Przejdź do treści
„Ptaki krzyczą nieustannie” – spotkanie z Beatą Dżon-Ozimek i Michałem Olszewskim
Data/Czas: 09/05/2023 | 19:00-19:00
Lokalizacja: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej | Zielna 37 | Warszawa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Zapraszamy na premierowe spotkanie wokół książki „Ptaki krzyczą nieustannie” Beaty Dżon-Ozimek i Michała Olszewskiego! Moderacja: Karol Janoś. RSVP do 6 maja: whatsnext@fwpn.org.pl Wrażliwy, wykształcony, uważny – Günther Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców. Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy jak grób.


Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa? Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Günthera Niethammera, a wraz nim – polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. „Ptaki krzyczą nieustannie” to również historyczne śledztwo w sprawie nauki, która idzie na służbę morderców.
Więcej informacji o książce: https://czarne.com.pl/…/ksiazki/ptaki-krzycza-nieustannie

FPWN

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.