Przejdź do treści
Polska - Ukraina - Rosja. Wielka polityka w Europie Środkowo-Wschodniej
Data/Czas: 26/06/2018 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny | Hoża 51 | Warszawa

Organizatorzy zapraszają na prezentację drugiego numeru “Polska w Praktyce” i dyskusje z udziałem Wojciecha Konończuka (Ośrodek Studiów Wschodnich – OSW) i Marka Budzisza (Wieści z Rosji). Rozmowę poprowadzą Maciej Piotrowski i Przemek Baranski.

“Jak zmienia się Ukraina” – rozmowa o aktualnych trendach reformatorskich m.in. w sferze antykorupcyjnej, migracyjnej i cyfryzacji; obserwacje ekspertów Instytutu Wolności, którzy w maju 2018 przebywali w Kijowie monitorując stan reform na Ukrainie. Udział wezmą Wiktoria Trybuł, Adrian Purzycki, Przemysław Dominik Antas. Rozmowę poprowadzi Agata Wittchen-Barełkowska (redaktor merytoryczny numeru).

 

 

Po 2013 Ukraina przeformułowała swoje priorytety w polityce zagranicznej i wymieniła część elit. Pięć lat temu dzisiejszy stan rzeczy – rosyjska agresja, dostawy amerykańskiej broni, czy tworzenie Sądu Antykorupcyjnego – byłby nad Dnieprem nie do wyobrażenia.

 

Również międzynarodowe otoczenie ulega dynamicznym przemianom. Redefinicji ulegają koncepcje światowych graczy, takich jak USA, Rosja czy Niemcy, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na region Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Jak powinniśmy na tę sytuację zareagować w Polsce? Czy jesteśmy przygotowani na radykalne zmiany układu sił w regionie?

Co myślą o tym elity rosyjskie? Jak ułożą się nowe relacje w trójkącie Warszawa-Kijów-Moskwa?

Czy z Ukrainą będziemy walczyć o pozycję lidera Międzymorza, czy podejmiemy współpracę, by nie stać się kartą przetargową w grze wielkich mocarstw? A może Ukraińcy skłonią się ku sojuszowi z Berlinem, pomijając polskie interesy i nasz punkt widzenia?

 

Porozmawiamy również o korzyściach, wyzwaniach i ryzykach związanych z dalszym losem Kijowa – czyli co oznaczałoby dla Polski powstanie silnej i stabilnej Ukrainy, a co pogrążenie się tego kraju w chaosie.

 

Wszystko to w ramach premiery drugiego numeru magazynu Polska w Praktyce, którego tematem przewodnim będą reformy na Ukrainie.

 

REJESTRACJA

 

Fot. Barry Caruth, CC BY-SA 2.0

 

Źródło: Instytut Wolności

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.