Przejdź do treści
Festiwal Czytanych Sztuk - Miroslava Svolikova - "usadzeni"
Data/Czas: 23/10/2018 | 19:00-22:00
Lokalizacja: TEATR WARSawy | Rynek Nowego Miasta 5/7 | Warszawa

Miroslava Svolikova – “usadzeni”, przekład Iwona Uberman, reżyseria Katarzyna Łęcka. Sztuka Svolikovej stanowi eksperyment językowy, również na polu edytorskim. Tytułowi „usadzeni“ to społeczność pogrążona w stagnacji, związana z jednym miejscem, z którego nie ma ucieczki, wegetująca niejako poza czasem i pamięcią. Swoisty chór zrozpaczonych upatruje ratunku w jednej osobie i jej przepowiedniach. Proroctwo odbiera wszelką nadzieję – „stale będzie ten sam zły koniec“. Pozostaje biernie obserwować jak podpalone miasteczko po raz kolejny obraca się w popiół. Miroslava Svolikova – austriacka dramatopisarka i artystka wizualna, uczestniczka projektów artystycznych, laureatka wielu nagród dramaturgicznych.

 

Marius von Mayenburg – “Bum”, przekład Karolina Bikont, reżyseria
Grzegorz Chrapkiewicz

 

Ralf Bum to prawdziwy urodzony człowiek władzy. Już w łonie matki udusił siostrę bliźniaczkę, czyniąc swoje narodziny wydarzeniem medialnym, a następnie od pierwszych chwil życia manipuluje rzeczywistością, kłamiąc, narzucając swoje zdanie i nie tolerując sprzeciwu. “Bum” to sztuka o parciu na władzę. Mayenburg pokazał tu w zjadliwie satyrycznym ujęciu tęsknotę świata współczesnego za silnymi, przebojowymi mężczyznami typu macho, za przywódcą, który potrafi znaleźć proste rozwiązania na złożone problemy.

 

Marius von Mayenburg – niemiecki autor, dramaturg, tłumacz i rezyser. Jego sztuki były tłumaczone na ponad 30 języków i są wystawiane na całym świecie.

 

Źródło: Austriackie Forum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.