Przejdź do treści
NiePOPrawna Lou Andreas-Salomé
Data/Czas: 23/10/2018 | 19:00-20:30
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Lou Andreas-Salomé była kobietą nieprzeciętną: niezależną, zdolną i wybitnie inteligentną, obdarzoną silnym charakterem i charyzmą. Jako jedna z pierwszych kobiet studiowała w Zurychu filozofię i historię religii. Przez jakiś czas żyła z Paulem Rée i Fryderykiem w trójkącie intelektualnym – trójjedności duchowej, jak nazywała tę relację. Kilkanaście lat później została muzą, przyjaciółką i kochanką Rainera Marii Rilkego. Jako pięćdziesięciolatka zaczęła interesować się psychoanalizą i zaprzyjaźniła z Zygmuntem Freudem. Przyjacielskie relacje łączyły ją także z Gerardem i Carlem Hauptmannami, Frankiem Wedekindem, Arthurem Schnitzlerem i wielu innymi znanymi twórcami czy intelektualistami.

O tej niezwykłej kobiecie z autorką jej biografii Kerstin Decker porozmawia Renata Kopyto. Spotkanie przygotowane we współpracy z Domem Norymberskim w ramach Festiwalu Conrada towarzyszy wystawie NiePOPrawna Lou Andreas-Salomé w Galerii Domu Norymberskiego.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i niemieckim.

 

Źródło: Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.