Przejdź do treści
Data/Czas: 16/02/2019 | 16:00-18:00
Lokalizacja: Muzeum Pana Tadeusza | Rynek 6 | Wrocław

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Prawem naszym – zmartwychwstanie”, podczas którego dr Łukasz Koniarek zaprosi uczestników do przyjrzenia się etapom kampanii prowadzącej do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku z różnych makro i mikroperspektyw.  Na wystawie prezentowane są liczne pamiątki – fotografie, ulotki, afisze, odznaki i drobne przedmioty – związane z żołnierzami polskich formacji walczących na frontach I wojny światowej, m.in. Legionów Polskich. Odnosząc się do nich, kurator, dr Łukasz Koniarek, zaprosi uczestników oprowadzania do przyjrzenia się etapom kampanii prowadzącej do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku z różnych makro i mikroperspektyw. Z okazji prezentacji wystawy przez cały weekend 16–17 lutego 2019 wstęp do muzeum kosztuje tylko złotówkę.

 

„Ekspozycję na drugim piętrze zamyka sala prezentująca ostatni etap w polskim dążeniu do niepodległości, związany z wydarzeniami I wojny światowej. Wystawiane tu obiekty pochodzą przede wszystkim z bogatych zbiorów Ossolineum – są to pamiątki po żołnierzach polskich formacji wojskowych walczących na frontach Wielkiej Wojny – Legionów Polskich toczących boje z armią rosyjską u boku armii austro-węgierskiej i niemieckiej, Armii Polskiej we Francji czy powstałych po upadku caratu w Rosji Polskich Korpusów. W witrynach zobaczyć można dokumenty, odznaki i emblematy, liczne fotografie i pocztówki, a nawet drobne przedmioty codziennego użytku. Wystawa przypomina także najważniejsze postaci tamtego czasu, m.in. Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Romana Dmowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego. Obok pamiątek prezentujących wydarzenia militarne na wystawie zobaczyć można również obiekty ukazujące wydarzenia polityczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości po stu dwudziestu trzech latach niewoli. Szczególnie ciekawe są eksponaty przedstawiające wielki wkład polskich kobiet w walkę o wolność – zarówno w ramach różnego rodzaju organizacji charytatywnych i sanitarnych, jak i bojowych (Ochotnicza Legia Kobiet)”.

(fragment katalogu wystawy)

 

dr Łukasz Koniarek – ukończył archeologię na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwent Śląskoznawczego Studium Doktoranckiego. Obecnie kieruje Działem Numizmatycznym Muzeum Książąt Lubomirskich w ZNiO i zajmuje się zbiorami falerystycznymi. Autor szeregu artykułów z tej dziedziny oraz redaktor katalogów wystaw m.in. „Drużyniacy – strzelcy – leguny. Żołnierze Legionów Polskich 1914–1918”, „Boje Lwowskie 1918–1919” i „Znak i karabin do ręki bierzem. Powstanie styczniowe i rząd narodowy 1863– 1864”.

 

Źródło: Muzeum Pana Tadeusza

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.