Przejdź do treści
Ochrona przed hejtem czy cenzura?
Data/Czas: 23/03/2018 | 13:00-15:00
Lokalizacja: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich | Długa 26 | Warszawa

Debata

Instytut Spraw Publicznych: Walka z mową nienawiści w sieci staje się coraz większą koniecznością. Personalne ataki i brutalizacja języka debaty publicznej sprawiają, że coraz częściej postulowane jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych. W styczniu w życie weszła niemiecka ustawa, która nakazuje mediom społecznościowym szybkie usuwanie wpisów, które zostaną zgłoszone i uznane następnie jako siejące nienawiść. Krytycy tego rozwiązania podnoszą jednak, że stanowi ona zagrożenie dla wolności słowa. Na poziomie europejskim firmy IT zobowiązały się przestrzegać podobnych obostrzeń, a Komisja Europejska monitoruje, na ile się z tego wywiązują.

 

Zapraszamy na debatę, podczas której porozmawiamy, na ile te rozwiązania sprawdzają się, czy potrzebne są mocniejsze środki oraz czy jest to właściwa odpowiedź na rozprzestrzeniającą się mowę nienawiści w mediach społecznościowych. Czy mieści się ona w standardach ochrony wolności słowa? W ubiegłym roku tematem tym zajmował się Parlament Europejski. Niektórzy posłowie chcieli wezwać Komisję, żeby przygotowała inicjatywę legislacyjną w tej sprawie na poziomie europejskim. Czy jest ona potrzebna?

 

Rejestracja

 

Spotkanie otworzą:

 

Knut Dethlefsen, Fundacja im. Friedricha Eberta
Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych

 

W dyskusji udział wezmą:

 

Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
Christina Kampmann (Niemcy), posłanka do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, rzeczniczka Komisji ds. Cyfryzacji i Innowacji
Dorota Głowacka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Larry Olomofe, były doradca Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) do spraw zwalczania rasizmu i ksenofobii

 

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.

 

Debata organizowana w ramach projektu “Pytania o Europę”, w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji.

Źródło: Instytut Spraw Publicznych, Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.