
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na pokaz filmu „Hannah Arendt” (reż. Margarethe von Trotta) w ramach cyklu „Obrazy Historii”
W dyskusji po projekcji udział wezmą:
– prof. Piotr Nowak – filozof, wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Kronos”
– dr Ivan Dimitrijević – filozof, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego
Bezpłatne wejściówki na pokaz i dyskusję są dostępne w kasach kina „Elektronik.
O FILMIE
Hannah Arendt przybywa do Jerozolimy, by relacjonować proces Adolfa Eichmanna – głównego koordynatora i wykonawcy planu zagłady Żydów. Obserwując toczącą się rozprawę, tworzy jedne z najsłynniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych, tekstów w swoim dorobku. Sformułowana przez nią „banalność zła” zajmuje stałe miejsce w kanonie pojęć opisujących narodziny XX-wiecznych totalitaryzmów. Niektóre z tez filozofki wywołują jednak sprzeciw części środowisk żydowskich.
O CYKLU
„Obrazy Historii” to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają Państwa do obejrzenia filmu oraz wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami i historykami. Wspólnie będziemy dyskutować, zastanawiać się nad prawdami i mitami obejrzanych historii, szukać znaczeń jakie niosą za sobą prezentowane obrazy, a także jak obecnie wpływają na nasze postawy.
Źródło: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego