Przejdź do treści
Dolny Śląsk w kinie niemym - przegląd filmowy
Data/Czas: 09/06/2022 - 14/06/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Pracownia Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Centrum im. W. Brandta i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta: Pierwsze filmy na Dolnym Śląsku nakręcono już we wrześniu 1896 roku i chociaż filmowa historia regionu słusznie kojarzona jest przede wszystkim z okresem powojennym, kiedy we Wrocławiu działała Wytwórnia Filmów Fabularnych, to przecież niemieckie dzieje regionu pozostawiły swój filmowy ślad. Podczas 4 seansów zaprezentowanych zostanie 6 filmów (trzy pełno-, jeden średnio- i dwa krótkometrażowe) z lat dwudziestych XX wieku, fabularnych i dokumentalnych, które albo wiązały się z regionem w warstwie narracyjnej (nawet jeśli realizowano je w studiu w Babelsbergu), w dwóch przypadkach będąc adaptacjami dzieł noblisty Gerharta Hauptmanna, albo były bezpośrednio kręcone w dolnośląskich plenerach.


Przegląd kierowany jest jednak nie tylko do miłośników historii regionu, ale do wszystkich zainteresowanych kinem i kulturą niemiecką tamtego okresu. Prezentowane filmy cechuje różnorodność tematyczna, gatunkowa i stylistyczna, realizowali je mniej oraz bardziej sławni reżyserzy (z Friedrichem Wilhelmem Murnauem na czele), pragnęły one dostarczyć widzom rozrywki albo wręcz przeciwnie – stanowiły wyraz krytyki społecznej. W przypadku filmów krótkometrażowych chodziło zaś o promocję regionu. Chociaż należą one do niemieckiego i dolnośląskiego dziedzictwa kulturowego, to cechuje je uniwersalność, dzięki której ogląda się je przyjemnie i dzisiaj – zwłaszcza że poddano je rekonstrukcji, przywracając im dawny blask.
Na zakończenie przeglądu zapraszamy na dyskusję (Zoom) z udziałem specjalistów z zakresu niemieckiej i dolnośląskiej kultury filmowej.

Organizatorzy:
– Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
– Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych
– Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung
– Filmmuseum Potsdam
– Bundesarchiv
– Transit Film
– Stowarzyszenie Kin Studyjnych
– MOJEeKINO.pl
Dofinansowanie projektu:
– Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki

Harmonogram przeglądu

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.