Magdalena Parys w powieści „Biała Rika“ i Emilia Smechowski w reportażu „My, superimigranci“ mierzą się ze zmianą kraju i języka, czego bohaterki i same autorki obu utworów doświadczyły w dzieciństwie. Jak to przeżycie determinuje ich los? Czy powrót do korzeni i odkrywanie losu dziadków może przynieść ulgę i dać poczucie przynależności i bezpieczeństwa? Co tworzy tożsamość i czy jej potrzebujemy? Czy język może być małą ojczyzną? O korzeniach, małych ojczyznach i ciężarze wspomnień z Magdaleną Parys i Emilią Smechowski porozmawia Marcin Wilk.
Magdalena Parys, ur. w 1971 r. w Gdańsku. W 1984 r. jako dziecko wyemigrowała z rodzicami do Berlina Zachodniego. Poetka, pisarka i tłumaczka. Pisze po polsku i po niemiecku. Absolwentka polonistyki i pedagogiki na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Współpracowała m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Dialogiem”, „Pograniczami”, „Zwierciadłem” i „Kurierem Szczecińskim”. Autorka mieszka w Berlinie z rodziną. Debiutowała w 2011 r. powieścią „Tunel”, która w 2014 r. ukazała się w niemieckim przekładzie. Magdalena Parys stwierdziła, że to przypadek, że swój debiut opublikowała po polsku. W 2015 r. pojawiła się jej druga powieść „Magik”, część trylogii berlińskiej (w 2018 opublikowana po niemiecku w wydawnictwie freiraum-verlag), za którą otrzymała Europejską Nagrodę Literacką.
Powieść „Biała Rika”, która w 2016 ukazała się w Wydawnictwie Znak Litera Nova, jest opartą na prawdziwych wydarzeniach opowieścią o ludziach, którzy nigdzie nie przynależą, bo zbyt często wyjeżdżali na zawsze – i zbyt wiele musieli zapomnieć.
Emilia Smechowski, ur. w Polsce w 1983 roku, w 1988 roku uciekła wraz z rodziną do Berlina Zachodniego. Studiowała śpiew operowy i romanistykę w Berlinie oraz Rzymie, była redaktorką dziennika “Die Tageszeitung”, dziś pracuje jako niezależna autorka i reporterka, m.in. dla “Geo”, “Süddeutsche Zeitung” i “Die Zeit”. Jej esej o niewidzialnych Polakach został wyróżniony Niemiecką Nagrodą Reporterów, Nagrodą Dziennikarską im. Konrada Dudena i Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Jej książka „My, superimigranci” wydana w przekładzie Bartosza Nowackiego przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, to nie tyle historia rodzinna, co opis kolektywnego doświadczenia polskich migrantów końcowej fazy komunizmu, którzy w nowej ojczyźnie postanowili dowieść, że zasługują na lepsze życie. Nawet, jeśli ceną za to miało być wyzbycie się własnych korzeni.
Spotkanie, które poprowadzi Marcin Wilk odbędzie się w języku polskim.
Goethe-Institut Krakau
Rynek Główny 20, 31-008 Kraków