Przejdź do treści
Małgorzata Łukasiewicz „My, czytelnicy“ - rozmowa o książce - Łukasiewicz, Wołkowicz, Zając
Data/Czas: 13/01/2022 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Austriackie Forum Kultury: Rozmowa o książce Małgorzaty Łukasiewicz „My, czytelnicy“ (Wydawnictwo Więź, 2021). “Większość utworów, o których tu mowa, należy do literatury niemieckojęzycznej. Kilku autorów – Mann, Walser, Wittgenstein, Roth, Canetti, Frisch – świadkowało dwóm wojnom światowym i ludobójstwu. Te doświadczenia mocno odcisnęły się też w dziełach pisarzy urodzonych potem, Sebalda i Pazińskiego. Kilku innych – Heine, a potem Mann, Wittgenstein, Roth, Canetti, Sebald – z wyroków historii lub z własnego wyboru znaczną część życia spędziło daleko od kraju pochodzenia i od terytorium ojczystego języka.


Zdarzało się, że pisarze ci czytali się wzajemnie i recenzowali. Canetti umiał dostrzec wyjątkowość pisarstwa Walsera. Mann i Roth wypowiadali się wzajem o sobie i o swojej twórczości dość kąśliwie, co prawda tylko w dokumentach prywatnych. Sebald na różne sposoby składa hołd Walserowi, Rothowi, Wittgensteinowi i Canettiemu. Paziński, jak można domniemywać, czytał ich wszystkich, a o niektórych szalenie ciekawie już pisał. Interesujące, co miałby do powiedzenia o swoich spadkobiercach i komentatorach Heine”.
– Małgorzata Łukasiewicz

Udział: Małgorzata Łukasiewicz i prof. Anna Wołkowicz (UW)
Prowadzenie: Antoni Zając (UW)
Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Goethe-Institut w Warszawie
Partnerzy: Wydawnictwo Więź, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki

Małgorzata Łukasiewicz – ur. 1948 w Warszawie. Studiowała języki obce i filozofię na UW. W latach 1976-1989 uczestniczyła w działaniach opozycji demokratycznej. Jako tłumaczka i krytyk literacki współpracuje z wieloma wydawnictwami i instytucjami kultury. Tłumaczyła m. in. M. Frischa, H. Hessego, Chr. Lavant, J. Rotha, W. G. Sebalda, P. Süskinda, R. Walsera, Th. W. Adorna, J. Habermasa, F. Nietzschego, G. Simmla. Opublikowała książki eseistyczne: „Robert Walser” (Czytelnik 1990), „Rubryka pod różą” (Znak 2007), „Jak być artystą. Na przykładzie Thomasa Manna” (Więź 2011), „Dziwna rzecz – pisanie” (Więź 2012), „Pięć razy o przekładzie” (Karakter 2017). Laureatka nagrody „Literatury na Świecie”, nagrody PEN-Clubu, przyznawanej przez „Zeszyty Literackie” nagrody Pawła Hertza, Nagrody Hermanna Hessego, Nagrody Polsko-Niemieckiej, Nagrody Kazimierza Wyki, Nagrody Boya-Żeleńskiego.

13.01.2022 (czw.), 19:00
na żywo, na miejscu, z publicznością
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
oraz transmisja na Facebooku:
https://www.facebook.com/AustriackieForumKultury
Wstęp bezpłatny

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.