Przejdź do treści
„Kobieta na Księżycu” | pokaz z muzyką na żywo
Data/Czas: 19/11/2021 | 18:30-21:00
Lokalizacja: | |

Goethe-Institut Krakau i Kino Nowe Horyzonty: Zapraszamy na pokaz filmu „Kobieta na Księżycu” w akompaniamencie dźwięków duetu Sarapata wespół z Marcelą Rybską. Niezwykły film stworzony przez niemieckiego mistrza kina niemego – Fritza Langa (Metropolis, M – Morderca, Zmęczona śmierć). Zrealizowane we współpracy z naukowcami, uznawane przez historyków kina za jeden z pierwszych filmów science – fiction z artystycznymi ambicjami, widowisko przedstawia losy sześcioosobowej ekspedycji odbywającej lot na Księżyc. Wyprawa, która początkowo ma posmak ekscytującej przygody, szybko wymyka się spod kontroli, a bohaterowie zostają skazani na walkę o przetrwanie.

Choć Kobieta na Księżycu od razu po premierze nie stała się wielkim przebojem, z biegiem czasu zyskała status kultowy. Wśród wielu filmów i książek, które zawierają odniesienia do dzieła Langa, warto wspomnieć choćby słynną Tęczę grawitacji Thomasa Pynchona.

Bilety

O muzykach:
Brzmienie duetu SARAPATA to wypadkowa wielu czynników. Z jednej strony bagaż doświadczeń, z drugiej najbliższe sercu inspiracje, a z trzeciej własna ścieżka, którą wspólnie podążają od lat. Muzyka elektroniczna w ujęciu braci Sarapata pozbawiona jest surowości i schematów, które zdominowały współczesną scenę, sprawiając, że stała się do bólu wtórna. Na przekór trendom SARAPATA odkrywają przed słuchaczami brzmienie pełne, barwne i bogate, a co najważniejsze – brzmienie, które nie pozwala spokojnie stać w miejscu. Razem z braćmi wystąpi Marcela Rybska – wokalistka i kompozytorka, właścicielka jednego z najbardziej hipnotyzujących głosów w Polsce, która – jako członkini zespołu Salk – stworzyła muzykę do takich klasyków kina niemego jak Golem, Upadek domu Usherów czy Nosferatu.

 

Seans organizowany we współpracy z Goethe Institut w Krakowie.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.