Przejdź do treści
Europejskie wartości i interesy. (Nie) Równowaga?
Data/Czas: 18/06/2018 | 17:00-17:00
Lokalizacja: Pałac Zamoyskich Restauracja Endorfina | Foksal 2 | Warszawa

Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau serdecznie zaprasza na debatę „Europejskie wartości i interesy. (Nie) Równowaga?”. Zawiązanie w latach 50. XX wieku Wspólnoty Europejskiej oznaczało początek myślenia o wspólnocie skoncentrowanej na partnerskiej współpracy gospodarczej i wzmocnionej odnoszeniem się do tych samych wartości. Katalog wartości zapisanych w Traktatach obejmuje: utrzymanie pokojowych stosunków, solidarność, podnoszenie poziomu życia, postęp gospodarczy i społeczny. W następnych latach katalog wartości rozwinięto o demokrację, przestrzeganie prawa, wolność, równość, sprawiedliwość społeczną, prawa człowieka.

Przez dziesięciolecia UE funkcjonowała z tymi założeniami bez przeszkód. Jednakże ostatnie lata pokazały, że Wspólnota Europejska nie jest dobrem danym raz na zawsze. Że trzeba dbać o jej utrzymanie i rozwój, mierzyć się z coraz to poważniejszymi wyzwaniami: kryzysem finansowym, zmniejszeniem się zaufania obywateli Unii do unijnych instytucji, tendencjami populistycznymi i wzrastającym eurosceptycyzmem w wielu krajach, rozbieżnościami w patrzeniu na wspólne cele, wartości, sposoby rozwiązywania problemów.
Jak wobec tych trudności wzmocnić Unię i czy możliwe jest wypracowanie wspólnej wizji jej przyszłości? Czy kraje członkowskie nadal reprezentują te same wartości, a może partykularne interesy poszczególnych krajów dominują w kwestiach europejskich? Czy przyszłością jest UE jako wspólnota celów i wartości, a co za tym idzie połączona pogłębioną integracją krajów członkowskich, czy Unia będąca wspólnotą państw narodowych? Jaka wizja przyszłości Unii jest najbardziej realistyczna? Czy możemy myśleć o zacieśnianiu współpracy Unii wiedząc, że interesy jej członków przebijają się w kwestiach wspólnotowych?

 

Program:

 

godz. 17:00 Otwarcie
Knut Dethlefsen, dyrektor Przedstawicielstwa Fundacji im. Friedricha Eberta w Polsce

 

godz. 17:10 Debata
Włodzimierz Cimoszewicz, były Premier i Minister Spraw Zagranicznych RP
Dietmar Nietan, poseł Niemieckiego Bundestagu, członek Komisji Spraw Zagranicznych
Ania Skrzypek, Fundacja Europejskich Studiów Progresywnych (FEPS)
Agnieszka Wiśniewska, Krytyka Polityczna

 

Moderacja: Agnieszka Lichnerowicz, TOK FM

 

godz. 19:00 Przyjęcie / Poczęstunek

Organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 15.06. na adres: biuro@feswar.org.pl lub telefonicznie: +48 22 831 78 61.
Liczba miejsc ograniczona.
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-niemieckie.

 

Źródło: Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.