Przejdź do treści
paradoks – na krawędzi dokumentu – wystawa i wydarzenia towarzyszące
Data/Czas: 26/02/2022 | 18:00-21:00
Lokalizacja: Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center | Widok 7 | Wrocław

Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center, paradoks i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Festiwal paradoks powstał w 2018 roku jako współpraca dwóch lipskich kolektywów – Filmische Initiative Leipzig (FILZ) oraz GEGENkino Festival. Przed połączeniem sił, obaj partnerzy projektu od lat eksplorowali dokumentalne właściwości ruchomego obrazu, w tym formaty działające poza granicami konwencjonalnego kina. W 2019 roku zainicjowano pierwszą wystawę, motywowaną wspólną wizją stworzenia przestrzeni dialogu, która umożliwiałaby zetknięcie się lokalnych i międzynarodowych prac, wykorzystujących podejście instalacyjne i (pół)dokumentalne.

Podczas festiwalu odbywającego się na przełomie 2021 i 2022 roku ponownie podjęto temat rzeczywistości opartej na dokumencie i produkcji wiedzy.
Tym, co motywuje i łączy FILZ i GEGENkino, jest wspólne zainteresowanie dokumentem, który rzuca wyzwanie granicom ustalonym w tej dziedzinie i bada ruchomy obraz w ramach nieco dwuznacznych kategorii, takich jak rzeczywistość, autentyczność i moralność. Kolejnym celem projektu jest zwiększenie widoczności postaw i prac które poruszają palące kwestie społeczne. Festiwal, odbywający się równolegle z lipskim tygodniem DOK, dąży do udostępnienia prac artystycznych i przestrzeni do dyskusji zarówno fachowej publiczności, jak i szerokiej lokalnej grupie odbiorców oraz do czynnego zaangażowania artystów w realizację projektu.

wystawa
wernisaż + oprowadzania kuratorskie, prowadzą: Ginan Seidl, FILZ i GEGENkino : 26.02, g.18:00
wystawa do 17.03
śr. 11:00-18:00, czw. 14:00-20:00, pt. 14:00-18:00, sb. 12:00-16:00, nd. 12:00-14:00
spotkania / ROZMOWY PARADOKSALNE
26.02, godz.18:00
Organizmy Maszynowe: Space-in-between Ya-Wen Fu i Pendulum Choir grupy Cod.Act
prowadzą: Dagmara Domagała i Dominika Kluszczyk
3.03, godz. 18:00
Złap balans: Endurance Kuby Borkowicza i Balance from within Jacoba Tonskiego
prowadzą: Dagmara Domagała i Dominika Kluszczyk
10.03, godz. 18:00
Fale i żywioły: tele-present water Davida Bowena i AC Szymona Wojtyły
prowadzą: Dagmara Domagała i Dominika Kluszczyk
17,03, godz. 18:00
O Obrotach ciał: finisaż wystawy + Furnished Fluid Akiry Wakity i Captives Quayoli
prowadzą: Dagmara Domagała i Dominika Kluszczyk
oprowadzania kuratorskie
w każdą sobotę o godzinie 15:00
warsztaty rodzinne z dziećmi i przyjaciółmi
w każdą niedzielę o godz. 12:00

Wspólny kuratorski projekt festiwalu paradoks (Lipsk) i Centrum Sztuki WRO poświęcony formatom dokumentalnym wykraczającym poza granice konwencjonalnego kina. Dziennikarskie badania i rekonstrukcje, włączenie odkryć naukowych, analiza archiwalnych materiałów są elementami strategii estetycznych wykorzystywanych w sztukach wizualnych i projektach działających na styku sztuki, nauki i aktywizmu. Zainteresowani dokumentem, który rzuca wyzwanie ustalonym granicom i poddaje badaniu ruchomy obraz, prezentujemy instalację SPIN Ginan Seidl (wystawianą w ramach festiwalu paradoks w 2021 r.) wraz z zestawem materiałów wybranych z Archiwum WRO (gromadzonego od 1989 r.).
paradoks – na krawędzi dokumentu jest platformą dla zróżnicowanych perspektyw, zarówno przedstawianych jak i kwestionowanych pod względem ich społeczno-politycznych uwarunkowań. Wybrani artyści sięgają do antropologii wizualnej, eksplorują odmienne stany świadomości czy doznania cielesne, wywoływane przez techniki kulturowe, takie jak eksperymenty naukowe, taniec czy muzyka – stając się sposobami badania kondycji ludzkiej.
Poprzez sztukę wideo i materiały z Archiwum WRO stworzyliśmy ponadnarodową platformę wymiany myśli, w której współpracujemy jako kuratorzy, animatorzy i mediatorzy sztuki.

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Wrocław i realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.