Przejdź do treści
Kobiety w starym kinie – wakacyjny cykl filmowy
Data/Czas: 14/07/2018 - 29/07/2018 | 16:00-18:00
Lokalizacja: Dom Spotkań z Historią | Karowa 20 | Warszawa

Dom Spotkań z Historią: W te wakacje cofniemy się w czasie i zabierzemy Was do małego, starego kina, aby przypomnieć najważniejsze kobiece role w filmach z lat 20. i 30. Spotykamy się w każdą sobotę i niedzielę o godz. 16:00!

 

PROGRAM:

07.07 i 29.07
Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów
reż. Eugen Illes (1918, 85 min)
Niezapomniana rola Poli Negri, pierwszej polskiej gwiazdy, która zrobiła międzynarodową karierę. Mania Walkowska, pracownica fabryki papierosów, poznaje młodego, utalentowanego kompozytora Hansa van den Hofa. Zakochuje się w nim z wzajemnością, lecz ich miłość zostaje wystawiona na ciężkie próby. Film po rekonstrukcji cyfrowej.

 

08.07 i 21.07
Dziewczęta z Nowolipek
reż. Józef Lejtes (1937, 97 min)
Adaptacja popularnej powieści Poli Gojawiczyńskiej. Warszawa tuż przed wybuchem I wojny światowej. Cztery przyjaciółki: Kwiryna, Bronka, Franka i Amelka kończą szkołę i wchodzą w dorosłe życie. Sugestywne studium społecznych mechanizmów tłumiących kobiece aspiracje i chęć uniezależnienia się. W rolach głównych gwiazdy przedwojennego kina: Elżbieta Barszczewska, Jadwiga Andrzejewska, Tamara Wiszniewska, Anna Jaraczówna, a na drugiem planie – sama Mieczysława Ćwiklińska.

 

14.07 i 22.07
Druga młodość
reż. Michał Waszyński (1938, 80’)
Irena Mohort (Maria Gorczyńska) jest mężatką, która czuje się zagubiona i samotna w swoim związku. Pewnego dnia poznaje Jerzego, kolegę swojego dorosłego syna. Jerzy, biorąc ją za siostrę przyjaciela, zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Irena odwzajemnia jego uczucie. Twórcy filmu wywołali skandal i złamali społeczne tabu, poruszając temat związków dojrzałych kobiet z młodszymi mężczyznami.

 

15.07 i 28.07
Strachy
reż. Eugeniusz Cękalski, Karol Szołowski (1938, 94’)
Warszawski kabaret, w którym pracują główne bohaterki filmu Teresa i Linka, zostaje zamknięty. Dziewczyny muszą wyjechać do prowincjonalnego miasteczka i podjąć pracę w lokalnym teatrzyku. Film na podstawie bestselerowej książki Marii Ukniewskiej, popularnej tancerki warszawskich kabaretów, odsłania kulisy trudnego i pełnego upokorzeń życia tancerek. Debiutującej w roli głównej Hannie Karwowskiej towarzyszy wspaniała Jadwiga Andrzejewska oraz super-gwiazda przedwojennego kina – Eugeniusz Bodo.

 

Źródło: Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.