Polskie misje Harry’ego hr. Kesslera. Dyskusja połączona z otwarciem wystawy. Oratorium Marianum UWr, 6 listopada, godz. 14.00. Dnia 6 listopada w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego o godzinie 14.00 odbędzie się dyskusja poświęcona polskim misjom niemieckiego miłośnika sztuki, wydawcy, mecenasa i dyplomaty, Harry’ego hr. Kesslera. Były one bezpośrednio związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości przed stu laty. Stanowią też ciekawy przyczynek do poznania relacji polsko-niemieckich w tym przełomowym okresie. Hr. Kessler na zlecenie niemieckiego rządu uczestniczył na początku listopada 1918 roku w uwolnieniu Józefa Piłsudskiego z więzienia w Magdeburgu. Po odrodzeniu państwa polskiego był pierwszym zagranicznym przedstawicielem obcego kraju w Warszawie w randze posła.
Impulsem do dyskusji, którą moderuje Katarzyna Kaczorowska, dziennikarka „Gazety Wrocławskiej“, jest wydanie przez Krzysztofa Ruchniewicza i Marka Zyburę, profesorów z Uniwersytetu Wrocławskiego Dziennika hr. Kesslera za rok 1918. Jest to źródło znane dotąd tylko nielicznym badaczom tej epoki. Po polsku wychodzi po raz pierwszy. Po dyskusji nastąpi otwarcie wystawy plenerowej na temat życia, twórczości oraz działalności publicznej hr. Kesslera (ul. Kuźnicza). Jej autorką jest prezeska Towarzystwa Kesslera w Berlinie, Sabine Carbon.
Organizatorami dyskusji oraz otwarcia wystawy są Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr oraz Konsulat Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.
Wstęp na dyskusję jest wolny, jej przebieg będzie tłumaczony symultanicznie.
Harry hrabia Kessler, Moja polska misja. Z Dziennika 1918, wybór i opracowanie Krzysztof Ruchniewicz i Marek Zybura, Poznań: Wydawnictwo Nauka i Innowacje, 2018, ss. 180.
Źródło: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta