Przejdź do treści
Premiera filmu "Kuźnia Noblistów" w Katowicach
Data/Czas: 19/12/2018 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Muzeum Historii Katowic | Szafranka 9 | Katowice

„Kuźnia Noblistów” – pokaz filmu o Noblistach ze Śląska oraz prezentacja konspektów lekcji na podstawie filmu „Pod Presją” oraz serii pt. „Pewnego razu na Zachodzie”. Zapraszamy na prezentację filmu dokumentalnego o Noblistach i Noblistce ze Śląska pt.: „Kuźnia Noblistów”. Podczas pokazu odbędzie się również prezentacja konspektów lekcji, powstałych na podstawie wcześniejszych produkcji DWPN oraz Seabiscuit – „Pod Presją” (2016),  „Pewnego razu na Zachodzie” (2017). Gośćmi spotkania, które odbędzie się w  Katowicach, 18 grudnia 2018 o godz. 18:00 w Muzeum Historii Katowic (ul. Ks. J. Szafranka 9, w budynku głównym) będą dr Dagmara Spolniak, reżyserka filmu oraz dr Hab. Marek Białokur, prof. UO, autor konspektów.

 

„Kuźnia Noblistów” to ekranizacja dziejów osób związanych z naszą małą Ojczyzną. Próżno szukać drugiego regionu w Europie, który wydałby na świat porównywalną liczbę laureatów najbardziej prestiżowej nagrody współczesnej epoki. Mamy do czynienia z historiami opowiedzianymi tak, że mamy wrażenie zetknięcia się nie z pomnikami, ale z żywymi ludźmi.

 

Film wyświetlany będzie z napisami niemieckojęzycznymi, a spotkanie tłumaczone będzie symultanicznie.

Konspekty lekcji powstały na podstawie produkcji:

„Pod Presją”-dokumentu o postaci generała Dietricha von Choltitza, który zasłynął z tego, że sprzeciwił się wykonaniu rozkazu Hitlera, który nakazywał zniszczenie miasta Paryża, za co został skazany na karę śmierci, niewykonaną z uwagi na fakt znajdowania się w niewoli.,
oraz
„Pewnego razu na Zachodzie”-serii krótkometrażowych filmów o regionie opolskim, przedstawiające dawną obyczajowość oraz historię Opola i regionu. Seria zrealizowana niesztampowo, z humorem, przybliżająca widzom historię mniej znaną.
Konspekty lekcji o historii lokalnej w wersji dwujęzycznej dostępne będą do pobrania w formacie pdf z naszej strony internetowej.

 

Wstęp wolny, prosimy o potwierdzenie przybycia do 15.12.2018
Kontakt: Magdalena Prochota, magdalena.prochota@haus.pl, tel.: 77 402 51 05.

 

Źródło: Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.