Przejdź do treści
Data/Czas: 09/12/2019 | 19:30-21:00
Lokalizacja: | |

Teatr Rozrywki: Zaprezentujemy i skomentujemy twórczość literacką jednego z najbardziej znanych na świecie Ślązaków. Joseph von Eichendorff (1778-1857) urodził się i wychował w Łubowicach. Do dziś zachowały się tu malownicze ruiny rodowego pałacu. W jego pobliżu znajduje się Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań, którego poeta jest patronem, a także niewielki cmentarz z grobami jego rodziców i rodzeństwa. Liczne ślady obecności poety oraz rozmaitego typu upamiętnienia odnajdziemy także m.in. w Raciborzu, Toszku, Prudniku, Krawarzu (Czechy) i Nysie. Najważniejsza jest jednak twórczość poetycka, przywracana w nowych tłumaczeniach na język polski.

Przybliży ją nam m.in. prof. Grażyna Barbara Szewczyk – germanistka i znawczyni dzieła Eichendorffa. Podejmiemy trud zerwania ze stereotypami związanymi z tą postacią, w przeszłości instrumentalnie wykorzystywaną do szerzenia ideologii nacjonalistycznej.

 

Tymczasem życie i twórczość Eichendorffa znakomicie służą zrozumieniu wielokulturowego dziedzictwa naszego regionu.

 

Partner wydarzenia: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.