Przejdź do treści
Mein Haus - mein Wohnblock. Die Montwiłł-Mirecki Wohnsiedlung in Lodz
Data/Czas: 24/09/2021 - 08/10/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Haus am Dom | Domplatz 3 | Frankfurt am Main

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Urban Forms: Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen, jedno z pierwszych, największych modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce (1928-1931), którego budowę zainicjowały władze miasta w celu walki z głodem mieszkaniowym. Nowe osiedle przyczyniać się miało do poprawy warunków życia w mieście. Tworzyło kompleksowo rozwiązaną, dobrą do życia przestrzeń – zdrową, bezpieczną (zwłaszcza dla dzieci), wygodną (wyposażoną w niezbędną infrastrukturę jak sklepy, szkoła, przedszkole). Oferowało małe, ale jasne, przestronne, funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania z własną kuchnią oraz łazienką, w skąpanych w słońcu blokach otoczonych zielenią inspirowane nowoczesnymi koncepcjami, zwłaszcza frankfurckimi.


Osiedle stało się domem dla prawie dwóch tysięcy osób, młodych inteligenckich małżeństw z dziećmi wielu wyznań i narodowości. Domem kochanym, wyczekiwanym, wspominanym z sentymentem, stanowiącym całkowite przeciwieństwo ciasnej, śródmiejskiej kamienicy.

Wystawa przybliża Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi, tę dziś trochę zapomnianą, a zajmującą znaczące miejsce w dziejach polskiej architektury realizację, która pokazywana była podczas międzynarodowych wystaw, m.in. na wystawie Die Wohnung für das Existenzminimum zorganizowanej we Frankfurcie w 1929 roku i szeroko komentowana w okresie międzywojennym.
W czterech działach (Wohnen, Architektur, Raum i Neues Bauen) przybliżamy kontekst powstania osiedla a także jego nowatorski charakter w wymiarze architektonicznym, urbanistycznym i społecznym.

Kurator wystawy: Aleksandra Sumorok
Współpraca kuratorska: Teresa Latuszewska-Syrda
Projekt graficzny: Łukasz Chmielewski
Wsparcie merytoryczne: Dorota Fornalska, Marcin Rosowski
Redakcja tekstów: Aleksandra Dudek, Teresa Latuszewska-Syrda
Kwerenda archiwalna: Aleksandra Dudek
Organizator: Fundacja Urban Forms
Pod patronatem Konsula Generalnego RP w Kolonii
Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne Pomosty”.

Zrealizowano przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.