Przejdź do treści
Polska wobec Rosji. Radykalizm bez polityki?
Data/Czas: 19/12/2018 | 16:00-18:30
Lokalizacja: Fundacja im. Stefana Batorego | Sapieżyńskiego 10a | Warszawa

Debata „Polska wobec Rosji. Radykalizm bez polityki?”, organizowana jest przez forumIdei Fundacji Batorego. Spotkanie odbędzie się w środę, 19 grudnia, w godzinach 16.00 – 18.30 w Fundacji im. Stefana Batorego (ul. Sapieżyńska 10a w Warszawie). W czasach, w których niemal wszystko stało się przedmiotem sporu, o jednej kwestii nie dyskutuje się prawie wcale: o polskiej polityce wobec Rosji. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w swojej najnowszej analizie stawia tezę, że Polska nie prowadzi dziś żadnej polityki wobec Rosji, zastępując ją bezrefleksyjnym radykalizmem. Takiego stanu rzeczy nie kontestuje także opozycja, która obawia się prorosyjskiego zwrotu – podjęcia przez władzę skierowanej przeciwko Zachodowi współpracy z Kremlem. Autorka twierdzi, że taki zwrot jest dzisiaj bardzo mało prawdopodobny. Natomiast kontynuacja obecnego bezrefleksyjnego „dryfu” pozbawia nas nie tylko instrumentów oddziaływania na rzeczywistość, ale może wpędzić Polskę w poważne kłopoty.

Przy czym, pole manewru Polski wcale nie jest takie małe, a lista problemów jest długa: energetyka, bezpieczeństwo, relacje z Ukrainą, rosyjskie ingerencje w polskie życie publiczne. W czasie debaty będziemy starali się odpowiedzieć na pytania: czy Polska rzeczywiście zrezygnowała z prowadzenia polityki wobec Rosji? Jakie działania są dzisiaj możliwe i jakie powinny zostać podjęte? Chcemy jednak pójść dalej i zadać bardziej zasadnicze pytania: co przykład relacji z Moskwą mówi o obecnej polskiej polityce zagranicznej, a także szerzej o polityce rządzących? Czy rzeczywiście mamy do czynienia z radykalizmem bez polityki?

 

W debacie wezmą udział:

 

Włodzimierz Cimoszewicz (były premier i minister spraw zagranicznych)
Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński)
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (forumIdei Fundacji Batorego)

 

Spotkanie poprowadzi Aleksander Smolar, Prezes Fundacji im. Stefana Batorego.

Debata będzie prowadzona w języku polskim. Zapewniamy tłumaczenie na język angielski.

 

Prosimy o potwierdzenie udziału przez formularz rejestracyjny.

 

Źródło: Fundacja Batorego

 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.