Przejdź do treści
Muzeum Wielu Kultur | Multicultural Museum
Data/Czas: 09/05/2022 - 10/05/2022 | 09:30-16:00
Lokalizacja: Muzeum Warszawskiej Pragi | Targowa 50/52 | Warszawa

Instituto Cervantes Varsovia, Instytut Francuski i Muzeum Warszawy: Warszawa wielu kultur – szczęśliwie nie ma innej drogi! Muzeum Wielu Kultur to dwudniowa międzynarodowa konferencja dla osób tworzących instytucje kultury zaangażowanych w pracę z wielokulturowymi społecznościami lokalnymi i przedstawicieli innych sektorów zainteresowanych rozwojem wielokulturowego społeczeństwa. Laboratorium Miasta Muzeum Warszawy zaprasza do spotkania na żywo i śledzenia transmisji wydarzenia online.

W Warszawie z roku na rok żyć zaczyna coraz więcej ludzi z całego świata – migrantów i uchodźców ze wszystkich kontynentów. Ostatnie tygodnie i rosyjska inwazja na Ukrainę przekształciły wielokulturowy krajobraz Warszawy do cna. Warszawskie instytucje i muzea mają więc coraz ważniejszą rolę do odegrania w procesie integrowania społeczeństwa.

Podczas konferencji poszukamy odpowiedzi na pytania:
Jak, równolegle do najpilniejszej pomocy migrantkom i migrantom, budować dziś mądrze wielokulturowe społeczeństwo przy użyciu narzędzi kultury?
Jaką rolę w tym procesie mogą i powinny grać muzea?
Jak odpowiedzialnie projektować w tym kontekście ofertę edukacyjną, programować wystawy, rozbudowywać kolekcje muzealne i kształtować poprzez nie naszą wspólną, wielokulturową, pamięć i tożsamość?
Jak dobrze prowadzić komunikację działań instytucji, by skutecznie docierać do wielokulturowej społeczności Warszawy?
Pierwszy dzień konferencji to Dzień Inspiracji, w którym o swoich praktykach w obszarze szerokich działań integrujących mniejszości opowiadać będą przedstawicielki i przedstawiciele muzeów z Europy i Stanów Zjednoczonych.
Drugi dzień konferencji to Warszawski Okrągły Stół, podczas którego o swoich praktykach opowiedzą warszawskie muzea i organizacje wspierające migrantów żyjących w stolicy. Popołudniem odbędą się warsztaty, których efektem będzie wspólny list intencyjny dotyczący rozwoju działań warszawskich muzeów, adekwatnego do obecnego charakteru sytuacji migracyjnej stolicy.

GDZIE: Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52, 03-733 Warszawa)
ZAPISY: do 20 kwietnia 2022 godz. 23.59

Dokładny program i więcej informacji pod linkiem.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.