Przejdź do treści
„Jak uczyć o wspólnej historii Polski i Niemiec?”. Seminarium dla nauczycieli i edukatorów
Data/Czas: 28/10/2022 - 29/10/2022 | 13:00-16:00
Lokalizacja: | |

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, we współpracy z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, pragnie serdecznie zaprosić do udziału w seminarium dla nauczycieli i edukatorów z Polski i Niemiec, pt. „Jak uczyć o wspólnej historii Polski i Niemiec? Doświadczenia oraz wyzwania, które stoją przed szkołą w Polsce i Niemczech”, które odbędzie się 28-30 października w Krzyżowej. Celem seminarium jest wymiana doświadczeń z pracy z młodzieżą oraz wspólna praca nad stworzeniem wskazówek metodyczny, które pomogą prowadzić zajęcia na temat historii, edukacji obywatelskiej i edukacji w miejscach pamięci w Polsce i Niemczech. Podczas spotkania uczestnicy wezmą udział w warsztatach oraz wykładach poświęconych historii Polski i Niemiec, edukacji historycznej w obu krajach, będą mogli dowiedzieć się o organizacji i pracy podczas wymian polsko-niemieckiej młodzieży szkolnej oraz działalności polsko-niemieckiej komisji podręcznikowej.

Punktem wyjścia będzie odwołanie się do doświadczeń z prac polsko-niemieckiej komisji podręcznikowej, zakończonych opracowaniem wspólnego podręcznika do nauczania historii, „Europa. Nasza historia”, oraz lektura 47 tez Enno Meyera – dokumentu opracowanego w 1955 roku przez niemieckiego nauczyciela, który odegrał wielkie znaczenie w polsko- niemieckim dialogu podręcznikowym na temat historii, a których krytyczne wydanie, wraz z komentarzem, przygotowywane jest obecnie przez Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.
Wnioski i propozycje zgłoszone przez uczestników seminarium staną się podstawą dla przygotowania wskazówek metodyczny, które zostaną wydane w postaci pliku PDF, w polskiej i niemieckiej wersji językowej.
Seminarium odbywa się w języku polskim i niemieckim (wykłady i dyskusje będą tłumaczone symultaniczne).
Udział w seminarium jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają nocleg oraz pełne wyżywienie.

Osoby zainteresowany udziałem proszone są o kontakt z dr. Tomaszem Skoniecznym, pod adresem mailowym tomasz.skonieczny@krzyzowa.org.pl lub sekretariatem
sekretariat@krzyzowa.org.pl

Seminarium organizowane jest przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

 

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.