Przejdź do treści
Data/Czas: 26/11/2020 | 16:00-18:00
Lokalizacja: | |

Fundacja Batorego: Czy tradycyjne podziały ideowe mają obecnie sens? Często stawiana jest teza kwestionująca podział na lewicę i prawicę. W licznych analizach współczesnych społeczeństw dominować zaczynają podziały: na elity i masy, na technokratów i populistów, na metropolie i prowincje, na kosmopolitów i nacjonalistów…
Czy nie jest jednak tak, że następuje rekompozycja wartości i celów, wokół których – w ramach nowych czy tradycyjnych rodzin ideowych i politycznych – zaczynają się gromadzić obywatele? Dawno temu Leszek Kołakowski napisał błyskotliwy esej Jak być konserwatywno-liberalnym socjalista?

 

 

Timothy Garton Ash w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jaki ma być nowoczesny liberalizm parafrazuje słynną formułę polskiego filozofa i myśli o nowym konserwatywno-socjalistycznym liberalizmie, który będzie potrafił odpowiedzieć nie tylko na potrzeby wolności i efektywności, ale również na ludzkie pragnienie wspólnoty i tożsamości, solidarności i równości.

 

Wykład wprowadzający wygłosi Timothy Garton Ash (European Studies St. Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki), a skomentują:
Henryka Bochniarz (Konfederacja Lewiatan)
Maciej Gdula (poseł na Sejm RP, Uniwersytet Warszawski)
Zdzisław Krasnodębski (poseł do Parlamentu Europejskiego, Akademia Ignatianum w Krakowie)
Prowadzenie: Aleksander Smolar (doradca zarządu Fundacji im Stefana Batorego)

 

Fundacja Batorego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.