Przejdź do treści
MARIAN KOŁODZIEJ.TAJEMNICA ARTYSTY - pokaz przedpremierowy filmu
Data/Czas: 20/12/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Video Studio Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności: Filmowy portret MARIANA KOŁODZIEJA jednego z najwybitniejszych gdańskich artystów, scenografa, kostiumografa, rysownika, autora projektów papieskich ołtarzy, świadka historii i Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, związanego przez ponad 60 lat z Gdańskiem. MARIAN KOŁODZIEJ zrealizował ponad 200 scenografii do teatrów dramatycznych i operowych w Polsce i zagranicą. Zaprojektował kostiumy do 32 filmów. Współpracował z wybitnymi reżyserami: Adamem Hanuszkiewiczem, Kazimierzem Kutzem, Stanisławem Różewiczem, Tadeuszem Konwickim. Stworzył projekty dwóch ołtarzy papieskich: “Okrętu Kościoła” na Zaspie z 1987 i “Widnokrągu” na sopockim hipodromie z 1999 roku, z których pierwszy przeszedł do historii.

Autor wstrząsającego cyklu prac “Klisze pamięci. Labirynty”, podsumowującego jego doświadczenia wojenne, na stałe eksponowanego we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (teren dawnego podobozu KL Auschwitz). W tym roku Marian Kołodziej obchodziłby swoje 100 urodziny.

 

FILM DOKUMENTALNY “MARIAN KOŁODZIEJ. TAJEMNICA ARTYSTY”
reżyseria | Anna Maria Mydlarska
producent | Video Studio Gdańsk
termin | 20 grudnia 2021, godz. 18:00
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności
transmisja | facebook.com/videostudiogdansk, https://www.gdansk.pl/

Po projekcji odbędzie się DEBATA z udziałem:
Anna Maria Mydlarska – reżyserka filmu
Jerzy Kiszkis – aktor Teatru Wybrzeże
Krzysztof Babicki – Dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni
Jacek Friedrich – dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
Marzena Bakowska – prowadząca debatę

 

Patronem medialnym wydarzenia jest https://www.gdansk.pl/
Projekt filmu został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

MARIAN KOŁODZIEJ urodził się w 1921 roku. Po wybuchu II Wojny Światowej próbował przekroczyć granicę, żeby dołączyć do formujących się we Francji wojsk polskich. Podczas jednej z takich prób został aresztowany przez gestapo. W 1940 roku wraz z pierwszym transportem i numerem 432 trafił do KL Auschwitz. Kołodziej stał na jednym apelu z Maksymilianem Kolbe w dniu, w którym ten dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia. Z relacji Kołodzieja dowiadujemy się, że jego samego od późniejszego wyroku śmierci uratowało przyjęcie nazwiska innego zmarłego więźnia, równolatka.
Losy Kołodzieja i Gdańska splotły się w latach 50-tych, kiedy jako absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, rozpoczął w 1950 roku pracę w Teatrze Wybrzeże . Zadebiutował na scenie, przygotowując scenografię do spektaklu Wiktora Biegańskiego „Korzenie sięgają głęboko” Arnauda d’Usseau i Jamesa Gowa. Na deskach Teatru Wybrzeże zrealizował ponad 100 spektakli. Jednocześnie pracował jako kostiumograf. W latach sześćdziesiątych Kołodziej pracował na kilku planach filmowych jednocześnie przygotowując kostiumy do “Krzyża Walecznych”, “Westerplatte” czy “Wolnego miasta”.
Szerokiej publiczności jest najbardziej znany z monumentalnych projektów ołtarzy papieskich. “Okręt Kościoła” ze sternikiem Papieżem uważany jest za najpiękniejszy i najbardziej oryginalny ołtarz ze wszystkich stu pielgrzymek Jana Pawła II.
W 1993 Artysta doznał udaru mózgu i został częściowo sparaliżowany. Wówczas to, po prawie pięćdziesięciu latach milczenia, powrócił do dramatycznych wspomnień z młodości, do lat spędzonych w obozach koncentracyjnych, tworząc wstrząsający cykl „Klisze pamięci. Labirynty”. Dziś wystawa znajduje się we franciszkańskim Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Artysta zmarł w 2009 roku w Gdańsku. Został pochowany w podziemiach kościoła franciszkanów w Harmężach.

PRODUCENT FILMU – VIDEO STUDIO GDAŃSK – jest jednym z pierwszych i najdłużej działających niezależnych polskich producentów filmowych i telewizyjnych – istnieje od 1981 roku. W dorobku Video Studio Gdańsk jest blisko 1700 filmów i programów telewizyjnych. Od 1981 r. towarzyszymy z kamerą podczas wydarzeń społecznych i politycznych. Dzisiejszy dorobek Video Studio Gdańsk to również wiele godzin filmów i programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze i jej wybitnym postaciom. Posiadamy największy zbiór dokumentacji telewizyjnej i filmowej, który powstał w kręgu kultury niezależnej w Polsce. Korzystają z niego wszystkie ważne stacje telewizyjne w Polsce. Więcej danych o naszej działalności można znaleźć na stronie www.videostudio.com.pl oraz na fb.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.