Przejdź do treści
MIASTO W RÓWNOWADZE | rozmowy o przestrzeni i tożsamości
Data/Czas: 20/10/2021 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności: Przestrzeń miejska ma wielki wpływ na życie pojedynczych ludzi i całych wspólnot. Może sprzyjać kontaktom międzyludzkim, wyrównywać szanse, ale może również izolować i wzmacniać podziały społeczne. Jak budować miejską obywatelskość i odpowiedzialność? Jakimi narzędziami dysponują organy publiczne, a jakimi mieszkanki i mieszkańcy, by realnie wpływać na rynek nieruchomości zdominowany przez chęć zysku? W jakim stopniu nowe inwestycje kształtują sąsiedztwo? Podczas drugiej debaty stoczniowej porozmawiamy o mieście (dla) ludzi. Poruszymy takie tematy, jak odporność miasta na kryzysy i nieoczekiwane zmiany, mieszkalnictwo oraz inicjatywy wspierające budowanie silnej społeczności.


Czy Młode Miasto może stać się dobrym miejscem do życia?

W rozmowie wezmą udział

dr Piotr Czyż, architekt i filozof, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Miasto

Joanna Erbel, socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych, założycielka Fundacji Blisko
Agnieszka Muras, działaczka społeczna, koordynatorka programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów

moderator
dr Jakub Szlachetko, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, prezes Instytutu Metropolitalnego

 

Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, w którym odnosimy się do terenów postoczniowych i szeroko rozumianego sąsiedztwa ECS. Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej.

Europejskie Centrum Solidarności

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.