Przejdź do treści
POLSKA W ŁAŃCUCHU MIGRACJI: PRACA, POLITYKA, INTEGRACJA
Data/Czas: 22/06/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Fundacja ICRA we współpracy z Fundacja im. Friedricha Eberta serdecznie zapraszają na webinarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej: POLSKA W ŁAŃCUCHU MIGRACJI: PRACA, POLITYKA, INTEGRACJA. Panelistki/Paneliści: Joanna FOMINA, Polska Akademia Nauk; Thomas HENTSCHEL, PECO Institut; Helma LUTZ, Uniwersytet Goethego, Frankfurt; Kamil MATUSZCZYK, Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski. Prowadzenie: Michał Polakowski, ICRA.


W kontekście międzynarodowych migracji, dyskusje o polityce społecznej coraz częściej wychodzą poza odniesienia do państw narodowych i skupiają się na prawach pracowników migrujących. Polska, a coraz częściej również inne państwa regionu Europy Środkowowschodniej, zajmują szczególne miejsce w międzynarodowych migracjach – podczas kiedy przez wiele lat Polska była krajem o negatywnym bilansie migracji, od kilku lat obserwujemy odwrócenie tego trendu.
Podczas spotkania chcielibyśmy się skupić na sytuacji pracowników migrujących z Polski do państw Europy Zachodniej, również w kontekście migrantów zarobkowych, którzy od jakiegoś czasu zasilają rynek pracy w Polsce, przybywając głównie z Ukrainy, ale też innych państw położonych na wschód od Unii Europejskiej. Proponujemy również szerszą dyskusję nad sytuacją pracowników mobilnych/sezonowych podczas kryzysu pandemii w Unii Europejskiej czy omówienie położenia osób zatrudnionych w różnych sektorach gospodarki, takich jak rolnictwo/przetwórstwo czy sektor opieki (instytucjonalnej i domowej). Zastanowimy się również nad polską i europejską polityką migracyjną.
Spotkanie odbędzie się online i będzie transmitowane na stronie Facebook Fundacji ICRA. Będzie możliwość zadawania pytań na żywo za pośrednictwem czatu.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.