Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Jak zmienia się nowoczesna tożsamość Ukrainców w dobie konfliktu? W jaki sposób w czasie zagrożenia może się formować poczucie wspólnotowości? Czy w takim czasie jest w ogóle przestrzeń na sztukę? A może właśnie wtedy jest ona najbardziej potrzebna? Jaki wpływ na ukraińską wspólnotę narodową mają artyści i czego moglibyśmy się od niej nauczyć? Szukamy napięć między polityką i społeczeństwem a sztuką. Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 13 stycznia 2022 r. na spotkanie „Cała nadzieja w Ukrainie”, podczas którego udział w dyskusji wezmą Wiktoria Kudela-Świątek i Myroslava Keryk. Wydarzenie poprowadzi Anna Łazar.
Jest to ostatnie spotkanie towarzyszące wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”, 3 dni przed jej zamknięciem. Wydarzenie odbędzie się 13 stycznia (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Pod Kruki Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 12 42 42 809 / promocja@mck.krakow.pl.
Transmisja w czasie rzeczywistym z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie dostępna na profilu FB MCK.
Myroslava Keryk – historyczka, socjolożka, specjalistka w zakresie migracji Ukraińców do Polski. Prezeska Zarządu Fundacji „Nasz Wybór”, koordynatorka projektów w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktorka naczelna miesięcznika „Nash Vybir”.
Wiktoria Kudela-Świątek – historyczka, tłumaczka. Adiunktka w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Członek International Oral History Association i Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. Jest członkiem redakcji „Krakowskiego Pisma Kresowego”.
Anna Łazar – kuratorka, publicystka pisząca m.in. do „Bloku”, „Czasu Kultury”, „Herito”, „Czasu Literatury”, członkini redakcji „Nowej Europy Wschodniej”, wykładowczyni m.in. na Gender Studies IBL PAN i w IS PAN. Pracowała w dyplomacji publicznej w MSZ w Kijowie i Petersburgu.