Przejdź do treści
Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast | spotkanie off/on-line
Data/Czas: 05/12/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Życie ludzkości będzie się toczyć w miastach. Nie jest to wniosek podsunięty przez magiczną kulę, a perspektywa wyznaczana przez badania i statystyki. Podobną refleksję dyktują dzieje ludzkości: rytm rozwoju cywilizacji od zawsze współgra z dynamiką ewolucji miast. Jeśli przyszłość rozegra się w mieście, to trzeba je wymyślić tak, aby było przyjazne i życzliwe, wzmagało nasz dobrostan i było mniej uciążliwe. Jak zatem innowacyjnie projektować przestrzeń publiczną? Czy można o niej myśleć jako o harmonijnym połączeniu różnych elementów?

Zapraszamy w poniedziałek 5 grudnia o godz. 18:00 do MCK na spotkanie „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast”. O fenomenie miasta będą rozmawiać znakomici goście: Artur Celiński, Irma Kozina i Filip Springer, a dyskusję poprowadzi Piotr Bujas. Wydarzenie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.

To frapujące, że właśnie miasto było i jest głównym theatrum ludzkiej aktywności, mimo że kultura przedstawiała je jako przestrzeń deprawacji i wyniszczenia, osłabiającą międzyludzkie więzi. Ale paradoksalnie z jakichś powodów to okoliczność miasta silniej i celniej odpowiada na nasze fundamentalne potrzeby.
Niewątpliwie potrzebna jest zmiana, która trwale wpłynie na metabolizm miast. Ale jaka będzie jego dynamika, zwłaszcza teraz, gdy mówimy o ograniczonym dostępie do zasobów naturalnych czy cenie energii? Jak na infrastrukturę miast wpłyną zmiany klimatyczne? To tylko część z palących kwestii, jakie przed nami stoją.
Istota tych procesów to sedno analiz i rozważań Josepha Rykwerta, wybitnego historyka i krytyka architektury, którego książka „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast” będzie punktem wyjścia rozmowy.
Do zobaczenia off/on-line w MCK!

INFORMACJE:
Kiedy? 5 grudnia, godz. 18:00.
Gdzie? Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala „Pod Kruki”.
Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.
MCK jest dostępne dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 784 032 228.
MCK realizuje przedsięwzięcie grantowe „Usłysz MCK. Dostosowanie siedziby i oferty instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu”. Jest ono finansowane ze środków projektu PFRON „Kultura bez barier”.

______
Piotr Bujas: architekt, projektant, badacz architektury. Zajmuje się praktyką integralnego projektowania, doradztwem architektonicznym w zakresie strategii miejskich Współautor książki „Postmodernizm jest prawie w porządku. Polska architektura po socjalistycznej globalizacji”.
Artur Celiński: wicenaczelny „Magazynu Miasta”, twórca i szef projektu DNA Miasta: Miejskie polityki kulturalne. Politolog, konsultant, komentator życia publicznego. Specjalista w obszarze polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast. Kurator międzynarodowego projektu “Rozmowy zamiejscowe” prowadzonego przez Goethe-Institut. Konsultant programu „Koalicja Miast” (Europejska Stolica Kultury 2016).
prof. Irma Kozina: historyczka sztuki, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; specjalizuje się w badaniach nad sztuką i urbanistyką Śląska. Pomysłodawczyni demonstracji przeciwko niszczeniu starego dworca w Katowicach. Odznaczona odznaką honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Filip Springer: reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych krajowych nagród literackich. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.