Przejdź do treści
Kino na dachu MCK
Data/Czas: 12/07/2018 - 30/08/2018 | 20:30-20:30
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie | Rynek Główny 25 | Kraków

Pokazy filmów tureckich

Cykl filmowy towarzyszący wystawie „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto”. Każdy z pokazów poprzedzać będzie krótka prelekcja filmoznawcy i krytyka teatralnego Macieja Stroińskiego. Bezpłatne wejściówki dostępne będą na tydzień przed każdym z pokazów na stronie evenea.pl oraz w kasie Galerii MCK.

 

12.07 (czwartek), godz. 20.30 – „Życie jest muzyką” (reż. Fatih Akin, 2005)

Życie jest muzyką to film dokumentalny w reżyserii Fatiha Akina, urodzonego w Hamburgu w rodzinie tureckich imigrantów, laureata wielu prestiżowych nagród m.in. Złotego Niedźwiedzia za film Głową w mur (2004) i Złotej Palmy za scenariusz filmu Na krawędzi nieba (2007).

Alexander Hacke, niemiecki basista i kompozytor filmowy, jedzie do Stambułu, by spróbować zrozumieć i uchwycić muzykę tego miasta. Film nie tylko ukazuje różnorodność muzyczną metropolii położonej na styku Europy i Azji, ale także doskonale oddaje atmosferę Stambułu oraz porusza kwestie życia społecznego i politycznego w Turcji.

Bilety [link aktywny tydzień przed pokazem].

 

26.07 (czwartek) godz. 20.30 – „Głową w Mur” (reż. Fatih Akin, 2004)

Głową w mur to nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie w roku 2004, a także wieloma innymi prestiżowymi wyróżnieniami, melodramat w reżyserii Fatiha Akina, urodzonego w Hamburgu w rodzinie tureckich imigrantów.

Cahit, Niemiec tureckiego pochodzenia, po śmierci żony stara się popełnić samobójstwo. Trafia do kliniki psychiatrycznej, gdzie poznaje Sibel, Turczynkę, która poprzez samobójcze próby usiłuje wyrwać się tradycyjnej tureckiej obyczajności kultywowanej przez rodzinę. Dziewczyna proponuje Cahitowi fikcyjny ślub, który ma jej pomóc uzyskać niezależność. Z czasem między małżonkami rodzi się więź, która doprowadza do tragedii. Głową w mur stanowi nie tylko poruszającą historię miłosną, ale także dotyka kwestii związanych z życiem społeczności tureckiej w Niemczech.

Bilety  [link aktywny tydzień przed pokazem].

 

9.08 (czwartek) godz. 20.30 – „Okna” (reż. Ferzan Özpetek, 2004)

Okna to melodramat w reżyserii Ferzana Özpeteka, urodzonego w Stambule, mieszkającego i tworzącego we Włoszech. Film nagrodzony został między innymi na MFF w Karlowych Warach w roku 2003 za reżyserię i główną rolę kobiecą (Giovanna Mezzogiorno).

Zmęczona monotonnym życiem Giovanna wieczorami obserwuje okno sąsiada. Po pewnym czasie dochodzi do spotkania kobiety z wiele lat starszym mężczyzną – Davide. Od tego momentu Giovanna zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem, niezrealizowanymi marzeniami i w konsekwencji podejmuje odważną decyzję. Okna to film o ludziach, którzy zostają uwikłani w niecodzienne sytuacje oraz o marzeniach i konieczności wyboru, które z nich można zrealizować, a których nie.

Bilety  [link aktywny tydzień przed pokazem].

 

30.08 (czwartek) godz. 20.30 – „Kedi – sekretne życie kotów” (reż. Ceyda Torun, 2016)

Kedi to urzekający film dokumentalny o życiu stambulskich kotów w reżyserii Ceydy Torun. Urodzona w Stambule reżyserka zabiera nas w podróż po ulicach miasta, któremu przyglądamy się z kociej perspektywy. W Stambule koty mają wyjątkowy status, traktowane są jak współgospodarze miasta, stanowią jego charakterystyczny element, są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Urocza historia o kotach, a także darzących je wielkim szacunkiem i miłością mieszkańcach Stambułu podbiła serca publiczności na całym świecie.

Bilety  [link aktywny tydzień przed pokazem].

 

Źródło: MCK

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.