Przejdź do treści
Nieistotne kobiety - Jelinek "Amatorki", Lipszyc&Modzelewska, seminarium
Data/Czas: 18/11/2021 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Austriackie Forum Kultury: W swojej drugiej powieści Elfriede Jelinek śledzi równoległe losy dwóch niepodobnych, lecz podobnie upodlonych kobiet. Brigitte pracuje w fabryce, ale chce już być „tylko kobietą” i zostać żoną Heinza. Paula, piętnastolatka ze wsi, chce przełamać ograniczenia swojego losu, żyć po swojemu i pójść za czymś, co rozpoznaje jako wielkie uczucie – do mało rozgarniętego Ericha. Posługując się skalpelem ciętego języka Jelinek analizuje splot fantazji, seksualności i zależności ekonomicznych, za którego sprawą obie kobiety ponoszą porażkę. Podczas seminarium spróbujemy wydobyć mniej oczywiste aspekty powieści, które odsłaniają się, gdy to ekonomiczno-seksualne studium prześwietli się skośnym światłem teorii psychoanalitycznej.

 

Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”. Nieistotne kobiety – Elfriede Jelinek „Amatorki”
Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Lektura: Elfriede Jelinek „Amatorki”, przeł. Anna Majkiewicz i Joanna Ziemska, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2005
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

 

18.11.2021 (czw.), 19:00
ON-LINE
Link do rejestracji na zoomie (więcej informacji)
Wstęp bezpłatny, po rejestracji
Po polsku

 

Austriackie Forum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.