Przejdź do treści
Hitlerowskie plany Krakowa | wykład prof. Jacka Purchli
Data/Czas: 24/03/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Zapraszamy 24 marca o godz. 18:00 off/on-line do MCK na wykład “Hitlerowskie plany Krakowa”, który wygłosi prof. Jacek Purchla. Temat ten przez wiele powojennych dziesięcioleci pozostawał jednym z zagadnień objętych tabu. Spotkanie będzie kolejną szansą, aby uświadomić sobie, jak wyglądałby Kraków, gdyby Niemcy zwyciężyli podczas II wojny światowej.

Czas niemieckiej okupacji lat 1939-1945 jednoznacznie kojarzy się w Polsce z hitlerowską polityką ludobójstwa, a los Krakowa stał się częścią tego zbrodniczego planu. Równocześnie miasto zostało poddane szczególnej próbie. Wyznaczone przez Hitlera na stolicę Generalnego Gubernatorstwa, miało zostać w krótkim czasie przekształcone we wzorowe niemieckie miasto na Wschodzie. Celem działań nazistowskich urzędników było nie tylko przeniesienie nad Wisłę hitlerowskiego modelu przebudowy wielkich miast w duchu Trzeciej Rzeszy – architektura była dla nich narzędziem wzmacniania polityki odpolszczania Krakowa.

Miejsce wydarzenia: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Sala Pod Kruki. Wstęp wolny.
Spotkanie będzie transmitowane na profilu FB MCK.
Do zobaczenia off/on-line w MCK.
Zapraszamy!

Wykład jest jednym z wydarzeń towarzyszących prezentowanej w Galerii MCK wystawie “Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945”.
_____
Prof. Jacek Purchla — wykładowca, jeden z czołowych światowych ekspertów zajmujących się tematyką dziedzictwa kulturowego. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor ponad czterystu prac naukowych, w tym wielu książek. Założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, gdzie do dziś kieruje Instytutem Dziedzictwa Europejskiego.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.