Przejdź do treści
Festiwal Góry Literatury 2022
Data/Czas: 13/07/2022 - 21/07/2022 | 13:00-23:00
Lokalizacja: | |

Wroclaw [Wroclove]: Przed nami 8. edycja wydarzenia. Zapraszamy między innymi do Nowej Rudy, Ludwikowic, Radkowa, Zamku Sarny, Zamku Książ, Świdnicy i Sokołowska w dniach 13–21 lipca. Program wydarzenia znajduje się na stronie. Tegoroczna edycja miała kontynuować i rozwijać namysł nad między innymi: diagnozami i debatami na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słów oraz skupiać się na dyskusjach o wzmacnianiu tożsamości europejskiej mieszkańców regionu i źródłach wartości Unii Europejskiej.

Niestety agresja Rosji przeciwko Ukrainie, wojna, która ma na celu unicestwienie wolnego państwa, naszego sąsiada, zmieniła optykę. Z oczywistych powodów zarezerwowaliśmy dla twórczyń ukraińskich szczególne miejsce w czasie Festiwalu. Uważamy, że czas, który poświęcimy kulturze i historii Ukrainy, będzie też czasem refleksji nad Europą i jej przyszłością. Po siedmiu edycjach Festiwalu możemy powiedzieć, że dzięki wydarzeniom festiwalowym udało się wywołać unikatowe w skali ogólnopolskiej zainteresowanie i masowy udział zarówno publiczności lokalnej, jak i czytelników oraz widzów przyjeżdżających z całej Polski lub oglądających festiwalowe relacje. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja będzie wzmacniać u naszych odbiorców postawy wolnościowe, proeuropejskie, proekologiczne, prorównościowe, że będzie nadal zwiększać kompetencje kulturalne, obywatelskie i artystyczne. I że będzie walczyć z każdym rodzajem wykluczenia społecznego.
Postaramy się zachować równowagę pomiędzy dyskusją o problemach globalnych i lokalnością. To właśnie dzięki tej równowadze Festiwal Góry Literatury stał się unikatowym przedsięwzięciem na mapie literackich festiwali w Polsce.
We współpracy z kilkudziesięcioma partnerami zaplanowaliśmy niemal 100 wydarzeń. Odwiedzą nas między innymi: minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn, Anne Appelbaum, Kateryna Babkina, Adam Bodnar, Jacek Dukaj, Richard Flanagan, Agnieszka Graff, Manuela Gretkowska, Michał Heller, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Tanja Malarczuk, Marieke Lucas Rijneveld, Michał Rusinek, Agnieszka Szpila, Magdalena Środa, Donald Tusk, Frank Westerman, Oksana Zabużko, Jakub Żulczyk i oczywiście Olga Tokarczuk oraz ponad 100 innych gości.
Zagrają: Dagadana, Zofia Hanna i Mathias Coppens, MyLudove, Natalia Przybysz, Hania Rani, Raz Dwa Trzy, Sutari, The Plastic People of the Universe.

Wroclaw [Wroclove]

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.