przejmująca historia dziewięciu kobiet oparta została na prawdziwych życiorysach, a rozpoczyna się w roku 1938, roku tzw. anszlusu Austrii. Jedną z bohaterek jest Żydówka Lotte, która musi uciekać z rodziną z Linzu do Szanghaju. Inną młoda Rosi z Aussee, która sprząta wspaniałe wille niemieckich okupantów na wzgórzu i buntuje się na swój sposób. Francine jest wspaniałą aktorką z Paryża, która w żadnym razie nie zamierza rezygnować z miłości. Zaś Kitty, wiedeńska Żydówka, opowiada o swej odysei przez różne obozy koncentracyjne. To kobiety, które się buntują, patrzą przez palce lub godzą się na to, co je spotyka, które są prześladowane lub uciekają.

Wszystkie je coś ze sobą łączy, nie tylko miejsca wydarzeń, które rozgrywają się w Grieskirchen, Linzu, Salzburgu czy Paryżu, Teksasie czy Szanghaju. “Die im Schatten, die im Licht” to powieść pełna empatii dla swoich bohaterów, zarazem poruszająca i subtelna.
Na spotkaniu zostanie również odczytany ten sam fragment w przekładzie Tomasza Ososińskiego.
Sabine Scholl ukończyła germanistykę i teatrologię na Uniwersytecie Wiedeńskim. Pisarka, wykładowczyni na uniwersytetach w Chicago, Nowym Jorku, Nagoi i Wiedniu, a także w Deutsches Literaturinstitut w Lipsku i Universität der Künste w Berlinie. Jest autorką powieści, esejów, wierszy, sztuk teatralnych i słuchowisk. Była też jurorką konkursu im. Ingeborg Bachmann w Klagenfurcie i Międzynarodowej Nagrody Literackiej w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie. Jest członkinią Niemieckiego Centrum PEN.
27.10.22 (czw.)
11.30
Instytut Filologii Germańskiej UJ, sala 402
Collegium Paderevianum, Al. Mickiewicza 9b, Kraków
Po niemiecku z tłumaczeniem konsekutywnym na polski
Wstęp wolnyStreaming na FB
Prowadzenie: dr Paweł Zarychta
Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Instytut Filologii Germańskiej UJ
Partnerzy: Konsulat Generalny Austrii w Krakowie, Biblioteka Austriacka w Krakowie, Dom Norymberski w Krakowie
Projekt w ramach inicjatywy austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych oraz Austriackiego Towarzystwa Literackiego (Österreichische Gesellschaft für Literatur) – „Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie” („Jahr der österreichischen Literatur / Internationale Literaturdialoge”) https://www.literaturdialoge.at

Prowadzenie: dr Paweł Zarychta (UJ)
Tłumaczenie konsekutywne na j. polski

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.